Pazar, Temmuz 14, 2024
Ana SayfaGENELKartal'da Bahara ve Emeğe Merhaba "Diren!" "Zamanı geldi"

Kartal’da Bahara ve Emeğe Merhaba “Diren!” “Zamanı geldi”

Kartal’da 1 Mayıs Haftası etkinlikleri kapsamında Hasat Sanat Atölyesi desteği ile “Kartal’da Bahara ve Emeğe Merhaba” çağrısıyla “Diren! Zamanı Geldi” filmi, kadınlar talepleriyle 1 Mayıs’a hazırlanıyor kapsamında gösterime sunulacak.

Yoğun istek üzerine Diren filmi tekrar Kartal halkıyla buluşuyor.

29 Nisan Günü Saat 19.30 da Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde gerçekleşecek etkinlikte kadınlar ve 1 Mayıs konulu açılış konuşması ve müzik sunumunun ardından “Diren” film gösterimi yapılacak.

Diren Filmi: Vizyon tarihi 15 Ocak 2016 (1s 47dk)Yönetmen Sarah GavronOyuncular: Carey MulliganHelena Bonham CarterMeryl StreepdevamıTür DramTarihiÜlke İngiltere

Yönetmen Sarah Gavron

Özet ve Detaylar

Sarah Gavron’ın ikinci uzun metrajlı kurmacası, tarihin ilk feminist hareketlerinden birini başlatan kadınların, gittikçe acımasızlaşan hükümete karşı yürüttükleri mücadeleye odaklanır. Gizli buluşmalarla bir araya gelen bu grubun üyeleri işçi sınıfı kadınlarıdır ve hareketin ilk safhalarında barışçıl yöntemler izlerler. Ancak hem çalışma koşulları hem de kişisel hayatları için verdikleri eşitlik savaşı, zamanla daha radikal bir boyuta taşınmak zorundadır. Film bu ekibin bir üyesi olan Maud’un hikayesini ele alıyor. Bir paketi teslim etmeye giderken eylem yapan süfrajetlerin arasında kalan Maud, eylemciler arasında kendisiyle aynı çamaşırhanede çalışan Violet’ı görür. Maud’un harekete olan ilgisini fark eden Violet, onu süfrajet hareketine ve oy haklarını savunmaya ikna etmek için çabalar. Tüm risklerin farkında olan Maud, oy hakkını kazanmadan kadınlar için iyi bir gelecek olmayacağını anladığında, ilham verici bir lider olan kimyager Edith ile tanışır ve hareketin içine daha fazla dahil olur. Bundan sonra süfrajetlerin içinde hem sözcülük yapması hem de eylemlerde ön plana çıkması nedeniyle göze batan Maud, bir gösterinden sonra tutuklanır ve bir hafta boyunca hapiste kalır. Bu travmatik deneyim boyunca tanıştığı süfrajetlerin adanmışlığı onu hem ürkütür, hem de hayran bırakır. Kendini hareketten ne kadar uzak tutmaya çalışsa da, bu adaletsizliğe karşı duyduğu öfke, onu hareketin içine daha çok çekip hareketin lideri olan Emmeline Pankhurst ile tanışmaya dek götürür. Filmin oyuncu kadrosunda Helena Bonham Carter, Meryl Streep, Carey Mulligan, Ben Whishaw ve Brendan Gleeson gibi yıldız isimler başı çekiyor.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş