Kartal’da, TOKİ mağduruyuz diyen vatandaşlar: “İtiraz ediyoruz kesinlikle kabul etmiyoruz!”

yazar:

kategori:

Kartal Orhantepe Mahallesi’nde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ofisinin önünde toplanan vatandaşlar ‘arsa sahibi olduklarını ve kendilerine arsalarına oranla belirlenen daire m²  büyüklüğü üzerinden blok ve kat belirlenerek sözleşme yapıldığını ancak, şimdi bu sözleşmeye uyulmadığını ve hem çok daha küçük hem de farklı yerlerde yer gösterildiğini’ söylemektedirler.

Yüksel Fırat/Kartal

VATANDAŞLAR BİTMİŞ BİNALARINA TAŞINAMIYORLAR

TOKİ’nin vaat edilen daireler yerine daha küçük ve başka başka yerlerde daire vermek istemesi üzerine vatandaşlar bitmiş binalarına taşınamıyor.

Kartal Orhantepe Mahallesi’nde yıkılan Yeşilyurt Apartmanı sonrası TOKİ bölgeye girerek inşaat yapımına başladı. Özel imar uygulamaları ile ada bazlı başlayan inşaatlar teslim edilirken; bitmiş binalarına taşınamayan vatandaşlar ise mağdur durumdalar.

Gazetemize konuşan vatandaşlar “Evet itiraz ediyoruz kesinlikle kabul etmiyoruz!” diyerek süreci ve düşüncelerini açıkladılar:

Sürecimiz, kentsel dönüşümle ilgili bundan 4 sene önce Cevizli Orhantepe Mahallesi’nde yıkılan bir binayla başladı diyen vatandaş;

Bizim binalarda çürük çıktı. TOKİ geldi dedi ki bu binayı biz yapacağız. Bana dairemi gösterdiler; şu daire şu metrekare. Tamam dedik. Hiç müdahil olmadım 4 sene geçti. 4 sene sonunda geldiler dediler ki, şu daire senin – kağıdı gösterebilirim şöyle kağıdı da çekebilirsiniz- Evet şu daire senin dediler. Ben dairemi teslim aldım diye sevinerek gittim, masraf ettim, mobilya yaptırdım. 2 ay sonra çağırdılar bu daire olmuyor. Sana şu metrekarede daire vereceğiz. Biz mağduruz. Bu süreci biz yönetmedik. TOKİ yönetti ama sonucunda mağduriyeti yaratan yine TOKİ oldu.

 “BİZ MAĞDURUZ BİZ KANDIRILDIK”

“Biz de mağduruz biz kandırıldık” diyen bir başka vatandaş;

“Burada bize 78 m² daire verilecek dediler, balkonlu, otoparkta olacak dediler. Biz balkondan otoparktan vazgeçtik. Zaten sonra çağırdılar ve imzalar atıldı. Şimdi de çağırmışlar başka şey söylüyorlar. Ben % 30 hissemle buraya başvurdum. Şu anda da % 18’liklere veriyorlar bizim dairelerimizi.  Biz % 30 hisseyle mağduriyet yaşıyoruz. Bizi başka bir yere atmışlar. Biz kesinlikle itiraz ediyoruz ve kabul etmiyoruz. Dairelerimiz bitmiş 8 aydır burada boşa bekliyoruz. Biz şikayetçiyiz. Yani TOKİ’den şikayetçiyiz.

Bir başka vatandaş;

4 m²  arsası olanlara 70 küsur m²  daire verdiler 35 m² arsa payı olanlara ise 52 m² daire veriyorlar. Burada bir halt karıştırdılar ve işin içinden de çıkamıyorlar. Şimdi herkes mağdur. Mağdur olmayan bir kişi yok.

Sevinenler var: 4 m²  arsa payı olanlar. İşte 70 küsur m² daire alıp ondan sonra rahat rahat oturacağız diye seviniyorlar. Ama şu an buradaki insanlardan daha fazlası mağdur. Yani bu TOKİ, TOKİ değil artık. Bize bir senede bitecek dediler. Bir senede teslim denildi 4 sene oldu. Ödemelerimiz bu sene üzerinden yapılacakmış. Devlet diyorlar buyursunlar devlet gelsin. Hiçbir yetkili yok. Buraya koymuşlar 2-3 tane eleman ezberletmişler aynı şeyleri söyleyip duruyorlar.

Arsalarımız adaya dönüştü daire sayıları fazlalaştı ama biz toprak sahibi olmamıza rağmen kendi toprağımızda şey gibi… Sonradan gelmiş insanlar gibi olduk 52 m² daire veriyorlar. Ya 35 m² hisse var 52 m² daire veriyorlar. Adamın 4 m² hissesi var 70 m²  daire alıyor. Haksızlık var yani burada.

Şu anda binalar bitmiş ama teslim alamıyoruz. Geçen seneden beri binalar bitti hala teslim alacağız. Geçen sene Ağustos denildi, Eylül denildi, Ocak denildi, Mayıs bitiyor ve hala alacağız. Bu sene alamayacağız zaten; Yani itirazlardan dolayı.

Kimseyi mağdur etmeyeceğiz dediler. İstediğiniz gibi olacak kendi katınız, kendi apartmanın olacak dediler. 78 m²  olacak dediler. Hiçbir şekilde yoklar şu anda; ne devlet var ne belediye var yanımızda.

Bizim mağduriyetimiz çok büyük. İnsanların daha ne kadar ödeyeceği bile belli değil. Ne kadar para ödeyeceğiz? Her geçen ay buradaki insanların cebinden daha fazla para çıkması demek. İnsanlar ev sahipleriyle mahkemelik o kadar büyü sıkıntıdayız ki; yani ev sahipleri çık diyor. Bize bugün vereceğiz yarın vereceğiz geçiyor seneler. 4-5 senedir. 4 bin Lira kira yardım yapıyorlar ama buradaki insanlar en düşük 15 bin Lira kirada oturuyorlar.  Bu arada kiracılarla ev sahipler herke adliyelik olduk.

“İTİRAZ EDİYORUZ KESİNLİKLE KABUL ETMİYORUZ!”

Bir başka vatandaş,

Benim eşim baypaslı. Ben kiradayım, 5 yıl oldu. Evimde bütün eşyalarım kolilenmiş durumda, taşınmak üzereyim ve icralıyım. Eşimin bacaklarının kesilme ihtimali var. Ben kata, imzayı atıyorum zeminin bir üstü ama beni şu anda giriş kata veriyorlar. Fakat bu attığımız imzanın anlamı nedir? Ben bunu anlayamıyorum. Resmen oyun oynanıyor. Bizimle neden oyun oynuyorlar. Gerçekten ben zor durumdayım. Yani benim eşimin durumu çok ağır. Diyorum ki; eşyalarımı koyayım gideyim kızımın evinde oturayım. Sadece evi boşaltayım. Çünkü ev sahibi icralık.  Ne istyorlar?…

Çilingir çağıracağım dedim. Açacağım kapıyı eşyamı koyacağım fakat oturmayacağım dedim.  Yani bu nedir? Canımızı mı alacaklar bizim?  Ya bizi mi öldürecek gelsin öldürsünler! Ya gerçekten sinirlerimiz boşaldı. Bütün milletin psikolojisi bozuldu. Ya bu nedir? Evet, itiraz ediyoruz kesinlikle kabul etmiyoruz!

“85 M² BİR DAİRE BEKLERKEN, BİZE VERİLEN DAİRELER 55

“Bizim mağduriyetimizi Yeşilyurt Apartmanının çöküşünden itibaren başladı diyen” vatandaş;

İnsanlar binalarının riskli olduğunu düşünerek risk analizi yaptırdılar.  Bundan kaynaklı tabii ki de binalarda oturulamayacak duruma geçildiğini öğrendik ve biz dairelerimizi terk ettik.

Biz Kartal Orhantepe Mahallesi 269 parselde Gökçe Apartmanı olarak ve diğer parseller olarak şunun sözünü aldık: Burası Ohrantepe dönüşümü olarak gerçekleştirilecek denildi. Yani bu ne demek?  Arsa payı oranına göre insanlar mağdur olmadan arsa payı ve çarpanları hesaplanarak dairelerini teslim edileceklerini söylediler. 5 yıldır kiradayım binamın riskli olduğunu öğrendiğim andan itibaren ilk çıkanlardan biriyim. Fakat bu yıl 5 yılın sonunda ben her zaman dairemin bana tespit edileceğini bekledim.  Hatta evraklarda da var. Dağılımda dosyalarda PDF dosya halinde, dairemizin yerini belli olarak. Her zaman diyorduk ki ikinci kat şu köşe bizim diyorduk. Yalnız bunu dememizin sebebi de daha önce verilenler, vaat edilenlerden kaynaklı.

Gökçe Apartmanı olarak bu kısımda oturabiliyor bütün 11 hak aynı şekilde geçerliydi. Fakat daha sonra Bakanlığın yaptığı çalışmayla birlikte bakanlık 6306 sayılı kanuna göre kentsel dönüşümü Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın yasa ve kanunlarına göre aldı. Ve vaat edilenler şu anda 30 m²  arsa payı olan 55 metrekare bir daire alabiliyor. Fakat şöyle bir durum daha var 18 m²  arsa payı olup 2+ 1’in geniş 77 metrekarelik daire verilenler var. Yani burada müthiş bir haksızlık görüyoruz. Biz yani bundan kaynaklı da itirazlarımızı yaptığımızda ise bu şekilde hazırlandığını söylüyorlar.  Peki nasıl hazırlandı dediğimizde de Kıymet Takdir Bedelleri belirlenmiş.

Yani Kıymet Takdir Bedeli şu mu açıkçası çok merak ediyorum? Bir binanın kentsel dönüşümü; bir binada 400 metrekarelik bir arsada 16 ile 20 arasında bir daire sayısı var bu parsel bazında kentsel dönüşüme gittiği takdirde verilecek 55 m², 60 m²  daire çıkıyor herkese. Peki Gökçe Apartmanı olarak kendimiz dönüşecek olduğumuzda 339 metrekare arsa payımız var ve 85 m² bir daire beklerken, bize verilen daireler 55 m². Yani buna gerçekten çok büyük bir şekilde karşı geliyoruz.

Neden karşı geldiğimizi de söyleyelim: Kimimizin atasından kalma yani burada atasından kalan yaşayan insanlar var Gökçeler var. Ve bunlar mağduriyet. Ben öğretmenim 3 yıl boyunca Doğuda hizmet etti 4.400 lira maaş alırken 3650 lira kira ediyordum. Yani 650 gibi, 750 gibi bir rakamla geçinmeye çalışıyordum. Daire almak istesek dairelerin fiyatları 4,5 milyon 5 milyon. Yani aslında yapılan tamamen bir haksızlıktır. Bu kurayı asla kabul edilmeyeceğini dile getirdik. Vatandaşlar olarak bundan sonra gereken yerlere dilekçelerimizi vereceğiz, itirazlarımızı yapacağız. Mahkemelik olacağız.

 

 


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir