Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARIKARTAL "RİSKLİ ALAN" İÇİN ÖZÜR DİLENMELİ

KARTAL “RİSKLİ ALAN” İÇİN ÖZÜR DİLENMELİ

Kartal’da “Riskli Alan” ilan edilen Sahil Belediye Binası, Ekolojik Çadır, Restoranların Bulunduğu Binalar, Hükümet Caddesinde Bulunan Binalar, 2 Adet Hastane, Petrol – İş ve Yukarı Mahallenin bir bölümünün bulunduğu alan için özür dilenmeli ve gerekenler yapılmalı.


Çünkü;
Etap 1 ve Etap 2 ile ilgili Kartal Belediyesi Meclis görüşmelerinde çıkan sonuç sorunun çözümsüz bırakıldığıdır.
Kartal halkı ekonomik rant ve politik rant uğruna daha fazla mağdur edilmemelidir.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Kartal Belediyesi Kartal halkından özür dileyerek bilimsel bir gerçekliği olmayan “Riski Alan” uygulamasından vazgeçmelidir.
Bölgede yaşayan vatandaşların talepleri dikkate alınarak ve devlet kurumları tarafından yeterli destek verilerek vatandaşların can ve mal güvenliği bir an önce sağlanmalıdır.
 
Etap 1 Etap 2 denilen bölge Kartal Belediyesi’nin önerisi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kabulü sonrasında 12 Ekim 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Batı Merkez Projesi adı altında “riskli alan” ilan edildi.
Kartal Belediyesi 11 Eyül 2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bölgenin “Riskli Alan” ilan edilmesi ile ilgili teklif raporunu sundu.
Bir ay gibi kısa bir süre içerinde 12 Ekim 2013 tarihli resmi gazetede yayımlanan 2013-5437 sayılı karar ile bölge resmen “Riskli Alan” olarak ilan edildi.
Bir ay sonra ise Kartal Belediyesi talebi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Kartal Belediyesi’ne söz konusu bölgede uygulama yapma yetkisi verildi.
Alınan bu yetki kapsamında Kartal Belediyesi Deprem Dönüşüm ve Yapı Kontrol Müdürlüğü 10 Ocak 2014 tarihinde “Kartal Batı Merkezi Projesi Uzlaşma Süreci İşi” adıyla ihaleye çıkarak süreci başlattı.
Riskli Alan ilan edilen Sahil Belediye binası, Ekolojik Çadır, Restoranların Bulunduğu Binalar, Hükümet Caddesinde Bulunan Binalar, 2 Adet Hastane, Petrol – İş ve Yukarı Mahallenin bir bölümünün bulunduğu bu alanın yapılanma bilgileri ise şöyle:
ETAP 1
Alan: 31.000 metrekare
Parsel Sayısı: 47
Yapı Sayısı: 11
Bağımsız Bölüm Sayısı: 200
ETAP 2
Alan: 101.000 metrekare
Ada Sayıs: 14
Parsel Sayısı:139
Yapı Sayısı: 101
Bağım. Bölüm Sayısı: 2133

Kartal Batı Merkezi Projesi Uzlaşma Süreci İşi” (Etap 1 Etap 2 “Riskli Alan”) Zaha Hadid Kartal Master Planı ardından bu ikinci rantsal plan 7 yıldır sonuçlanmadı.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı plan tekliflerin çeşitli gerekçelerle geri gönderirken Kartal Belediyesi planlarının Bakanlık tarafından onaylanmadığını iddia etmektedir.

Planlar konusunda şöyle bir süreç yaşandı:

1 Kasım 2016: 1.Plan teklifi sunuldu.
13 Mart 2017: 1.Plan teklifi Bakanlık tarafından reddedilerek revize edilmesi talep edildi.
23 Haziran 2017: 1.Plan teklifi özellikle sosyal donatı merkezi olarak düşünülen alanı, cami alanı olarak ayrılmasının talep edilmesi üzerine 5 seçenekli cami alanı teklifi sunuldu.
17 Ekim 2017: Cami alanları uygun bulunmayarak teklif reddedildi.
30 Ocak 2018: 2.Plan teklifi sunuldu.
7 Haziran 2018: 2.Plan teklifine bakanlık 129 gün sonra cevap geldi.
Ekim 2018: Bakanlık 2. Plan teklifini de reddetti.
Üç yıldır yeni plan hazırlanıp sunulmadı.
8 yıldır vatandaşlar bu bölgede deprem korkusu ve mağduriyetle yaşamaktadırlar. Yine bu dönem “riskli alan” gerekçesiyle Yavuz Selim Devlet Hastanesi tasfiye edildi. Bölge harabe bir görünüm kazanmaya başladı.
Bu bölgede vatandaşlar deprem korkusu ve mağduriyet yaşarken alan sadece arsa rantın değil politik rantın da alanına dönüştü.
2019 Yerel Seçimleri döneminde Ak Parti Kartal Belediye Başkan Adayı Ebubekir Taşyürek, 8 ay içerisinde Kartal Batı Merkezi Projesi olarak adlandırılan bölge için 8 ay içerisinde projeyi Bakanlığa onaylatacağını belirtmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise Seçim döneminde Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde katıldığı toplantıda projenin 5 yıldır Kartal Belediyesi’nde bekletildiğini belirtmişti.
Kartal halkı soruna çözüm beklereyken Kartal Belediye Meclisinde Hükümet ve Belediye karşıtlığı üzerinden sorunu nasıl ele alındığına tanıklık ettik.

PROJE NEREDE?

Kartal Belediyesi Ak Parti Meclis Üyesi Muhammer Bektaş Kartal Belediye Meclisi 6 Kasım Oturumunda “Kartal Etap1, Etap2 ile ilgili Bakanlık tek dilekçe ile karar verdi. Bu zamana kadar ne yapıyorsunuz, niye çıkmadı?” sorusuna Kartal Belediyesi Başkan Vekili Oktay Aksu “Bakanın önünde bekliyor” cevabi verdi. Bunun üzerine Muhammer Bektaş “ Niye bekliyor bakanlığın önünde. Bu Kartal Belediyesi Meclis üyelerinden bir tanesinin haberi yok, yaptığınız işlerden.
Kartal Etap1, Etap2 ile ilgili hangi vatandaşla görüşüp bu kararı aldınız? 5 yıldır bekleyen vatandaşlar binalarında dönüşüm yapamıyorlar. Niye imzalanmadığını getirin Mecliste birlikte bakalım. Gizli kapılar ardından projeler hazırlarsanız, eksik gedik yaparsanız onaylanmaz.
Kartal Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Meclis Üyesi Önder Turmuş; Kartal Belediyesi Ak Parti Meclis Üyesi Muhammer Bektaş’ cevaben “Kartal Etap1, Etap2 ile ilgili süreci bakanlık yürütüyor. Bakanlığın plan yapma yetkisi var. Bakanlığın İstanbul Büyükşehir Belediyesi ya da Kartal Belediyesi’ne sormadan bunu gerçekleştirme yetkisi var. Burası riskli alandır. Bir an önce gerçekleştirebilir. Nasıl, DAP’ın İstmarina yapımında bu inisiyatifi alıp gerçekleştirdiyse burada da gerçekleştirebilir. Plan yapma yetkisi tamamen bakanlıktadır.

YETKİ KİMDE?

Daha sonra kürsüye çıkan Kartal Belediyesi Ak Parti Meclis Üyesi Nizamettin Altındaş aynı konuya ilişkin olarak; “Bakanlığa İki defa plan teklifi gönderdiniz. Onun öncesine dönersem; Sayın Belediye Başkanı Altınok Öz burasının riskli alan olması için bakanlığa başvuru yaparak ‘Ben buranın riskli alan ilan etmek istiyorum’ dedi. Bakanlık da ‘Buyur dedi’. Sonra Sayın Belediye Başkanı Altınok Öz ‘ Plan yapma yetkisini de ben istiyorum’ dedi. Bakanlık da ‘Buyur dedi’ ve verdi.
Bakanlık onay makamıdır. Bakanlık, gönderdiğiniz plan teklifleri üzerinden buradaki bütün kamu arazilerini, talepleri, yapı stokunu ve planı inceledi ve ‘bu teklifiniz buraya uygun değildir’ deyip geri gönderdi.
Arda üç yıl geçtikten sonra ikinci teklifi sundunuz. Bu plan teklifinde ise 30 katlı kuleler önermişsiniz. Bu bildiklerimiz ise dışarıda kulaktan dolma bilgiler. Kartal Belediye Meclisinde bize somut bir proje sunumu yapılmadı. Hiçbir şey bilmiyoruz.
Bu ikinci teklif de geri gönderildi hala üçüncü bir teklif yok. 8 sene geçti siz bakanlığın kriterlerine uygun bir teklif sunamadınız” dedi.
Kartal Belediyesi Ak Parti Meclis Üyesi Nizamettin Altındaş konuşmasının devamında Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi konusunu gündeme getirdi.
Altındaş, “ Hastane sizin yüzünüzden gitti. İnsanlar bize atıfta bulunuyor. Burayı riskli alan ilan etmeseydiniz o hastane güçlendirilecek ve yenilenecekti. Riskli bir alan ilan ettiniz ve plansız hale soktunuz.
2,5 senedir bakanlığın önünde bekleyen bir plan teklifiniz yoktur. Yapma yetkisi sizde ama sunmadınız. Yalan söylüyorsunuz.

İPTAL DAVASI AÇILACAK MI?

Kartal Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Meclis Üyesi Önder Turmuş; bu kez Nizamettin Altındaş’a cevaben; “Kartal Belediyesi gönderdi göndermedi kat yüksekliği o, bu dedi. Bakanlık istediğinde gönderilen projeyi onaylayabiliyor. Gazi Osman Paşa’da aynı projeler yapılıyor aynı gün onaylanıyor. Ben burada bir iyi niyet görmüyorum.
Hastane ile ilgili geçen dönem belediye başkanımız da söylemişti madem bu hastaneyi korumak istiyoruz İstmarina’nın arkasında bir yer vardı orayı yapalım dedik. Ama orası bir hastaneye özel sağlık tesis alanı olarak ayarlandı. Bunu da meclisin bilgisine sunuyorum. Hastanenin de bizim üzerimize kalması gerçekten şaşırtıcı.
Bunu üzerine Ak Parti Meclis Üyeleri bir hastaneye özel sağlık tesis alanı olarak ayrılan alan için iptal davası açalım önerisi getirdiler.” İbrahim Doğan böylesi durumlarda iptal davası açmıyor muydu? Biz meclis üyesiyiz söyleyin birlikte açalım” dediler.
Kartal Belediyesi Meclis görüşmelerinde çıkan sonuç sorunun çözümsüz bırakıldığıdır.
Kartal halkı ekonomik rantve politik rant uğruna daha fazla mağdur edilmemelidir.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Kartal Belediyesi Kartal halkından özür dileyerek bilimsel bir gerçekliği olmayan “Riski Alan” uygulamasından vazgeçmelidir.
Bölgede yaşayan vatandaşların talepleri dikkate alınarak ve devlet kurumları tarafından yeterli destek verilerek vatandaşların can ve mal güvenliği bir an önce sağlanmalıdır.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı