Pazartesi, Haziran 27, 2022
Ana SayfaKÜLTÜR SANATKartal'da “Bozkırın Tezenesi: Neşet Ertaş” Anıldı

Kartal’da “Bozkırın Tezenesi: Neşet Ertaş” Anıldı

KARTAL’DA NEŞET ERTAŞ ÖLÜMÜNÜN 9. YILINDA TÜRKÜLERLE ANILDI

Kartal Belediyesi, vefatının 9. yılında Neşet Ertaş için bir anma programı düzenledi. Kartal Kitap Fuarı’nın da ilk gününe denk gelen etkinlikte belgesel yapımcısı, Gazeteci ve Yazar Nebil Özgentürk’ün hazırladığı “Bozkırın Tezenesi: Neşet Ertaş” belgeseli ile ozanın birbirinden ilginç ve hüzünlü yaşam serüveni katılımcılarla buluşurken, sanatçı Cem Çelebi’nin yorumuyla ‘Abdaldık’ geleneğinin son büyük temsilcisinin türküleri, Kartallılara duygu dolu anlar yaşattı.

1950’li yıllardan itibaren yaptığı plaklarla, özellikle Orta Anadolu türkülerini ve bozlakları kayıt altına alan; 1960’lı yıllardan itibaren ise bizzat kendisinin yazdığı türküleri seslendiren ve sonrasında türküleri dilden dile gönülden gönülle ulaşan ,“Yaşayan İnsan Hazinesi” Neşet Ertaş’ı, Kartal Belediyesi ölümünün 9. yıl dönümünde bir anma programıyla andı.
Kartal Kitap Fuarı kapsamında yoğun bir katılımla gerçekleşen anma etkinliğine, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel de fuar alanını dolduran kitleyle birlikte katıldı.

Anma Programı Hem Duygulu Hem De Coşkulu Dolu Anlara Sahne Oldu

Duygu yüklü anlara sahne olan anma programı, ilk olarak belgesel yapımcısı, Gazeteci ve Yazar Nebil Özgentürk’ün yapımı olan “Bozkırın Tezenesi: Neşet Ertaş” belgeselinin dev ekrana yansıtılması ile başladı. İzleyiciler, Neşet Ertaş’ın acı tatlı hatıralarla dolu hayatını gözlerini kırpmadan seyretti.
İzleyicilerin zaman zaman gözyaşlarına hâkim olamadığı belgesel filminin ardından bu kez sanatçı Cem Çelebi’nin, Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ın: “Ahirim Sensin”, “Zahidem”, “Gönül Dağı”, “Bir Bakışta Yaktın Beni” gibi birçok türküsünü seslendirdi. İzleyiciler zaman zaman türkülerin coşkusuyla Neşet Ertaş’ın coşkusuna ortak oldu.

“Neşet Ertaş, ozanlık geleneğinde müzikal olarak aşılamamış bir ozandır”

Cem Çelebi, “Neşet Ertaş bir eğitimden geçmemiş olmasına rağmen ve mahalli sanatçı olarak anılırken, sazında yaptığı değişiklikle; Saza ilave perdeler yapan, farklı pozisyonda sazı çalmayı geliştiren ve ozanlık geleneğinde müzikal olarak aşılamamış bir ozandır Neşet Ertaş.
Çelebi, “Neşet Ertaş için bağlamada farklı bir türev de geliştirmiş diyebiliriz” dedi.

“Bu Tarz Etkinlikleri Düzenlemeyi Misyonumuz Haline Getirdik”

Anma konserinin ardından sahneye çıkarak bir konuşma gerçekleştiren Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, “Önce sevgili Nebil Özgentürk’ün belgeseliyle sonrasında ise kıymetli Cem Çelebi’nin yorumuyla duygu dolu anlar yaşadık. Neşet Ertaş, ülkemizin büyük bir değeri ve bıraktığı eserlerle içimizde yaşamaya devam ediyor. Bizler de bu tür anma etkinliklerini düzenlemeyi, ülkemizin yetiştirdiği değerli isimleri yaşatmak ve eserlerini genç kuşaklara aktarmayı misyonumuz haline getirdik. Öyle olması gerektiğini, programlarımıza katılım sağlayan komşularımızın gözlerinin içine baktığımızda da görüyoruz. Sevgili Neşet Ertaş’ı vefatının 9. yılında rahmetle anıyor, güzel sesi ile ustamızı bizlere hatırlattığı için de sanatçımız Cem Çelebi’ye teşekkür ediyoruz.” Dedi.
Başkan Gökhan Yüksel, konuşmasının ardından sanatçı Cem Çelebi’ye günün anısına bir de plaket takdim etti.
 

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar