Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaGENELKartal Özel Ahmet Şimşek Koleji velileri: Eğitim ticaret değil kamu hizmetidir

Kartal Özel Ahmet Şimşek Koleji velileri: Eğitim ticaret değil kamu hizmetidir

Öğretmen ve personel maaşları 14 aydır ödenmediği için çocuklarının eğitim hakkından mahrum kaldığını söyleyen Kartal Özel Ahmet Şimşek Koleji velileri, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı

Evrensel gazetesi haberine göre, Kartal Özel Ahmet Şimşek Koleji velileri, Sultanahmet’te bulunan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı. 14 aydır maaş alamayan öğretmen ve personelin ücretlerinin ödenmesini isteyen veliler, çocuklarının eğitim hakkının gasbedilmemesine itiraz etti.

“Eğitim ticaret değil kamu hizmetidir” ve “Ahmet Şimşek Koleji’nde fiyasko” pankartı açan veliler sık sık, “Eğitim hakkımız engellemez” sloganını attı.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN EĞİTİM HAKKI ELLERİNDEN ALINMIŞTIR”

Veliler adına açıklamayı Gülay Şakar okudu. Öğretmen ve okul içi personel 14 aydır maaşlarını alamadığı için eğitimin aksadığına dikkat çeken Şakar, “3 bin öğrenciye eğitim kapasitesine sahip okulumuzda ne çocuklarımızın ne öğretmenlerimizin ne de okul içi personelimizin mağdur olmadan eğitim hayatına devam etmesi en büyük çabamızdır” dedi.

Söz verilmesine rağmen ücretlerin ödenmediğinin tespit edildiğini ve bu zaman zarfında öğrencilerin eğitim haklarının ellerinden alındığını ifade eden Şakar, “Temizlik personelinin de işini bırakması nedeniyle, okulumuzda hijyen konusunda özellikle tuvaletlerde büyük sorun yaşanmıştır. Bununla beraber kantin, revir, yemek gibi hizmetlerde kalite düşmüş veya tamamen bitmiştir” dedi.

“YÖNETİCİLERE GÜVENİMİZ KALMADI”

Velilerin bu süreçte okulun kurucusu Ahmet Şimşek ile makamında defalarca yüz yüze konuştuklarını ancak ağır hakaretlere maruz bırakılıp kovulduklarını anlatan Şakar, son olarak şunları söyledi:

“Gelecek senenin okul taksitini peşin veren velilerimiz, kredi çektirilen velilerimiz, senet imzalayan velilerimiz, haklı olarak ödemelerin nereye gittiğini sorduğunda, geçerli hiçbir açıklama yapılmamıştır. Aldığımız duyumlara göre kayıt için toplanan paraların büyük bir kısmı okul dışına aktarılmıştır. Bu anlamda mali denetimin yapılması için Ticaret Bakanlığını, Maliye Bakanlığını ve Milli Eğitim Bakanlığını göreve davet ediyoruz.Reklam

Binbir zorlukla çocuklarını okutmaya çalışan biz veliler, umutsuz öğrenciler ve davalarında haklı öğretmenlerimizle ikinci dönem nasıl eğitim verileceği konusunda endişeliyiz. Kurum yöneticisine güvenimiz kalmamıştır. Bununla birlikte öğretmenlerimiz, ikinci dönem için bu şartlarda daha fazla dayanamayacaklarını ve istifa edeceklerini biz velilere bildirmişlerdir.

Okulumuzun eğitimine devam etmesini, öğretmenlerimizin ve okul içi personelin sorunlarının giderilmesini, öğrencilerimizin hakkı olan bu kuruma yakışır eğitimin ve okul içi hizmetlerinin düzene girmesini talep ediyoruz.”

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı