Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal'da 5. Ata Tohumu Etkinliği Yapıldı

Kartal’da 5. Ata Tohumu Etkinliği Yapıldı

Tohum & Toprak Dostluğu İstanbul Tohum Gönüllüleri, Kartal Belediyesi iş birliği ile organik ve ata tohumlarının ücretsiz dağıtımını gerçekleştirdi, sağlıklı gıda için doğal tarımın ve sağlıklı tohumların önemine vurgu yapıldı.

  1. Kez gerçekleştirilen etkinlikte yerel yönetim olarak gıda güvenliği ve yerel tohum ilişkisi üzerine bir konuşma gerçekleştiren Başkan Yardımcısı Dr. Dilek Kars, “Kartal Belediye Başkanımız Sayın Gökhan Yüksel ve belediye yönetimi olarak bu tarz etkinlikleri destekliyoruz.

Gıdanın temeli tarımdır. Sağlıklı gıda için de doğal tarım ve en önemlisi sağlıklı tohumlar gerektiğini biliyoruz. Bir tarım ülkesi olan ülkemizde bugün tarımın durumu ortada. Tükettiğini üretemeyen ülkeler bağımsız olamaz.” dedi.

Tohumların Dağıtımı Çiftçilere Ücretsiz Olarak Gerçekleştirildi

Sosyal medya üzerinden de örgütlü olan tohum gönüllülerinin katıldığı etkinlikte İstanbul tohum gönüllülerinden Münevver Gülata, Halil Barlas ve Gamze Sümer de hibrit ve gdo’lu (genetiği değiştirilmiş organizma) tohum, gıda ve tohum ilişkisi, yerel tohumlarımız ve biyo çeşitlilik üzerine konuşmalar gerçekleştirdi.

Etkinlikte daha sonra yüze yakın yerel tohum çeşidinin dağıtımı çiftçilere ücretsiz olarak gerçekleştirildi.

Söz konusu ata tohumları; Tokat’ta organik tarım yapan emekli gazeteci Murat Güneş tarafından çoğaltılıyor. Tohumları alan kişiler, onları çoğaltarak tekrar ücretsiz olarak dağıtılması için Murat Güneş’e gönderiyorlar. oluşan bu sirkülasyon sayesinde ata tohumlarının çoğalması ve Türkiye geneline yayılması için uğraş veriliyor.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş