Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaGENELKARTAL'DA 29 EKİM TÖREN VE KUTLAMALARI

KARTAL’DA 29 EKİM TÖREN VE KUTLAMALARI

KARTAL’DA CUMHURİYET’İN 96. YILINDA COŞKULU KUTLAMA

Cumhuriyet’in kuruluşunun 96. yılı, Kartal’da vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği renkli ve coşkulu kutlamalara sahne oldu.

29 Ekim Coşkusu Kartal’da Sokaklara Sığmadı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu, Kartal’da binlerce vatandaşın Kartallı Kazım Meydanı’nda toplanması ile başladı. Ellerinde Atatürk posterleri, Türk bayrakları ve meşalelerle Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan vatandaşlar, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in de katılımıyla Kartal Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Güzergâh boyunca vatandaşlardan yoğun ilgi gören Başkan Gökhan Yüksel’e Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Muammer Çelebi, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, Birim Müdürleri, Kartal Belediyesi iştirak şirketlerinin yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve binlerce Kartallı vatandaş eşlik etti.

“Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Demokrasi, Yaşasın Birlik ve Beraberliğimiz”

Yol boyunca meşaleler ve havai fişek gösterileriyle karşılaşan yürüyüş kortejini, medyanda da vals ve zeybek sürprizi karşıladı. Agon Dans Grubu üyelerinin gerçekleştirdiği gösteriler de meydanı hınca hınç dolduran Kartallılardan büyük alkış aldı.

Kartal Belediyesi tarafından hazırlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konseri öncesinde ise sahneye çıkan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel: “Birlikte ve bir arada olunca çok daha güzelsin Kartal. Aynı bu güzellikte 96. yılını kutladığımız Cumhuriyet’imizin ilelebet payidar kalacağının ispatısın Kartal. İyi ki varsınız, iyi ki bizimlesiniz. Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Cumhuriyet’in kurulmasında emeği geçen herkesi rahmetle, minnetle anıyor şükranlarımı sunuyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i ve ülkemizi gençlere emanet etti. Bize yakışan da hem onu yaşatmak, hem de ileri götürmektir. Cumhuriyet demek; kadının özgürlüğü demektir, Cumhuriyet demek gençlerin akıl bilim yolunda ilerlemesi demek, Cumhuriyet demek çocukların umudu demek, Cumhuriyet demek büyüklerimizin tecrübelerini anlamak demek, Cumhuriyet demek birbirimize sahip çıkmak demek, kimsesizlerin kimsesi olmak demek, sahiplenmek demek, Cumhuriyet demek siz demek, birlik beraberlik demek. Bize düşen de bunu en iyi şekilde yaşatmak ve sonsuza dek mücadelemizi sürdürmektir. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın demokrasi, yaşasın birlik beraberliğimiz. Hepinize saygılarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu. 

Başkan Gökhan Yüksel, konuşmasının ardından sahne alan Rock Müzik grubu Bulutsuzluk Özlemi’ne günün anısına Kartal Heykelciği takdim etti.

Kartal’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tebrik kabul töreniyle başladı.

Kartal’da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Kartal Kaymakamlığı’nda gerçekleşen tebrik kabul töreniyle başladı. Kartal Kaymakamı Abdullah Demir; Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve ilçe protokolünü kabul etti.

Buradaki bayramlaşmanın ardından Kartal Bulvar Spor Stadı’nda Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri başladı. Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği kutlama sırasında Kartal Kaymakamı Abdullah Demir, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve Garnizon Komutanı, öğrencileri ve halkı selamladı.

Ardından Kafkas Halk Dansları Grubu bir gösteri gerçekleştirdi. Kartal’da atletizm dalında dereceye giren öğrencilere ve takımlara ödül verilmesi ile devam eden törende; Kaymakam Abdullah Demir, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ile Garnizon Komutanı, dereceye girenlere madalya ve kupalarını verdi. Coşkulu bir atmosferde gerçekleşen Cumhuriyet Bayramı kutlaması, geçit töreni ile sona erdi.

Başkan Gökhan Yüksel, Cumhuriyet Bayramı’nı Çocuklarla Birlikte Kutladı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Kartal Orhantepe Mahallesi’nde “Cumhuriyet’in Renkleri” adlı bir resim çalıştayı atölyesi ve çocuk yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe katılan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, çocukların Cumhuriyet Bayramı coşkusunu paylaştı.  

Kartal’ın en önemli caddelerinden biri olan Orhantepe Çınar Caddesi, Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Cadde üzerinde önce Ressam Murat Havan ve öğrencilerinin düzenlediği  “Cumhuriyet’in Renkleri” adlı bir resim çalıştayı atölyesi gerçekleştirildi. Burada çocuklar, hayallerini tuvale dökerek birbirinden farklı eserler resmetti.

Caddedeki bir diğer etkinlik ise çocuk yürüyüşü oldu. Kartal Belediyesi Spor ve Kreş müdürlüklerinin desteği ile düzenlenen yürüyüşte çocuklar bando eşliğinde cadde boyunca yürüdü. Çocukların Cumhuriyet coşkusuna, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel de ortak oldu. Çevre sakinlerinin ve özellikle çocukların yoğun ilgisine maruz kalan Başkan Gökhan Yüksel, Orhantepe ve Cevizli halkının da bayramını kutladı. Bağdat Caddesi’ne kadar devam eden yürüyüşün sonunda ise halk oyunları ekibi kısa bir gösteri gerçekleştirdi.

KARTAL’DA CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI, ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNULMASI İLE BAŞLADI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenleri Kartal’da, bayramdan bir gün önce ilçe protokolünün Kartal Meydanı’nda yer alan Atatürk Anıtı’na çelenk takdimi ile başladı. 

Saat 13.00’da düzenlenen törene; Kartal Kaymakamı Abdullah Demir, Deniz Teknik Komutanı Tuğamiral Ramis Akın, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Cumhuriyet Başsavcı Vekili İhsan Kamil Akçadırcı, Kartal Mülki Idare protokolü , Kartal Kent Konseyi Başkanı Türkan Kurtulmaz Öztürk, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Muammer Çelebi, İYİ Parti Kartal İlçe Başkanı Burak Tok, siyasi parti temsilcileri, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri, birim müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler, Kartal’ın mahalle muhtarları ile Kartallı vatandaşlar katıldı.
Düzenlenen törende Kartal Kaymakamı Abdullah Demir, Deniz Teknik Komutanı Tuğamiral Ramis Akın, ve Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Atatürk Anıtı’na çelenk takdimini gerçekleştirdi.

CHP FİİLİ BİR ÇABAYLA ÇELENK SUNABİLDİ

Protokolün üç çelenkle sınırlandırılmasına CHP ve diğer kurumlar tepki gösterdi. Bu tepkilere rağmen CHP’nin çelenk sunumuna izin verilmedi. Çelenk sunumunda ısrar eden CHP ve diğer kurumlar tüm engellemelere rağmen fiili bir tutumla çelenk sunumun gerçekleştirdi.

Saygı duruşunda bulunulması ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla, tören sona erdi.

KARTAL 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLENDİ

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Kartal Belediyesi ve Çam Koleji iş birliğiyle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Satranç Turnuvası düzenlendi.

26-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen turnuva, 10 ve 14 yaş altı olmak üzere 2 kategoride yapıldı.

2 gün boyunca devam eden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Satranç Turnuvası’na yüzlerce sporcu katılırken veliler de çocuklarını yalnız bırakmayarak onların heyecanına ortak oldu.

Turnuva öncesi okula bir ziyaret gerçekleştirerek minik ve genç sporcular ile bir araya gelen Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, sporcu çocukların yönelttikleri soruları cevaplayarak her zaman için kendilerine destek vermeye hazır olduklarını ifade etti ve başarılar diledi.

Törende ilk 3 dereceye giren sporculara kupa, madalya ve bisiklet ödülleri verildi. Dereceleri 4 ve 10 arasında olan minik sporcular ise madalya ile ödüllendirildi.

Dereceye giren sporcular;

10 Yaş Altı

1-         Direnç Uyanık

2-         Yavuz Kağan Çiçek

3-         Işıl Özyiğit

14 Yaş Altı

1-         Yağız Çınar Akın

2-         Demir Çolak

3-         Yiğit Emre Yılmaz

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı