Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARIKARTAL’DA YENİ BİR KÜLTÜR GELİŞİYOR

KARTAL’DA YENİ BİR KÜLTÜR GELİŞİYOR

Son dönem üç önemli etkinliğe tanıklık ettik. Bunlardan biri; Doç.Dr.Hüsnü Süslü’nün “Dünya Beyin Günü”  Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde halkla yaptığı söyleşi  ve halkın sorularını cevaplamasıydı.

Bir diğer etkinlik; Kartal Belediyesi Çevre Müdürlüğü ile Kartal Cem Evi işbirliğiyle Aydos Ormanında temizlik yapılmasıydı.

Bir diğeri; Eğitim – Sen Sendikasında öğretmenlerin ve üniversiteli gençlerin liseli gençlere ücretsiz verdikleri ders katkısıydı.

Ayrı ayrı bu üç etkinliğin önemi kapitalist meta ilişkisi dışında insana ve topluma ait değerler üzerinden gerçekleşmiş olmasıdır.

Kapitalizm, içinde yaşadığımız ve çürümeye yüz tutmuş kapitalist toplumun işleyişini yaşamımızın tümüne hakim kılmaya çalışmaktadır. Öyle ki, aile içine bile burjuva çıkar ilişkilerini sokmaktadır.

Ancak, bunun karşısında Kartal’a ve insana has bir değerle bu üç etkinlik gerçekleşti. Doç.Dr.Hüsnü Süslü, öğretmenler ve üniversiteli öğrenciler bilgiyi bir meta olarak satmak yerine hiçbir karşılık beklemeden halkla paylaştı.

Para alınmadan yapılan her etkinliği enayilik olarak tanımlayan burjuva ahlak karşısında; Kartallılar Aydos Ormanına çıkarak hiçbir karşılık beklemeden ormanda temizlik yaptı

Bu üç etkinlik kapitalist meta ilişkisi dışında bir toplumsal insani yaşamın mümkün olduğunu gösterdi bize. Bu aynı zaman da Kartal’ın değeridir. Bu üç örnekle yetinmeden yaşamın tüm alanlarında bu örnekleri geliştirebiliriz.

Burjuvazinin yarattığı bencillik ve çıkar ilişkileri karşısında toplumsal dayanışmayı esas aldığımızda yüzlerce iyi örnekle yeni bir kültürün nüvelerini yaratabiliriz.

Örneğin sadece basit bir örnek; Özellikle yazın çöp konteynerlerin açık olmasından şikayet ederiz. Oysa bu kültürümüzü geliştirdiğimizde şikayetlenmek  yerine yol boyunca yürürken hangi apartmana ait olduğuna bakmaksızın çöp kapaklarını kapatarak geçer hale geleceğizdir.

Evet, Kartal’da yeni bir kültür gelişiyor. Bizi biz yapacak bir kültür. Her birimizin bu biz içinde özgür olduğu dayanışmayı ve fedakarlığı esas alan bir kültür. Ve Kartallıyım demek bu kültürle özdeş anlama gelecektir.

Not: Makale yayıma girdikten sonra; Bu yeni kültür en son Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in de katılımıyla Kartal Sahil temizliğinde yaşandı.

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı