Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaGÜNCELMetin Göktepe Mezarı Başında Anıldı

Metin Göktepe Mezarı Başında Anıldı

Evrensel gazetesi Muhabiri Metin Göktepe, gözaltında polislerce katledilişinin 28. yılında, İstanbul Esenler’de bulunan Kemer Mezarlığındaki mezarı başında anıldı.

Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe, gözaltında polislerce darp edilerek katledilişinin 28. yılında, İstanbul Esenler’de bulunan Kemer Mezarlığındaki mezarı başında anıldı.

“TUTUKLU GAZETECİLER SERBEST BIRAKILSIN”

Evrensel‘in haberine göre, anmada, “Özgür basın susmadı susmayacak”, “Metin Göktepe ölümsüzdür”, “İnadına hepimiz birer Metin’iz” sloganları atıldı. “Tutuklu gazeteciler serbest bırakılsın”, “Metinler ölmez Evrensel susmaz”, “Evrensel yazıyor Metin yaşıyor” dövizleri taşındı.

Anmaya Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakkı Özdal, Metin Göktepe’nin ailesi, TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, TGS İstanbul Şube Başkanı Özgür Deniz Kaya, DİSK Basın İş Yönetim Kurulu üyesi İzel Sezer, Cumartesi Anneleri, İHD Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Emek Partisi Genel Başkanı Seyit Aslan, CHP İl Başkanı Özgür Çelik, DEM Parti İstanbul İl Eş Başkanı Murat Kalmaz, EHP Parti Sözcüsü Özge Akman, TİP İl Sözcüsü Melis Akyürek, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, DEM Parti Milletvekili Celal Fırat, Emek Partisi İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, DİSK Bölge Temsilcisi Asalettin Arslanoğlu, Gezi Direnişinde hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, DEM Parti Meclis Üyesi Musa Piroğlu, Divriği Kültür Derneği, Türkiye Alevi Dernekleri Federasyonu, Emek Partisi üyeleri ve çok sayıda gazeteci katıldı.

“HABER BARİKATIN ARKASINDA DA OLSA METİN ALIP GELEN BİR GAZETECİYDİ”

Metin Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe, anmada yaptığı konuşmada “Mesleğini inadını sürdüren tüm basın emekçileri, Metin’in yol arkadaşları, gazetesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, bu korkunç cinayetin üstünü örtülmesine izin vermeyen herkes hoş geldi. Annemin selamlarıyla annemin söylediği gibi hepiniz birer Metinsiniz. Metin 28 yıl önce 28 yaşında darbe dönemlerini aratmayacak bir ortamda 4 tutuklunun cezaevinde öldürülme haberini izlemek üzere gittiği bir cenaze töreninde özel muamele yapılacak denilerek gözaltına alındı ve yoğun işkence sonucunda katledildi. Tabii şunu söylerim, Metin aslında kendi katliamının da fotoğrafını çekti orada çünkü binlere haykırdı ‘Ben gazeteciyim’ diye. Metin aynı zamanda kayıpların izini süren bir gazeteciydi. Fatih söyler ve ben bu cümleyi çok severek kullanırım; haber barikatın arkasında olsa da Metin alıp gelen bir gazeteciydi. Metin’den beri Metin’e verebileceğimiz çok iyi haberler yok. Hala düşünce suç. Hala insanlar düşüncelerinden dolayı cezaevlerinde. Gezi tutsakları olmak üzere hepimiz oradaydık ama birkaç arkadaşımız şu an tutsak. Emek sömürüsü katmerlenerek artıyor. Yoksulluk en olmadığımız şekillerde hayatımızı etkiliyor. Fakat Metin bir şey bıraktı. Olumlu bir miras. Hala Metin Göktepe gazeteciliği yapmak isteyen ve yapan onun izini süren gerçeğin peşini kovalayan genç gazeteciler bütün. O zulme rağmen bütün o korkutmalara sindirmelere rağmen soruşturmalara gözaltına alınmalara rağmen yürüten genç gazeteciler var. Buradan cezaevinde olan o genç gazetecilere ve düşünce tutsaklarına selam olsun diyorum.”

“METİN EVRENSEL’İN HALA EN KIDEMLİ ÇALIŞANIDIR”

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Hakkı Özdal da “Henüz yayın hayatına yeni başlamış bir gazete olarak izleyeceği yolun devlette sermayede uyandırdığı öfkenin sonucuydu Metin’in başına gelenler. Metin Göktepe ‘Bu haberi mutlaka ben izlemeliyim’ diyerek gittiği haberde cezaevinde katledilen 3 devrimcinin cenazesini izlemeye gitmişti. Benzer bir şiddete maruz kaldı. 90’lar Türkiye’sinin bir yandan Kürt sorunun militarize edilmesiyle ülkenin şiddete boğulması diğer yandan da büyük kentlerde emekçilerin dinci etkilerin kuşatılmasıyla boğulduğu bir topyekün saldırı döneminde. Bu saldırının bir sivil ucunun da basına yöneldiği bir dönemde Metin Göktepe katledildi. 90’larda ekilen tohumların sonuçlarını yaşıyoruz bugün. Metin’in acı kaybı gazetemizin bundan sonraki nesillerinde de yaşayacak olan bir özlem ve öfke bıraktı. Bildiğimiz bir şeyi acı bir kayıpla öğrenmiş olduk. İşçi sınıfında, emekten, tüm ezilenlerden yana bir gazeteciliğin nasıl bir düşmanlıkla karşı karşıya olduğunu görmüş olduk. Onun cesaretine sahibiz. Onun ataklığına sahip olmaya gayret ediyoruz. Bundan sonra da öyle yapacağız. Metin Göktepe bizim çalışma arkadaşımızdır. Bize bıraktığı bu izle her yazı işleri toplantımızda o da vardır. Her faaliyetimizde vardır. Gazeteci arkadaşlarımızın, muhabir arkadaşlarımızın yanındadır. Onlara bir şeyler fısıldamaktadır. Metin Göktepe Evrensel Gazetesinin hala en kıdemli çalışanıdır. Onu unutmayacağız. Unutturmayacağız. Hem yeni gazetecilere genç gazeteci kuşaklarına anlatacağız hem de işçi sınıfı anlatacağız.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı