Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaEMEKKESK "GEÇİNEMİYORUZ" DEDİ

KESK “GEÇİNEMİYORUZ” DEDİ

KESK’in Kartal’da düzenlediği bölge mitinginde emekçiler, vergi adaletinden insanca yaşanacak bir ücrete kadar taleplerini haykırarak “Geçinemiyoruz” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ekonomik krizi ve hükümetin ekonomi politikalarını protesto etmek için ‘Geçinemiyoruz’ sloganıyla bugün, İstanbul Kartal’da miting düzenledi.
Saat 12.30’da Başak İstasyonu altında Neyzen Tevik ve  Savarona Caddesi’nde toplanan kitle saat 13.30 gibi önde KESK üyeleri “İnsanca yaşam, emekten ve halktan yana bütçe için omuz omuza! Geçinemiyoruz” yazılı ana pankartın ardında sloganlarıyla Kartal Meydanı’na doğru yürüyüşe başladı.
KESK İstanbul Şubeler Platformu ise hazırlamış olduğu pankartta: “İstihdam artıracak acil önlemlerin alınması için, Herkese 3600 ek gösterge için, Asgari ücretin insanca yaşayacak bir tutara çıkarılması, vergiden muaf olması için, Toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı bütçe için, Gerçek bir toplu pazarlık sistemi için, Torpile ve kayırmacılığa hayır! Mülakat değil liyakat için, Alanlardayız!” diyerek kamu emekçilerinin taleplerini görünür kıldı.
İstanbul Kartal’da havanın kar topladığı bir günde 3 bine yakın kitle sloganlar atarak miting alanına yürüdü. Eyleme DİSK yöneticilerinin yanı sıra HDP milletvekilleri, HDP, HDK, ESP, SYKP, Halkevleri, EMEP, TÖP, SOL Parti, TKP, TKH, SEP, BDSP ve KÖZ’ün de aralarında bulunduğu siyasi örgütlerde katıldı.

Ozan Çoban’ın müzik dinletisiyle başlayan miting programında kürsüden, kamu emekçilerinin insanca bir yaşam ve emekten yana bütçe talepleri dillendirildi.

SABRIMIZ TÜKENDİ

Kartal Meydanı’nda düzenlenen mitingde konuşan KESK Eş Başkanı Şükran Kaplan Yeşil, iktidarı eleştirerek şu ifadeleri kullandı:
“Bizler her gün biraz daha yoksullaşırken, onlar korku, açlık, maldan ve candan, ürünlerden biraz eksiltme ile sınandığımızı söyleyip sabretmemizi istiyorlar. Sabrımız tükendi. Onlar sırtı saraylarda, lüks ve şatafat içinde yaşarlarken, sadece 1 dakikalık elektrik giderleriyle onlarca işçi, emekçi yaşamını devam ettirebilecekken bizlere şükretmemizi istiyorlar.
Onlar iğneden ipliğe, yurt dışından tüm ithalatı dolarla yaparken, ‘devletin verdiği parayı dolara çeviren ahlaksızdır’ diyorlar. Oysa biz biliyoruz ve bir kez daha buradan sesleniyoruz. Asıl ahlaksız ve vicdansız olanlar onlardır. Asıl ahlaksız ve vicdansız olanlar, bizlerin kaynaklarını yıllardır talan edenlerdir. Asıl ahlaksız ve vicdansız olanlar, milyar dolarlık servetini her gün katlayanlardır. Kazançlarını vergi ödememek için yurt dışına kaçıranlardır. Asıl ahlaksızlık, bu ülkenin kamu hizmetlerini, ranta, yandaşa yağmalatanlardır.”

“ZAMLAR GERİ ALINSIN”

Asgari ücrete yapılan zammın emekçilerin kaybının yarısını bile karşılamadığı vurgulanan açıklamalarda, “Yıl bitmeden derhal insanca yaşayacak bir asgari ücret tutarının belirlenmesini, en düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine çıkarılmasını istiyoruz. Temel gıda ürünlerinde KDV’nin sıfırlanmasını, pandemiden bu yana yapılan zamların geri alınmasını istiyoruz” dendi.

ÖZELLEŞTİRME POLİTİKALARINDAN VAZGEÇİLMELİ

Konuşmasının sonunda taleplerini sıralayan Yeşil, “‘Geçinmek için taleplerimizi haykırmak istiyoruz. Gelir vergisindeki adaletsizliğin son bulmasını istiyoruz. Ülkemizde yaşayan bütün insanlara temel ihtiyaçlarını karşılayacak, düzenli ve koşulsuz bir gelir kapısının açılmasını istiyoruz. Parası bizim cebimizden çıkan yandaşlara, müteahhitlere aktarılan kamu özel işbirliği projelerinin hazine garantili projelerin son bulmasını istiyoruz.
Temel gıda ürünlerindeki KDV’nin sıfırlanmasını, pandemiden bu yana yapılan zamların geri alınmasını, her türlü güvencesiz istihdama son verilmesini, kamunun tasfiyesi anlamına gelen özelleştirme politikalarından bir an önce vazgeçilmesini istiyoruz.” dedi.
Kartal‘da KESK’in düzenlediği “Geçinemiyoruz” mitingi sanatçı Niyazi Koyuncu‘nun seslendirdiği ezgilerle sona erdi.
 
 
 
 
 
 
 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş