Pazar, Temmuz 14, 2024
Ana SayfaGENELKARTAL’DA 25 KASIM EYLEM VE ETKİNLİKLERİ

KARTAL’DA 25 KASIM EYLEM VE ETKİNLİKLERİ

KARTAL’DA 25 KASIM EYLEM VE ETKİNLİKLERİ

25 Kasım dünyanın her yerinde kadınların şiddete, eşitsizliğe, yoksulluğa ve kadın düşmanı politikalara karşı dayanışmalarını ve mücadele birikimlerini ortaya koyarken Kartal’da da birçok etkinlik gerçekleştirildi.

Gümüşhane Şiran Erzincan Köyleri

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gümüşhane Şiran Erzincan köyleri ve işçi emekçi kadın komisyonları tarafından ortaklaşa Kartal meydanında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Gümüşhane Şiran Erzincan köyleri ve işçi emekçi kadın komisyonları aynı zamanda Kartal Cemevi Vakfı konferans salonunda bir etkinlik gerçekleştirdi. Sunumunu Gönül Kazmacı’nın yaptığı etkinlikte sinevizyon gösterimi yapıldı.

Kartal Kadın Meclisi

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü dolayısıyla Kartal Kadın Meclisi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde Ölüme Karşı Yaşamı, Korkuya Karşı Umudu, Savaşa Karşı Barışı savunuyoruz paneli gerçekleştirdi, Kolaylaştırıcılığını Gülşehri Eniş’in yaptığı etkinliğe Ebru Günay, İlknur Birol ve Diren Cevahir panelist olarak katıldı.

25 Kasım’ın kadın mücadelesi açısından önemine vurgu yapılan panelde “İstanbul Sözleşmesi”nin bilinçli ve sistematik bir şekilde lav edilmeye çalışıldığı belirtildi.

Kartal İyi Parti Kadın Kolları

Kartal İyi Parti Kadın Kolları da Kartal meydanında basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını kadın kolları başkan yardımcısı Betül Şahin İyi okurken etkinliğe parti üyesi kadın ve erkekler katıldı. Basın açıklamasının ardından 6284 Sayılı Yasa’nın tanıtımın yapan bildiri dağıtımı yapıldı.

Kartal Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ve Mor Dayanışma

Kartal Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ve Mor Dayanışma, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” dolayısıyla kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve kadınların sahip olduğu hakları anlatmak için bir panel düzenledi.

Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelde 6284 Sayılı Aileyi Koruma ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un maddeleri anlatıldı ve kadınların bu konuyla ilgili soruları yanıtlandı.

Sosyal Hizmet Uzmanı Cemile Baklacı, Mor Dayanışma Üyesi İrem Kayıkçı ve Av. Aylin Mert’in konuşmacı olarak katıldığı panele çok sayıda vatandaş da katılım sağladı.

Yaklaşık iki saat süren panelde, önce şiddetin türlerinin ve nedenlerinin anlatıldığı sunumlar yapıldı. Bir sunum eşliğinde şiddetin türevlerini açıklayan Sosyal Hizmet Uzmanı Cemile Baklacı’nın ardından söz alan Mor Dayanışma Üyesi İrem Kayıkçı ise güncel örneklerden yola çıkarak kadına yönelik şiddetin son zamanlarda giderek ivmelenen bir sürece dönüştüğünü ve İstanbul Sözleşmesi’nin yanı sıra; kanunda da daha etkin kılınmasının gerektiğini söyledi.

Kadınların hakları konusunda ısrarcı olmaları sonucunda şiddetin gerileyebileceğini belirten Kayıkçı’nın ardından Avukat Aylin Mert, 6284 Sayılı Kanunun eksi ve artılarını anlattı. 2012 yılında yürürlüğe giren ‘Aileyi Koruma ve Kadına Şiddetin Önlenmesine Dair 6284 Sayılı Yasa’nın olumlu, olumsuz tarafı ve yapmış olduğu düzenlemeleri anlatan Mert, güncel örnekler üzerinden şiddete uğrayan kadınların neler yapabileceğini madde madde anlattı. 

Uygulanması halinde kanunlarla kadınların daha iyi korunabileceğine vurgu yapan Av. Aylin Mert, “Aileyi Koruma ve Kadına Şiddetin Önlenmesine Dair 6284 Sayılı Yasa’nın getirdiği en büyük özellik şu; en yakın ulaşabileceği bir hâkime, kolluk kuvvetine ve mülki amire başvurabiliyor. Şiddete uğramış kadın, geçici maddi yardım ve barınma yeri isteyebiliyor. Hayati tehlikesi varsa korunma talep edebiliyor. Genel Sağlık Sigortası isteyebiliyor. Tapuya aile konutu şerhi koydurabiliyor” dedi.

Emek Partili Kadınlar

Emek Partili Kadınlar bir ay boyunca Kartal’ın mahallelerinde ve işyerlerinde dağtıttıkları bildirilerle ” 25 Kasım dünyanın her yerinde kadınların şiddete, eşitsizliğe, yoksulluğa ve kadın düşmanı politikalara karşı dayanışmalarını ve mücadele birikimlerini ortaya koydukları bir gün. Mirabel Kardeşlerden bu yana sistematik şiddet, kadınlara boyun eğdirmek, kadınları susturmak için devam ediyor. Kadınlar ise Mirabel Kardeşlerden bugüne susmuyor, korkmuyor, itaat etmiyor. Yaşanan şiddetin münferit değil, sistematik olduğunu haykırıyor, bu şiddete karşı birlikte güçlü olduklarını dile getiriyorlar… Bolivya’dan Şili’ye, Irak’tan Fransa’ya, Ekvador’dan Meksika’ya, İspanya’dan Sudan’a, kadınlar en önde yaşamı değiştirmek için mücadele ediyor”. dediler.

Emek Partili Kadınlar bu çalışmaların ardından parti lokalinde gerçekleştirdikleri toplantıyla önümüzdeki süreçte kadın mücadelesinin sorunlarını mücadele olanaklarını tartıştılar.

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş