Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaGÜNCELKARTAL'DA SREBRENİTSA SOYKIRIMINDA YAŞAMINI YİTİRENLER ANILDI

KARTAL’DA SREBRENİTSA SOYKIRIMINDA YAŞAMINI YİTİRENLER ANILDI

KARTAL’DA SREBRENİTSA SOYKIRIMINDA YAŞAMINI YİTİRENLER ANILDI

Yüksel FIRART

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Sırp birlikler tarafından işgal yaşlı, çocuk, kadın, erkek demeden 8 binin üzerinde insanı katledişinin 24’üncü yılı dolayısıyla Kartal’da bir anma programı düzenlendi.

Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı, Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Anadolu Yakası Bosna Sancak Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği ile Kartal Belediyesi’nin birlikte hazırladığı anma töreni, Kartal Meydanı’ndaki “Srebrenica Boşnak Soykırım Anıtı” önünde yapıldı.

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen, en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa Soykırımı anmasına 500 civarında kitlenin yanı sıra Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, CHP Kartal İlçe Başkanı Muammer Çelebi, İYİ Parti Kartal İlçe Başkanı Burak Tok ve Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları ile çok sayıda Kartal Belediyesi Meclis Üyesi katıldı.

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş anmada yaptığı konuşmada emperyalizme ve faşizme dikkat çekerek şöyle dedi; ” Sık sık şöyle ifade ediliyor Srebrenitsa, ‘katliamı uluslararası güçlerin gözetiminde Sırpların Boşnaklara dönük soykırımı’ doğru değil, arkadaşlar. Böyle bakarak tarif edemeyiz.

Bu uluslararası güçler dediklerimizin emperyalistler olduğunu bilmek durumundayız. Bu uluslararası güçler dünya halklarını birbirine düşman ederek kan üzerinde iktidar kuran katillerdir. Bunu bilmek durumundayız öyle her hangi bir uluslararası güç yok.”

Erkan Baş konuşmasının devamında; ” İkincisi arkadaşlar Sırplar değildir bizi katleden. Adını koymalıyız: Sırp faşistlerdir diyeceğiz. Biz hiç bir ulusun tümünü kendimize düşman olarak göremeyiz. Her ulusun içerisinde sadece kendisinin dünyada yaşama hakkı olduğuna inanan böyle ırkçı, böyle faşist kafalar vardır ve emperyalistler işte bunları kullanırlar.”

Törende konuşan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, birlik ve beraberlik mesajı vererek, şunları söyledi; “Acının ve gözyaşının dili yok. Temmuz ayı, üzüntülü ve acı dolu bir ay. 2 Temmuz’da Sivas’ı yaşadık, hep birlikte yandık ve ağladık. 5 Temmuz’da Erzincan’da Başbağlar’da yine hep birlikte vurulduk. Ve 11 Temmuz… Bu kadar büyük bir acıyı Avrupa’nın gözü önünde yaşayabiliyorsak, demek ki her şeyi bir daha gözden geçirmek gerekiyor. Medeniyeti bir daha gözden geçirmek gerekiyor. O hayalini kurduğumuz memleketleri, bir daha gözden geçirmek gerekiyor. O yüzden birbirimize sarılma vakti. Acıları anlayıp, gözyaşlarını anlayıp; komşusuyla, arkadaşıyla, dostuyla -bu ülke hepimizin- deyip birbirimize sarılma vakti diyoruz.”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise siyasilerin en önemli görevlerinden birinin, insanları ötekileştiren ve bölen politikalara karşı çıkmak olduğunu kaydederek; “Acı çekersen canlısın; karşındakinin acısını hissedersen insansın. Tam 24 yıl önce, dünyanın gözü önünde Avrupa’nın tam göbeğinde kendi çıkarları söz konusu olduğunda canavarlaşan dünyanın egemen güçlerinin sus olduğu bir anda, katliama uğramış ve söylerken bile insanın içini acıtan, binlerce vatandaşını kaybetmiş olan Boşnak halkının acısını yüreğimde hissediyorum. Biz siyasilerin sorumluluğu sadece acıları hissetmek ve duyumsamak değil ne yazık ki. Biz siyasilere düşen görev, dünyanın her yerinde bütün topraklarda; ayrıştıran, kutuplaştıran ve ötekileştiren politikalara karşı, nefret dilini kullanmadan birleştiren, barıştıran, buluşturan ve kucaklaştıran politikaları ülkemize ve tüm dünyaya yaymaktır.” ifadelerini kullandı.

Anma töreninde SAADET PARTİSİ İstanbul Milletvekili Cihangir İslam ve İYİ PARTİ İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu da konuşma yaparak katılımcıları selamladılar.

Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Anadolu Yakası Bosna Sancak Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanları açılış konuşmalarıyla katılımcıları selamladılar.

Müzik grubu katledilenleri şarkılarıyla andı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı