Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal'da Evrensel ile Dayanışma: “İşçi gazetesine baskılar son bulsun!”

Kartal’da Evrensel ile Dayanışma: “İşçi gazetesine baskılar son bulsun!”

Kartal’da Evrensel ile Dayanışma: “İşçi gazetesine baskılar son bulsun!”

Kartallılar Evrensel gazetesi ile dayanışmak için kahvaltıda buluştular. Evrensel gazetesi Yazı İşleri Müdürü Erdi Tütmez, “İşçi gazetesine baskılar son bulsun” dedi.

Evrensel gazetesinin “ Basın İlan Kurumu, resmi ilan hakkımızı iptal etti! Bir kez daha ilan ediyoruz: Evrensel Susmaz” ilanın ardından ülkenin dört bir yanında olduğu gibi İstanbul Kartal’da da Evrensel gazetesi ile dayanışma kahvaltısı düzenlendi.

Emek Partisi Kartal İlçe Örgütünün katkılarıyla düzenlen kahvaltıya Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Şenol Karasu, eğitim-Sen 5 No’lu Şube Başkanı Özer Tuncer ve yönetim kurlu, Kartal Belediysi işçileri, CHP Kartal eski ilçe başkanı gazeteci Nazım gülmez, Kartal Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Doğan ve Sebahat Oğuzkara, CHP 27. Dönem milletvekili aday adayı Yusuf Altınbulak, UMDER yönetim kurulu üyesi Rıza Yeşilbaş, Şair ressam Kamber Değirmenci, mali müşavir Mehmet Ali Gençoğlu, Yücel Aslan ve birçok çok işçi emekçi katılarak dayanıştı.

Açılış konuşmasını yapan Emek Partisi Kartal İlçe Başkanı Hülya Özdemir; “ Biz Kartal’da Evrensel gazetesini okumaya, okutmaya, habercisi olmaya, bu dayanışmayı daha da büyütmeye ve Evrenseli asla susturmayacağımıza söz vermiştik. Bu sözümüzü hayata geçirmek için bugün hep beraber olduğumuz için hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kahvaltıda bir konuşma yapan Evrensel gazetesi Yazı İşleri Müdürü Erdi Tütmez, içinde geçilen süreci ve Evrenselin neden susturulmak istediğini anlatarak Evrensel üzerindeki baskılara dikkat çekerek “İşçi gazetesine baskılar son bulsun” dedi.

Tütmez, Emekçilerin sesinin kesilmek istediğin belirterek, “Ne yapıyor? Kapatmıyor. Ama ekonomik ambargolarla gazetenin okurlarına ulaşmasını engellemeye çalışıyor. Çok açık emekçilerin sessini kesmek için yapılmış bir hamledir.” Okurun gazetesiyle dayanışmasını, birden çok gazete almasını Basın İlan Kurumu’nun suç olarak tanımladığını söyledi.

“Bu açıkça bir hakarettir”

Erdi Tütmez, Basın İlan Kurumu’nun Evrensel gazetesini “İlan almak için çıkan gazete” olarak tanımlamasına tepki göstererek “ Biz bunu kabul edemeyiz! Siz de kabul etmemelisiniz! Bu açıkça bir hakarettir. 27 yıl boyunca sadece sınırlı bir süre ilan almış bir gazeteye, işçi basınına yapılmış bir hakarettir” dedi. Tütmez bizim vergilerimizle belli basına devasa paralar aktarıldığını belirterek “ Adil davranılsın. Haklarımız verilsin ve işçi gazetesine baskılar son bulsun!” dedi.

Emek Partisi İstanbul İl Örgütü Yönetim Kurulu Üyesi Ali Doğan ise “Evrensel gazetesi işçilerin çıkardığı bir gazetedir.”  ‘Bir yerde bir işçi varsa umut devam eder’ diyerek İşçi B’ye atıfta bulunduktan sonra Doğan, “Evrensel gazetesinin arkasında karayolu işçileri, belediye işçileri, tersane işçileri, metal işçileri var yani işçi ve emekçiler var.” dedi. Ali Doğan, Cumhur İttifakı karşısında Millet İttifakının işçi ve emekçileri pasif bekleyiş içinde tutmaya çalıştığını belirterek  “Gaz fren ayarı yaptıklarını” söyleyerek tepki gösterdi.

Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Şenol Karasu dayanışmanın önemine dikkat çektikten sonra Kartal’da Kartal Belediyesi bünyesinde bir tıp merkezi açmak için sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bir örneğinin Maltepe’de hayata geçirdikleri tıp merkezinin Kartal’da kurulacağını söyledi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş