Salı, Temmuz 23, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal'da Barış Manço ve Cem Karaca 'Güneşte Demlen Çayla' Anıldılar

Kartal’da Barış Manço ve Cem Karaca ‘Güneşte Demlen Çayla’ Anıldılar

Kartal’da Barış Manço ve Cem Karaca ‘Güneşte Demlen Çayla’ Anıldılar

Kartal’da Barış Manço ve Cem Karaca “Müziğin En Güzel Yolcuları” adlı etkinlikle andı. 1970’li yıllarda Anadolu Halk Müziği’nin enstrümanları ile ortaya çıkardıkları soundla Anadolu Rock’ını, Türk müzik dünyası ile tanıştıran Barış Manço ve Cem Karaca, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlenen unutulmaz bir etkinlik ile anıldı.

“Müziğin En Güzel Yolcuları” adı verilen etkinlik, Barış Manço ve Cem Karaca’nın hayatını konu alan belgesellerin izlenmesi ile başladı. Daha sonra sahneye Barış Manço tarafından 1972 yılında kurulan ve ölümüne dek birlikte çalıştığı Anadolu Rock Müziği’nin tanınan gruplarından Kurtalan Ekspres çıktı. Kurtalan Ekspres sanatçıları Ahmet Güvenç, Tolga Akyurt, Cem Yalçınkaya, Bülent Güven, Sefa Ulaşlı Barış Manço ve Cem Karaca’nın en sevilen şarkılarını seslendiren grup, seyircileri çaldıkları eserlerle zaman yolculuğuna çıkardılar. Kurtalan Ekspres’in konseri sırasında Cihan Yıldız da konuk sanatçı olarak sahne aldı ve her iki sanatçıya ait sevilen şarkıları seslendirdi. 

Usta tiyatrocu Altan Erkekli geceye şiirler ve şiirsel metinlerle özel bir anlam kattı. Cem Karaca’nın Barış Manço için yazdığı ‘Barış’a Şiir’in  dizelerinde Karaca, “Canım gitti canım. O benim canım içre can dostumdu. Ay  canım Barış, ak saçlı dostum benim, içim kan ağlıyor” diyerek Barış Manço’ya özlemini dile getirdiği şiiri okuyan Altan Erkekli tüm salonda duygulu anlar yaşattı.

Altan Erkekli “kanayan yaramız” olarak adlandırdığı kadına şiddet ve çocuk istismarına karşı mücadele ve”Dur Diyelim” çağrısı yaptı.

Yaklaşık 3 saat süren etkinlik tüm salonun katılımıyla sürdü. Sahnenin başarısı ve “dinleyicilerin” dinleyici olmaktan çıkıp koroya dönüşmesi tüm buzları çözdü. Öyle ki, yapay soğuk protokol bile bu özelliğini koruyamadı. Başta Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel olmak üzere tüm protokol şarkılara eşlik edere anmaya özel bir anlam kattılar.

Gecenin nemi mi düşmüş gözlerine
Ne olur ıslak ıslak bakma öyle
Saçını dök sineme derdini söyle
Yeter ki ıslak ıslak bakma öyle

Sürerim buluttan tarlaları
Yağmurlar ekerim gögün gögsüne
Güneşte demlerim senin çayını
Yüreğimden süzer öyle veririm

Ben feleğin şu çarkına çomak sokarım
Ben feleğin tekerine çomak sokarım
Yeter ki ıslak ıslak bakma öyle

“Güneşte demlerim senin çayını”, Ne olur ıslak ıslak bakma öyle” şarkısını tüm salon hep bir ağızda söyleyerek Barış Manço ve Cem Karaca’nın gözüne nem düşmesine izin vermediler. Ve onları yaşatmaya devam ettiler.

Konserin sonunda sahneye davet edilen Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Barış Manço ve Cem Karaca’nın unutulmayacağını ifade ederek,  “Müziğin En Güzel Yolcuları” etkinliğinde sahne alan sanatçılara teşekkür ederek Kartal heykelciği takdim etti.

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş