Çarşamba, Haziran 29, 2022
Ana SayfaGENELKARTAL'DA DENİZ SALYASI TEMİZLİĞİ

KARTAL’DA DENİZ SALYASI TEMİZLİĞİ

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve Kartal Belediyesi Kartal balıkçılar eski iskele bölgesinde deniz salyası olarak da bilinen müsilaj temizliği yaptı.

Yüksel FIRAT


Marmara Denizi’ni saran müsilaj  Kartal’da  aylardır görünmektedir. Organik yüklerden kaynaklanan ve deniz salyası olarak da bilinen müsilaj varlığı, öncelikli olarak deniz ekosistemini tehdit ediyor ayrıca deniz yüzeyinde meydana getirdiği görüntü ile de rahatsızlık oluşturuyor. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve Kartal Belediyesi Kartal balıkçılar eski iskele bölgesinde deniz salyası olarak da bilinen müsilaj temizliği yaptı.
Denize salınan endüstriyel ve evsel atıkları, tarım gübre ve ilaç kullanımı atıkları vb. ile kirletilen Marmara Denizi iklim değişikliği ile birlikte deniz salyası olarak da bilinen müsilaj ile kaplanmaya başladı.

İklim değişikliği ile birlikte deniz sıcaklığının ortalama sıcaklıktan fazla olması, denizin durağan olması ve besin elementinin fazla olması müsilajı beraberinde getirdi. İklimsel değişikliğe bağlı olarak hava sıcaklıklarının 1.5 derece artacağı öngörülmektedir. Dolayısıyla Marmara Denizi kirliliği önlenemediği taktirde  müsilaj oranı giderek artacaktır.
Deniz yüzeyindeki müsilaj temizlenmediği taktirde çökeltiyle birlikte birçok deniz canlısının yaşamını tehdit etmektedir. Balıkçılar ise müsilaj nedeniyle deniz tarımını yapamaz duruma geldi.
Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars Kartal balıkçılar eski iskele bölgesinde deniz salyası olarak da bilinen müsilaj temizliği esnasında yaptığı açıklamada;
Yapılan bu temizlik çalışmasının işe yarayacağını belirterek, İBB’nin bir süredir bu çalışmayı yaptığını görüntülerde de görüldüğü üzere temizleme çalışmalarıyla rahatsızlık yaratan görüntünün giderek ortadan kalktığını belirtti. Kars’lı, “ancak bu tekrar olmayacağı anlamına gelmiyor. Küresel ısınma ve insan elinin ortaya çıkardığı sorunlar devam ederse seneye ve öteki seneye daha kötü bir tabloyla karşı karşıya kalabiliriz.” Kars’lı devamında “su, deniz ve yeşil bunlar bizim doğal yaşamımız biz evrene nasıl bir tepki veriyorsak evrende bize böyle bir tepki veriyor” diyerek çevre konusunda duyarlılık çağrısı yaptı.
 

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar