Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaGENELMAMA SİZDEN ZEYBEK BİZDEN

MAMA SİZDEN ZEYBEK BİZDEN

Kartal Turizm ve Folklor Derneği “Mama sizden zeybek bizden” çağrısını yapınca; Bu duyarlı etkinliğin bir arka planı olmalı diyerek, Kartal Turizm ve Folklor Derneği’ni ziyaret ettik.

Kartal Turizm ve Folklor Derneği “Mama sizden zeybek bizden” çağrısını yapınca; Bu duyarlı etkinliğin bir arka planı olmalı diyerek, Kartal Turizm ve Folklor Derneği’ni ziyaret ettik.

Karlıktepe Mahallesi Özsöğüt Sokak No: 35 adresinde yeniden faaliyetlerine başlayan ve gündüzleri kapalı olan dernek lokalini akşam saati ziyaret ettik. İç mekan düzenlemesi, kütüphanesi ve aynalı çalışma odası ile sanayiinin içinde insanı rahatlatan özel bir mekana dönüşmüş dernek lokali. Üstelik mekanın yaratıcılıkla imarı dernek üyeleri tarafından kolektif emekle yapılmış.

Derneğe girdiğimizde günün yorgunluğunun ardından kendilerini buraya atanların kendilerini, özgür, huzurlu ve mutlu hissettiklerine tanıklık ettik. İki çocuk satranç oynarken bir kaç kişi gelenlere çay ve ikram hazırlamakla meşguldü. Az sonra bir genç çözemediği soru kitapçığı ile içeriye girip yardım talep ederek derse oturdu.

Çayın, suyun, sütün ve ikramın ücretsiz olduğu, giderlerin dernek üyelerince olanakları ölçüsünde ortaklaşa karşılandığı, hatta açılışta yüzlerce davetliye sunulan ikramların dahi kadın ve erkek üyelerce yapıldığını öğrendik.

Kendi mekanını, çayını, ikramını ortaklaşa yapan bir derneğin “MAMA SİZDEN ZEYBEK BİZDEN” çağrısının kaynağının kendi değerleri üzerinden gelişen bu kolektif emek ve tutum olduğunu gördük.

Yani zenginlerin işçileri insani olmayan koşullarda sömürerek elde ettiği parayla hayvanlara mama almasıyla yapılan bir hayvanseverlik değil. Kendi yeteneklerini ve olanaklarını folklor öğrenmek isteyenlerle birleştirip bunun yarattığı olanağı sokak hayvanları için kullanmaktalar.

Zaten bu etkinlik önerisi de dernek üyesi folklor hocasından geliyor. Zeybek öğrenmek isteyenlerin sayısı çoğalınca bunu ücretlendirmek yerine sokak hayvanları için mamaya dönüştürüyorlar. Sokak hayvanlarının “Üşüyoruz ve aç kalıyoruz” haykırışlarına kendi cephelerinde kendi gerçeklikleri üzerinden cevap olmaya çalışıyorlar.

Kartal Turizm ve Folklor Derneği bu çağrıyı Kartallılara yapıyor; ” Minik dostlarımızın karınların doyurmak için 17,02,20 tarihinde mamanızı alıp gelerek ücretsiz zeybek dersimize katılabilirsiniz. 22.02.2020 tarihinde de topladığımız mamaları bizimle birlikte sokak hayvanlarına dağıtabilirsiniz. Yeter ki isteyin”

Afişteki hayvanların sokak hayvanlarına benzemediğine ilişkin sorumuza ise; “Sokak hayvanlarına yardım ettiğimiz ölçüde bu resim gerçek olacaktır” cevabını alıyoruz.

Not: Bu güzel etkinliğin heyecanıyla kameraya kart takmayı unuttuğumuzdan fotoğraf paylaşamıyoruz.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı