Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaGENELKartallı Kazım Ölümünün 62. Yılında Mezarı Başında Anıldı

Kartallı Kazım Ölümünün 62. Yılında Mezarı Başında Anıldı

Kartallı Kazım Ölümünün 62. Yılında Mezarı Başında Anıldı

Kurtuluş Savaşı yıllarında Yahya Kaptan’a bağlı olarak Kuvâ-yı Milliye örgütlenmesinde yer alan ‘Kartallı Kazım’ lakaplı İbrahim Göleber, vefatının 62. yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Şair Nazım Hikmet’in ‘Kuvâ-yı Milliyeci Kartallı Kazım’ olarak adlandırdığı İbrahim Göleber, Pendik Yayalar Mezarlığı’nda düzenlenen anma töreninde dualarla anıldı. Törene; Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Pendik Belediyesi Meclis Üyesi Hasan Yıldız, Göleber’in ailesi, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis üyeleri, belediye birim müdürleri, mahalle muhtarları, Atatürkçü Düşünce Derneği yöneticileri ve çok sayıda Kartallı vatandaş katıldı.

Kuvâ-yı Milliye Destanı’nda yer alan Kartallı Kazım

Anma töreninde İbrahim Göleber’in yaşam öyküsünün hatırlatılmasının ardından tiyatro oyuncusu Cenan Çamyurdu vatan şairi Nazım Hikmet’in Kuvâ-yı Milliye Destanı’nda yer alan Kartallı Kazım bölümünü okudu. Anma töreninde daha sonra aile adına Pendik Belediyesi Meclisi Üyesi Hasan Yıldız söz aldı. Yıldız, Cumhuriyet’in ilanının 99. yıldönümünde Kuvâ-yı Milliyeci Kartallı Kazım’ı anmanın ayrı bir duygu olduğunu belirterek Cumhuriyet’in temel taşlarında yeri olan Kuvâ-yı Milliye ruhlu Kartallı Kazım’ı rahmet ile andığını söyledi.

“Ne mutlu ki ailesine bu gururu taşıyorlar”

Törende konuşan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Cumhuriyet’in 99. yıl dönümünü birkaç gün önce kutladıklarını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün de o Cumhuriyet kazanımını elde ederken en büyük mücadelelerin verildiği Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızdan Kartallı Kazım’ın mezarı başındayız. Gazi Mustafa Kemal’in silah arkadaşları deriz ya… İşte o isimlerden biri olan Kartallı Kazım’ın mezarındayız. Ne mutlu ki ailesine bu gururu taşıyorlar. Bu vatan kolay kurulmadı. Bu mücadeleler kolay yapılmadı. Şu an bir kahramanın kabri başındayız. Bu mücadelenin üzerinden 100 yıl geçse de bizler bu kahramanlık hikâyelerini bilmek zorundayız. Bizler etrafımızda yaşanan savaş durumlarından, ülkelerin yaşadığı sorunlardan, bir ülke ruhunun, ulus ruhunun kolay kolay elde edilemeyeceğini tekrar anlıyoruz. İyi ki Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmuş. Her birini minnetle anıyorum ve rahmet diliyorum.”

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in konuşmasının ardından emekli müezzin Vedat Özbaş tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. Duaların ardından Kartallı Kazım olarak bilinen İbrahim Göleber’in mezarına karanfiller bırakıldı ve anma törenine katılan herkese lokum ve lokma ikram edildi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş