Perşembe, Kasım 30, 2023
Ana SayfaGENELLaiklik ve Anaya Paneli Yapıldı

Laiklik ve Anaya Paneli Yapıldı

Laiklik ve Anaya Paneli Yapıldı

Emek Partisi Kartal İlçe Örgütü, Teori ve Eylem dergisi yazarı Fulya Ali Koç ile gazeteci-yazar Hakkı Özdal’ın panelist olarak katıldığı “Türkiye’de Laiklik Sorunu ve Yeni Anayasa Tartışmaları” konulu panel yapıldı.

Kartal Etkinlik Çadırı’nda yapılan panelde panelistler Şeyma Tiryaki’nin kolaylaştılıcığı ile önce sunumlarını yaptılar ve ardından katılımcıların sorularını cevapladılar.

Panelin ilk sunumunu Hakkı Özdal yaptı. Hakkı Özdal Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde anayasa metinlerinin oluşum koşullarında sınıf ve tabaklaların gelişimini ve müdahale pozisyonları teorik düzeyde ele alarak anlattı.

Hakkı Özdal; Anayasaların hukuki, siyasi soyut metinler olduğunu ve esas olarak bu metni ortaya çıkaran maddi koşullara bakmak gerektiğini belirti.

Özdal, anayasal uğrakları sınıfların özellikle egemen sınıf katmanlarının pozisyonları üzerinden anlattı.

Fulya Ali Koç ise sunumunu; Cumhur İttifakı tarafından başörtüsüne anayasal güvence getiren ve evlilik birliğini tanımlayan Anayasa değişikliği teklifinin TBMM’ye getirilmesi üzerinden yaptı.

Fulya Ali Koç Ortadoğu’da ve Türkiye’de son 20 yıllık sürecin gelişimi ve anlatımı üzerinden gelinen aşamayı aile tanımı ve aile üzerinden işçi ve emekçilerin aile üzerinden sermayenin hizmetine sunulması olarak tanımladı.

Etkinlik sorular ve cevaplar üzerinden süren sohbetle sonuçlandı.

 

 

 

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı