Çarşamba, Aralık 6, 2023
Ana SayfaGÜNCELMilyonların Gözü Kabine Toplantısında

Milyonların Gözü Kabine Toplantısında

Milyonların Gözü Kabine Toplantısında

Milyonlarca EYT’linin gözü kulağı bugün yapılacak Kabine Toplantısı’nda. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrası açıklama yapacak.

2022 yılının 24’üncü ve son kabine toplantısı Beştepe’de yapılacak. Toplantıda, kısa süre içinde Meclis’e sunulması planlanan düzenlemenin detaylarına ilişkin ayrıntılı değerlendirme yapılacak. Karadeniz’de keşfedilen doğalgazın milli sisteme bağlanması yönünde yürütülen çalışmalarda gelinen aşama da Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin gündeminde olacak.

Toplantının en kritik maddesi milyonların merakla beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi… Ankara kulislerine göre EYT’ye “yaş sınırı” getirilmesi, askerlik borçlanması gibi son rötuşlar bugünkü Kabine’de konuşulacak.

“KESİNLİKLE SÖYLEYEMEM AMA…”

Dün akşam Haber Global kanalında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Geldiğimiz son aşamayı Kabine toplantısında Cumhurbaşkanımızla paylaşacağım, kendisi değerlendirecek. Karar çıkar mı, kesinlikle söyleyemem ama değerlendirileceğini söyleyebilirim” demişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’nin Haber Global’e konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

  • Seçenekli bir tablo var önümüzde. Ben bu tabloyu arz edeceğim. Bir yaş aralığı olması ihtimal dahilindedir. Henüz netleşmedi. İmkanlar nispetinde en kapsayıcısı olacak. Ödemelerde firma limitlerinden düşmeyecek bir çalışma olacak. Emekli olarak çalışmaya devam ederlerse sosyal güvenlik deste primi ödeniyor. O pirim şimdi yüksek. Emekli olmadan çalışanlarla aynı seviyeye getirmeye düşünüyoruz.
  • Şu anda aralık ayının başındaki rakam 1 milyon 900 bin idi. Her ay sayılar artıyor. Ocak başında 2 milyonu geçebilir. Bu kadar kişi yaş şartı olmasaydı emekli olabilecekti. Yaklaşık 400 bini memur, 480 bini BAĞKUR’lular. Diğerleri, çoğunluğu da 4A’lılar. 274 bin kişini de işi yok ve yaşı bekliyor. Yaş sınırı olursa aşağı yukarı yarısı bu yıl, yarısı diğer yıl oluyor.
  • Geçtiğimiz sene kamu çalışanlarımıza enflasyonun üzerinde bir artış yaptık. Bu sene de çalışmalarımız devam ediyor. Yılbaşından hemen önce ya da sonra hemen paylaşırız. Kamu çalışanlarımız için yaptığımız çok önemli bir şey var. Talep edilirken çok konuşuluyordu ama çözülünce pek konuşulmuyor. O da şu, sözleşmeli personellerimizi kadroya geçirdik. Yarın Meclis’e gidiyor.
Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı