Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaEMEKMaltepe Belediyesi işçileri ek zam eyleminde

Maltepe Belediyesi işçileri ek zam eyleminde

Maltepe Belediyesi MATAŞ işçileri,  geçinemediklerini ve borç içinde yaşadıklarını söyleyerek ek zam talep etti. Ancak  Maltepe Belediyesi ek zam görüşmelerinde işçilerin talebinin uzağında teklifle masaya gelmesi üzerine işçiler, belediye binası önünde eylem yaparak taleplerinin karşılanmasını istedi.

Evrensel‘in haberine göre, Maltepe Belediyesi işçileri belediye yönetimiyle süren ek zam görüşmelerinde henüz anlaşma sağlanamaması üzerine belediye binası önünde toplandı. Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube yöneticileri de eyleme destek verdi.

DİSK/Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube üyesi işçiler, “Başkan masaya” sloganları atarak belediye başkanını ek zam görüşmeleri için masaya çağırdı.

Maltepe Belediyesinde çalışan belediye iştiraki MATAŞ işçileri, ücretlerinin enflasyon karşısında eridiğini, geçinemediklerini ve borç içinde yaşadıklarını söyleyerek ek zam talep etti. Belediye yönetimiyle gerçekleştirilen ek zam görüşmelerinde yönetimin işçilerin talebinin uzağında teklifle masaya gelmesi üzerine işçiler, belediye binası önünde eylem yaparak taleplerinin karşılanmasını istedi. Sık sık seçim döneminde böyle eylemlerin yapılmamasına dair telkinler aldıklarını söyleyen işçiler, “Bu seçim değil, geçim meselesidir” dedi.

“ASGARİ DEĞİL İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Belediye binası önünde yapılan eylemde basın açıklamasını Maltepe Belediyesi işçileri adına Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Mali Sekreteri Esin Cengiz okudu. Enflasyon verilerini hatırlatan Cengiz, ENAG’a göre enflasyonun yüzde 129 olduğunu söyleyerek ücretlerinin yüzde 129 eridiğini, iğneden ipliğe her şeye zam gelirken artmayan tek şeyin işçilerin ücretleri olduğunu belirtti. Belediye işçilerinin her koşulda fedakârca çalıştığını söyleyen Cengiz, “Belediye işçileri öğlen ne yiyeceğini düşünmekte, sosyal hayatından, yaşamından fedakârlık etmektedir. Biz artık fedakârlık etmek istemiyoruz. Asgari değil insanca yaşamak istiyoruz” dedi.

“SORUMLULUK MALTEPE BELEDİYESİNDEDİR”

Geçinemeyen işçilerin taleplerinin makul olduğunu söyleyen Cengiz, “Hızla biz belediye çalışanlarının talepleri dikkate alınmaz ise bizi geçim sıkıntımızla yalnız bırakanlara, bu belediyenin gerçek sahibinin, bu belediyenin tüm hizmetini üreten belediye işçileri olduğunu hatırlatacağız. Gerçekleşecek eylemlerimizin sorumluluğu, mevcut belediye yönetiminde olacaktır” diye konuştu. Cengiz, ‘Seçim var eylem yapmayın’ diyenlere seslenerek, “Açlığı mı, yoksulluğu mu seçelim? Seçim hakkı belediye yönetimindir, ücretlerimizi iyileştirmek ya da enflasyon altında ezilmemize seyirci kalmak. Bir kez daha Maltepe Belediyesi işçileri ekmekleri için iş durdurursa bunun sorumlusu yaptığı seçimlerle, işçi ve emekçileri yoksulluğa mahkum eden belediye yönetimi olacağını Maltepe halkıyla paylaşmak istiyoruz” dedi.

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı