Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal’da Çavuşoğlu Sanayi Sitesi esnafı seçimin dolgu malzemesi olmak istemiyor

Kartal’da Çavuşoğlu Sanayi Sitesi esnafı seçimin dolgu malzemesi olmak istemiyor

218 dükkanın olduğu Kartal Çavuşoğlu Sanayi Sitesi esnafı Bakan Kurum’un ve CHP milletvekili adayı Gökhan Günaydı’nın verdiği sözlere ihtiyatlı

Kartal/ Yüksel Fırat

Bakan Kurum’un Çavuşoğlu Sanayi Sitesi için “Ekiplerimiz bu alandan karot alımı yaptılar ve dönüşmesi gereken riskli yapılar olduğunu tespit ettiler.” dediği “Kartal Belediyesi’nin’ne “Afet Riskli Alandaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” kapsamında riskli alan yapı olarak tespit edilmiştir.” diyerek Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü olarak 28.04.23 tarihinde “Riskli yapı olarak tespit edilen taşınmazın, nüfus ve eşyadan tahliye edilmesi” talep edildi.

Kartal Belediyesi yetkilileri bu tebligatın yasal bir zorunluluk olduğunu belirtirken; Tüm bu gelişmelerle tam bir açmaz içerisinde bırakılan Çavuşoğlu Sanayi Sitesi milletvekili adaylarının vaat alanına dönüştü.

Ak Parti İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tebligattan sonra 1 Mayıs günü Çavuşoğlu Sanayi Sitesi’ni ziyaret ederek; , “2021 yılında burada başlayan bir dönüşüm süreci var. Ekiplerimiz bu alandan karot alımı yaptılar ve dönüşmesi gereken riskli yapılar olduğunu tespit ettiler. Bu bölgede, Tuzla’da, Kartal’da 2-3 arazi üzerinde görüşmelerimizi yaptık ve en son Tuzla’daki yerde istişare etmek suretiyle kararımızı aldık. Tuzla’daki hazineye ait araziyi Çavuşoğlu Sanayi Sitesi’ne tahsis edeceğiz.” dedi.

Ancak çarşı esnafı Bakanın ‘8 günde temel atıp 8 ayda teslim edeceğiz’ sözüne ihtiyatlı yaklaşıyor.

Bu ihtiyat ve kaygının hakim olduğu Çavuşoğlu Sanayi Sitesi esnafı CHP İstanbul 1. Bölge milletvekili Adayı Gökhan Günaydın tarafından da ziyaret edildi.

Gökhan Günaydın esnafın dile getirdiği sorun karşısında 21 yıldır sorunu çözemeyenler seçime 13-14 gün kala mı çözecekler diyerek Bakan Kurum’un sözünün seçim vaadi olduğunu söyledi.

Günaydın, Kartal Belediye Başkanları Oktay Aksu ve Ali Apaydın’ın da katıldığı ziyarette; “20 yıldır sen iktidardasın. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nde de 1994’ten 1019 Haziran’ına kadar iktidardaydın. Bu sanayiinin bu birikmiş sorununu neden çözmedin de seçime 13-14 gün kala gelip burada yer veriyorum diyeceksin” dedi. Günaydın CHP olarak 2022 Mart’ında buraya ilişkin hem Kartal Belediyesi’nden hem de İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nden kararları geçirdik. Şimdi bizim yapacağımız buradaki esnafın taşınacağı bölgeyi belirleyerek buranın dönüşümünü sağlamaktır. Taşınacak bölge hazine arazisi olacağından kamu otoritesi ancak bu yeri belirleyebilir. Ancak Sayın Bakan’a bir kez daha soralım? 20 yıldır burası için bir hazine arazisi belirlemedin de seçime 13 gün kala bunu yaparak vatandaşı kandıracağını mı düşünüyorsun.” Dedi.

Çavuşoğlu Sanayi Sitesi esnafı ise; “Biz de onu söyledik. Biz şunu söyledik. Şimdi Siz geldiniz de 10-15 gün kaldı. 8 gün içerisinde Cumhurbaşkanı gelecek, 8 gün içerisinde temel atılacak ve daha sonra 8 ayda yerler teslim edilecek” diyerek verilen söze ihtiyatlı yaklaştıklarını belirtti.

Bir başka esnaf milletvekili Adayı Gökhan Günaydın’a Bakan da siz de geldiniz söz veriyorsunuz ama somut olarak bu nasıl olacak? Diyerek kaygısını iletti.

Günaydın,’ Kamu arazisi gösterebilmek için iktidar olmamız gerekiyor. İktidar olduktan sonra buraya tekrar geliriz. Hep beraber konuşarak size en uygun yere ortak karar vererek sorunu’ çözeriz dedi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı