Perşembe, Kasım 30, 2023
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARIKişi önce kendine karşı sorumlu olmalı

Kişi önce kendine karşı sorumlu olmalı

Kişi önce kendine karşı sorumlu olmalı

Degerli dostlarım, sorumluluk deyince çoğu insanın aklına , ailesi , çalıştığı kurum ve dostlarına karşı “görevleri“ gelir. Ama kişinin kendisine karşı görevi olan “iyi yaşama sorumluluğu”ndan pek söz edilmez.

Başkalarına karşı sorumluluklarımız olduğu kaçınılmaz bir gerçek olmakla birlikte, bazen bunu kendimize karşı sorumluluklarımızı görmezden gelmek için kullanmak da sorumsuzluktur. Önce kendine, sonra başkalarına “ilkesi ilk bakışta bencilce bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir. Ne var ki, bir insan ancak kendisine verebildiğinde diğer insanlara da “gerçek anlamda“ verecek şeyi olur. İnsanın kendi sorumluluğunu üstlenmesi, bir başka insanın sorumluluğunu üstlenmesinden daha güçtür. Birinden kendimiz için bir şey istemekle bir diğer insan adına istemde bulunmak farklı yaşanan olgulardır,’ Çünkü riskleri de farklıdır. İnsanın başkalarının sorumluluğunu üstlenerek kendine karşı olan sorumluluklarını görmezden gelmesi doğru bir tutum degildir.

Degerli dostlarım Önce kendi, maddi, manevi, huzur ve dinginliğimizi sağlamadan, çevremize ve yakınlarımıza fayda sağlayacak gücü, kendimizde bulamayız.

Mehmet Şahin
Mehmet Şahin
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı