Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal SİDAD: Unutmayacağız, Unutturmayacağız 

Kartal SİDAD: Unutmayacağız, Unutturmayacağız 

Kartal  Sivas Eğitim Kültür Ve Dayanışma Derneği (SİDAD) 2 Temmuz Sivas Katliamını basın açıklaması ile kınayarak; “Sivas katliamında yitirdiğimiz canları saygıyla anıyoruz. Ve onlara SİDAD Dernek olarak söz veriyoruz, bu topraklarda yaşanan katliamların unutulmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Kartal SİDAD Yönetim Kurulu Adına Başkan Nazife Hüner yaptığı yazılı açıklamada, “Yıllar geçse de bu vahşi katliamı, bu katliamda hayatını kaybedenleri unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

Açıklamada, “Bundan tam 31 yıl önce Pir Sultan Abdal Kültür Şenlikleri için Sivas’a gelen şair, gazeteci, yazar, müzisyen, sanatçı ve aydınların konakladıkları Madımak Oteli’nde diri diri yakılarak katledildiği gündür 2 Temmuz. Biz SİDAD Dernek olarak 2 Temmuz 1993 gününü düşünce ve ifade özgürlüğünün engellendiği, linç kültürü ile yaşam hakkının fiilen sona erdirildiği kara bir gün olarak görmekteyiz.”

Tüm anmalarda yer alan SİDAD, “Bizler her sene söylediğimiz gibi Sivas katliamının aydınlığa, demokrasiye ve bir arada yaşama kültürüne saldırı olduğunu bildiğimizi, bu ve benzeri saldırıların bitmesi için kutuplaşmadan uzak, laik ve bütünleyici bir yaşam tarzının devletin tüm kurumlarına yerleşmesini, siyasilerin bu yaşam tarzını kurmak üzere hareket etmesi gerektiğini düşünmekteyiz.”

Açıklamanın devamında, “Biz Kartal SİDAD olarak katliamların bir daha yaşanmaması için unutmaya karşı koyarak toplumsal hafızayı diri tutmaya devam edeceğiz. Yaşanan katliamları anlatacağız, aktaracağız; çünkü bu ülke topraklarında yaşayan insanların dini, dili, farklı diye, etnik kimliği, düşünceleri, inançları farklı diye, kendi sözlerini söyledi diye, haksızlığa karşı durdu diye ayrımcılığa, şiddete, katliama uğramaları son bulsun istiyoruz.

Bu katliamları yaratan zihniyetle mücadele etmezsek, bu zihniyetten türeyen pratikleri teşhir etmezsek, bunları karşımıza almazsak Madımak yanmaya devam edecek ve yeni katliamlar kaçınılmaz olacaktır.

Sivas katliamında yitirdiğimiz canları saygıyla anıyoruz. Ve onlara SİDAD Dernek olarak söz veriyoruz, bu topraklarda yaşanan katliamların unutulmasına izin vermeyeceğiz.” denildi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş