Perşembe, Nisan 25, 2024
Ana SayfaGÜNCELKARTAL, KOMŞULUK VE DAYANIŞMA MEYDANI, KÜLTÜR- SANAT MEYDANI HALİNE DE GELEBİLİR

KARTAL, KOMŞULUK VE DAYANIŞMA MEYDANI, KÜLTÜR- SANAT MEYDANI HALİNE DE GELEBİLİR

Kartal Belediyesi’nin, Cevizli, Orhantepe, ve Atalar Mahallesi olmak üzere toplam 3 mahallenin ihtiyacına cevap vermesi amacıyla projelendirilen parkın ilk etabı açıldı.

Uzunca bir süredir ‘ müteahhitler ihaleye girmiyor’ bahanesi ileri sürülerek sürüncemede bırakılan bir projeydi hayata geçirilen. Dolayısıyla bahane değil çözüm üretme esas alındığında yol alınabildiği görülmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına Ekrem İmamoğlu’nun ikinci etap için açılışta ‘yaparız’ diye söz vermesi Kartallıları sevindirmiştir. Kartallılar bu sözün en kısa zamanda hayata geçmesinin takipçisi olacaklardır.

Projenin ilk aşaması olan “meydan ve park” kısmı tamamlanırken, ikinci aşaması tamamlandığında kültür merkezi, yarı olimpik yüzme havuzu, çok amaçlı salonlar, sergi ve fuaye alanları, kütüphane, kafeterya, revir, kurs birimleri, spor salonu, otoparklar, tuvaletler ve teras ile Komşuluk ve Dayanışma Meydanı aynı zamanda bir ‘Kültür Meydanı’ haline gelecektir.

Açılışta, sokak oyunları, çocuk tiyatroları, yetişkin atölyeleri, bahçe satrancı, pandomim, illüzyon gösterisi, halk oyunları ve sinema gösterimi ve konser yer aldı. Bu etkinliklerle başlayan süreç daha da gelişerek buradan devam etmelidir.

Modern ve çağdaş bir şehir olabilmenin en temel koşulu mahallelerin şehirleşmesi ve bunun üzerinden çağdaş kültürün gelişmesidir. Ki Kartal Komşuluk ve Dayanışma Meydanı bu hedefler için çok uygun bir zemin oluşturdu.

Başta Kartal Belediyesi olmak üzere Kartal’daki kültür kurumlarımız, kültür ve sanat faaliyeti üreten aydın ve sanatçılarımız bu meydanın kültür meydanına dönüşmesi için özel bir gayret içine olmalıdır. .Ancak genel olarak mahallerde ve burada modern ve çağdaş bir kültürün gelişmesinin zaman alacağını da öngörmeliyiz.

Bu meydanda kimi etkinlikler ilgi ve katılım sağlayamayabilir. Kültür ve sanat faaliyetleri halkın içinden çıkıp ileriye gitmeyi esas almalıdır. İlgi ve katılım artırmak için geri ve gerici etkinliklere pirim veren bir tutum içine düşmeden, sabırla ama ısrarla modern ve çağdaş kültürün yaratıcıları olmalıyız.

Tüm bu gelişmeler için meydanın ikinci etabının da hayata geçmesi gerekiyor. Güzelliklerin boy vereceğini dikkate alırsak burası için harcanan hiçbir emek boşa gitmeyecektir. Aksine modern ve çağdaş bir Kartal’ın yaratılmasına hizmet edecektir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı