Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal'da Yapı Stokunun Yüzde 79'u 2000 Yılı Öncesi Binalardır

Kartal’da Yapı Stokunun Yüzde 79’u 2000 Yılı Öncesi Binalardır

Kartal’da Yapı Stokunun Yüzde 79’u 2000 Yılı Öncesi Binalardır

Kartal/ Yüksel Fırat

Kartal olası İstanbul depreminde nasıl bir tehlike ile karşılaşacak? Elimizdeki bilgiler ne yazık ki deprem bekleniyor olmasına rağmen halen 2019 verileridir. Ve bizde bu veriler üzerinden bakacağız olası tehlikeye.

“İstanbul İli Kartal İlçesi Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçığı” 2019 yılı verilerini esas almaktadır. Kartal 2019 yılından bu yana başta Orhantepe Mahallesi olmak üzere yeni yapılaşma devam etmektedir. Ancak mevcut durumu değiştirecek yeni bir nitelik ortaya çıkmamıştır. Dolayısıyla 2019 yılı verileri niteliğin korumaktadır.

Bu veriler, “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi (2019)” verileri kullanılarak, , 2020 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü tarafından (DEZİM) hazırlanan projeden alınarak kullanıldı.

Bu projede “İstanbul İli Kartal İlçesi Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçığı” olarak Kartal’a ilişkin deprem tehlike analizlerini, kentsel üstyapı ve altyapı unsurlarının kayıp tahminlerini sunmaktadır. Çalışmada deterministik yaklaşım baz alınmış ve Mw= 7.5 büyüklüğündeki deprem senaryosu kullanılarak sonuçlar oluşturulmuş.

23.702 YAPI, 2000 YILI ÖNCESİ YAPILDI

Kartal yapı yılına göre toplam 29.981 yapının 23.702’si yani yapıların yüzde 79’u 2000 Yılı öncesi yapılardır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yakın zamanda 2000 öncesi yapılardan numune alarak dayanıklılık ölçümü yapacağı bilgileri gelmektedir.

Mühendislerin genel kanısını bu yapıların bu testlerde geçmesinin mümkün olmayacağı yönündedir. Bu durumda Kartal’daki yapı stokunun yüzde 79’u hızla yenilenmediği taktirde vatandaşların ölüm ve yaralanmada kendilerini kurtaramayacakları anlamına gelmektedir.

“İstanbul İli Kartal İlçesi Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçığı”nda Kartal ilçesi bina envanteri, grafik olarak;

OLASI DEPREM KAYIP TAHMİNLERİ

“İstanbul İli Kartal İlçesi Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçığı”” İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi (2019) kapsamında bina hasarları ve bunlara bağlı can kaybı ve yaralanma analizleri, deterministik (Mw=7.5) senaryo depremi, deprem yer hareketi benzetimlerinden elde edilen 15 farklı senaryo depremi ve ayrıca olasılıksal deprem tehlike analizlerinden elde edilen 72 yıl, 475 yıl ve 2.475 yıl yinelenme periyotlu deprem yer hareketleri için gerçekleştirilmiştir.” denilerek olası ölüm ve yaralanma tahminlerini ise şöyle vermektedir;

GEÇİCİ BARINMA ALANI

Deprem sonrası binaların hasarlı olması ve insanların binalara girmekten korkmasında dolayı geçici barınma alanına ihtiyaç duyacak nüfus 18.189 olarak hesaplanmaktadır. Kartal’daki yapı stokunun çok yoğun olduğu dikkate alındığında bu alanda da çok büyük sıkıntılar ortaya çıkacaktır.

 

Kaynak:“İstanbul İli Kartal İlçesi Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçığı”

 

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı