Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal’a Bankalar Caddesi Aynasından Bakalım

Kartal’a Bankalar Caddesi Aynasından Bakalım

Kartal’a Bankalar Caddesi Aynasından Bakalım

Bir kentin ne olduğuna, o kentin meydan ve caddelerinden bakmak gerekir diyerek,  30 Ağustos günü Kartal Bankalar Caddesi ve çevresine belli aralıklarla uğrayıp gözlemledim.

Tüm kenti ve meydanı temizleyen işçiler bu kez daha kapsamlı bir temizlik için Kartal Meydan’ındaydılar. Tüm alanı tazyikli su ile yıkamaktaydılar. Çünkü Zafer Bayramı kutlamaları bu akşam burada yapılacak. Daha sonra alanı sahne platformunu kuracak işçilere bıraktılar.

Öğleden sonra ise Kartal günlük olağan halini almaya başladı. Ama bu kez Bankalar Caddesine girenler önce biraz duraksayıp şaşkın, tebessümlü ve mutlu bir biçimde cadde zeminine Kenan Kurt’un yapmış olduğu  üç boyutlu resme bakarak yürümekteydiler.

Biraz ileride onları Türkiye Komünist Hareketi önlükleriyle Sosyalist Cumhuriyet Gazetesi satanlar karşılamaktaydı. Daha ileride ise bildiri dağıtan kalabalık bir grup görünmekteydi. Emek Partisi ve Halkların Demokratik Partisi ortak bildiri dağıtmaktaydılar. “Gerçek yurtseverlik savaşa karşı çıkmaktır. Türkiye’de ve Ortadoğu’da barış ve demokrasi için birleşelim!” diyerek 1 Eylül Barış Mitingine çağrı yapan grubun sesi uzaktan gelen bandonun sesiyle harmanlanıyordu.

Akşam gerçekleşecek olan geleneksel 30 Ağustos yürüyüşü öncesi meydan ve caddeden geçen bando takımı tarihten süzülüp gelerek yürümekteydi. Bando takımının sesine önlerinde geçtiğinden sokak sanatçılarının sesi karışıyordu.

Kartal Sokak Sanatçıları her zamankinden daha bir coşkuyla türkü ve şarkılarını söylemekteydiler. Beş sanatçıyla sokakta bir orkestra oluşturan grubun etrafını onlarca Kartallı sarmıştı. Türkülere eşlik edenler, oyun havalarıyla dans edenler, cep telefonlarıyla kayıt alanlar,  bu güzel anı kalıcılaştırmak istiyorlardı.

“Kaffeler Önü” diye tabir edilen alanda ise stantlar dikkat çekiyordu. İlerici Kadınlar Derneği açtığı stantta bir yandan misafirlere çay ikram ederken diğer yandan bir gün sonraki etkinlikleriyle ilgili bilgi vermekteydiler.

Az ileride ise Kartal Pir Sultan Abdal Kültür Derneği açtığı stantta “2 Temmuz Katliamı Toplumsal Hafıza  Müzesi Kuruluyor” etkinliği ile ilgili bilet satışı yapmakta ve bilgi vermekteydiler.

Tüm bu güzellikleri yansıtan bu aynayı çok sevdim ve gericiliğin yarattığı karanlık içinden bugünden geleceğe ışık olan tüm bu görüngüleri görünce,  bir kez daha Kartallı olmanın mutluluğunu yaşadım.

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı