Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaEMEK"Kulaklar Sağır Gözler Görmüyor”

“Kulaklar Sağır Gözler Görmüyor”

“Kulaklar Sağır Gözler Görmüyor”

Sağlık emekçileri: Geçinemiyoruz, hakkımızı verin, insanca yaşamak istiyoruz!

İstanbul Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikasına (SES)  üye sağlık emekçileri ‘Geçinemiyoruz’ diyerek maaşlarının yükseltilmesi ve ek ödemelerin yapılması talebiyle eylem gerçekleştirdi.
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikasının (SES) çağrısıyla Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde eylem yapan sağlık emekçileri TİS’in yenilenmesini ve ek zam yapılmasını istedi.

“2021’İ SEFALETÜCRETİYLE GEÇİRMEMİZ İSTENİYOR”

Sağlık emekçileri olarak salgın öncesi da güzel günler görmediklerini söyleyen Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri

Sendikasının (SES) İstanbul Anadolu Şube Başkanı Nurdan Gürer devamında; “Biz hep fazla mesai ile çalıştık. Biz hep masada sağlık emekçilerini satan yandaş sendikalar yüzünden küçük zamlarla, enflasyonun altında kalan toplu iş sözleşmesi ile güzel gün görmeyerek geçirdik. Salgına da bu şartlarda girdik. Artık tükeniyoruz, ölüyoruz. Duyun sesimizi! Yeni yılla gelen zamlarla daha da kötü duruma düşüyoruz derken kulaklar sağır gözler görmüyor” dedi.
 
İstanbul Tabipler Birliği Temsiciler Kurulundan Süheyla Alkoç ise yaptığı açıklamada;
“Yöneticiler gider, iktidarlar gider ama biz burada Kalırız. Biz Hipokrat’tan beri bu topraklardayız. Bizler bu topraklarda hizmet vermeye devam edeceğiz. Onurumuzla , gururumuzla buradayız. Kimsenin sadakasına muhtaç değiliz. Hakkımız olanı istiyoruz ve bunu istemekten asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan açıklamayı da SES Anadolu Şube Yöneticisi Edibe Aşık okudu. Son bir yıl
içinde doğal gaza yüzde 32, elektriğe yüzde 31, baklagillere yüzde 60, peynire yüzde 27, yumurtaya yüzde 80, ayçiçeği yağına yüzde 50 zam geldiğini belirten Aşık, “Kamu emekçilerinin maaşlarında yapılacak artış ise son açıklanan enflasyon farkı ile birlikte sadece yüzde 13.11’de kaldı. Yetmezmiş gibi salgın süreci, sağlık emekçilerinin ek ödemelerinden tasarruf edilmesinin, sözleşmeli-güvencesiz istihdamın artırılmasının bahanesi oldu. Adımıza imzalanan sözde toplu sözleşmede yer alan zam oranıyla, yaşanan gerçek enflasyon karşısında maaşlarımız mum gibi eriyor” dedi.
Devrimci Sağlık İş sendikası adına seslenen Erdoğan Demir, söylenecek her şey söylendi. Kovid-19’un meslek hastalığı sayılması ve taleplerimiz için mücadele etmeye devam edeceğiz dedi.

SAĞLIK EMEKÇİLERİN TALEPLERİ

• Maaşlara 2 bin TL zam yapılsın, toplu sözleşme yenilensin.
• Bütün sağlık emekçilerinin temel ücretleri yoksulluk sınırının üzerinde olacak şekilde düzenlensin.
• 3600 ek gösterge yıpranma payı olarak bir an önce hayata geçirilsin.
• Sağlıkta şiddeti önleyecek önlemler derhal alınsın.
• 3-4 kalemde ödenen ücretler tek kalemde ve emekliliğe yansıtılarak ödensin.
• Personel eksikliği kadrolu, güvenceli istihdam ile giderilsin.
 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı