Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaGÜNCELKızılay’ın Pendik’teki gençlik kampı imara açılıyor

Kızılay’ın Pendik’teki gençlik kampı imara açılıyor

Kızılay’a ait İstanbul Pendik’teki ağaçlarla kaplı gençlik kampı arazisi, imara açılıyor. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, “Çok üzülerek bir gelişmeyi paylaşmak istiyorum” diyerek Kızılay’ın talebi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından başlatılan plan değişikliği çalışmasını duyurdu.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökce, sosyal medya hesabından “Çok üzülerek bir gelişmeyi paylaşmak istiyorum” diyerek Kızılay’ın talebi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından başlatılan plan değişikliği çalışmasını duyurdu.

Gökce, Türk Kızılay Derneği’nin hizmet alımı sözleşmesi imzaladığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı iştirak şirketi GEDAŞ’ın, Pendik’te ‘sosyal alan’ olarak tanımlanan Kızılay’a ait olan ve kurumun gençlik kampı olarak kullandığı ağaçlarla kaplı alanın bir kısmının ‘ticaret ve konut’ alanı olarak planlanması talebinde bulunduğunu açıkladı.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökce, “Kızılay’ın yetkilendirdiği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı iştiraki Pendik İlçesi’nde “sosyal alan” olarak tanımlanan Kızılay’a ait ve Kızılay’ın Gençlik Kampı olarak kullandığı yeşillik bir alanın bir kısmının “ticaret + konut”alanı olarak planlanması talebinde bulundu.

Bu arazi mevcut haliyle afet anında bölgenin ihtiyacı olarak geçici barınma ve toplanma alanı olarak kullanılabilir. Plan değişikliği ile arazi yapılaştığından bu amaçla kullanılamayacak.

Bölge ticaret ve konut ile yapılaşmaya açılınca yoğunluk artacak, araç trafiği yoğunlaşacak. Kamu arazisi amacı dışında kullanılmış olacak.

Taşınmazın üzerindeki korunması gerekli tabiat varlığı statüsündeki 78 adet ağaç bu değişiklikten olumsuz etkilenerek muhtemelen kesilecek.

Ticaret ve konut alanı olarak özel kullanıma açılması ile bölgede nefes alma olanağı sağlayan kıymetli bir alan halkın tamamı yerine ayrıcalıklı sahiplerinin yararlanabileceği bir nitelik kazanacak.

Şehircilik ilke ve esasları, kamu yararı ve İstanbulluların haklarını gözeterek özel şahıslara menfaat sağlayan ancak halkın elinden hem bir yeşil alanı hem de afette barınma ve toplanma alanını yok eden bu değişikliği uygun bulmuyoruz. Takdiri kamuoyuna sunarız.” dedi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı