Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaEMEKMaltepe'de yerel 1 Mayıs etkinliği yapıldı

Maltepe’de yerel 1 Mayıs etkinliği yapıldı

Maltepe Forum bileşenlerinin çağrısıyla Maltepe Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kitle halaylarla, şarkılarla, marşlarla ve sloganlarla Maltepe’de 1 Mayıs “Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” nü kutladı.

Maltepe’de saat 17’de bir araya gelen kitle açtıkları “Yaşasın 1 Mayıs”, “Her Yer 1 Mayıs Alanı, Her Yer Taksim” pankartları ardında toplanırken, kurulan platformda sanatçılar; İkbal Kaynar, Songül Bulur, Laz Marks (tiyatro oyuncusu ve yazar Haldun Açıksözlü) müzik ve sözleri ile coşkulu bir etkinliğine dönüştü.

Maltepe Forum adına Ali Kemal İpek’in selamlamasının ardından kemençe sanatçısı Birol Şentürk kemençesi eşliğinde tepilen horonun ardından sanatçı Songül Bulur bağlamada Mızrap Temuroğlu birlikte sahne aldı. Laz Marks stand-up ile güncel gelişmeleri 1 Mayıs çağrısına dönüştürerek seslendi. İkbal Kaynar seslendirdiği parçalarını yanı sıra sanatçılar, Songül Bulur, Muazzez Aslı Avcı ve Muzaffer Genç ile birlikte  tüm kitlenin katılımı ile 1 Mayıs Marşını seslendirdiler.

Asır Plas direnişçi Ömer Ekinci ve Vigo direnişçisi Yasin Kölge direnişlerini anlatarak 1 Mayıs’a katılım çağrısı yaptılar.

Sanatçıların sunumlarının ardından Maltepe Forum adına basın açıklamasını okundu.

Basın açıklamasında, “İşçilerin, emekçilerin birlik, mücadele, dayanışma günü 1 Mayıs’a sayılı günler kaldı. 2024 1 Mayıs’ına, her birimizin yaşamlarını giderek daha da çekilmez hale getiren ekonomik kriz koşullarında giriyoruz” diyerek seslendi.

Basın açıklamasının devamında “Resmi rakamlara göre, Türkiye Avrupa’da çalışma saatlerinin en uzun olduğu ülkedir. Sadece bu kadar mı? Elbette hayır..

Alım gücü sıralamasında sondan üçüncüyüz.. Hane kirası artış oranında birinci, işsiz sayısında üçüncü, gıda enflasyonu oranı yüzde 112 (bu alanda rakibimiz yok denebilir) iş cinayetlerinde ölüm sıralamasında birinci, kadına yönelik şiddette ilk sırada, eğitim kalitesinde sondan dördüncü…”

Basın açıklaması emekçilerin gücüne dikkat çekerek; “Bizim gücümüz, üç öğünü ikiye hatta bire düşürebilenlerin, ek mesailer ile çalışmak zorunda olanların, çamaşırlarını gece yıkayanların, hastane randevusunu aylar sonraya alanların, çocuğunu okula aç gönderenin, kredi kartlarına taklalar arttıranların gücü mü nerede? ” Bizim gücümüz, yan yana geldiğimizde imkânsız deneni bile yapabilmemizdedir.

Bizler, Maltepe Forum bileşenleri gücün ne olduğunu Tekel Direnişi’nden, Gezi’den, yaklaşık 20 yıldır kesintisiz bir biçimde yürüttüğümüz kent ve ekoloji mücadelelerinde kazandığımız haklardan, yan yana geldiğimizde neler yapabildiğimizden görüyoruz” diyerek tamamladı.

Basın açıklamasının ardından kitlesel halaylarla etkinlik sona erdi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı