Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGÜNCELMurat Çeker, "İnsana dokunan projeleri hayata geçirmeyi amaçlıyoruz"

Murat Çeker, “İnsana dokunan projeleri hayata geçirmeyi amaçlıyoruz”

Saadet Partisi Kartal Belediye Başkan adayı Murat Çeker, basın mensuplarıyla iftar programında buluştu. Çeker, büyük projeler vaat etmek yerine, insan odaklı ve insana dokunan projeleri hayata geçirmeyi amaçladıklarını vurguladı.

İNSANLAR EVİNE EKMEK GÖTÜREMİYOR

Murat Çeker, vatandaşların büyük projeler peşinde olmayıp geçim derdi içinde olduklarını belirterek; “Biz belediyecilik anlayışımızda böyle uçuk projelerin peşinde değiliz. Bizim tek bir derdimiz var: insana dokunmak. Biz insan odaklı bir yönetim anlayışı sergileyeceğiz. Şu süreçte ekonomik olarak o kadar dar boğazdayız ki, bu süreçte insanlar evine ekmek götüremezken, benim sizlere çok büyük projeler, uçuk projeler sunmamın hiçbir kıymeti yok”

“DAHA İYİ BİR YAŞAMIN HEPİMİZİN HAKKI”

Kartal’ın tüm mahallelerindeki sorunlarını inceleyerek   çözüm önerileri geliştirdiklerini belirten Çeker; “Özellikle bir gözü Euro, bir gözü dolar olan anlayışlar, birçok il ve ilçeyi olduğu gibi Kartal’ımızı da yaşanmaz hale getirmiştir. İstanbul ve ilçeleri artık yaşanabilir şehirler olmaktan uzaklaşmıştır. Özlemini duyduğumuz mahalle kültürümüz, komşuluk ilişkilerimiz, yeşil alanlarımız ve çocuklarımızın oynayabileceği mekanlar, rant odaklı yapılaşma tarafından elimizden alınmıştır. Ancak biz, daha iyi bir yaşamın hepimizin hakkı olduğuna inanıyoruz.

“BOZUK TEZGAHTAN DOĞRU MAL ÇIKMAZ”

Sorunun bir zihniyet meselesi olduğunu belirten Çeker,  “Hepimiz biliriz ki insan, bulunduğu kabın şeklini alır. Şehirlerimizi yaşanmaz hale getiren zihniyetlerin, sadece isim değiştirerek bir şeyi çözemeyeceği açıktır. Milli görüşün lideri Saadet Partisi’nin merhum Genel Başkanı Profesör Doktor Necmettin Erbakan hocamızın ifadesiyle, “Bozuk tezgahtan doğru mal çıkmaz.” Bozuk tezgahın başına kim oturursa otursun, tüm ürünler doğru çıkmayacaktır. Dolayısıyla, tezgahın başına oturan değil, tezgahın bozuk olmaması asıl önemlidir.
Biz, herkesi sağlam tezgahla doğru ürün çıkaran milli görüşün tek temsilcisi Saadet Partisi çatısı altına toplanmaya davet ediyoruz. Geçmişe atıf yaparak veya nesep bağıyla ilişki kurarak milli görüşçü olunamayacağı aşikardır. Böyle bir iddiası olan varsada ispatı sadece Erbakan hocamızın deyimiyle; ‘Saadet Partili olmaktır”. Yoksa biz nezaketen demek istemiyoruz ama hocamızın ifadesiyle bunun dışında olanlar, palyaço olarak anılmaktan öteye gidemezler.

“İŞİ EHLİNE VERECEĞİZ”

Çeker, Sosyal medya belediyeciliği yerine halkı esas alan mütevazi bir hizmet anlayışıyla değişimi hayata geçireceğiz. Israrla genel başkanımız da vurguluyor: “İşi ehline vereceğiz.” Biz de Rabbim nasip ederse işi ehline vereceğiz. Asla “Ehlin işine de karışmayacağız” diyeceğiz. İlime, bilime ve doğruya güveneceğiz. Liyakat en temel ilkemiz olacak. Asla torpil anlayışımız olmayacak. Kaynakları akıllıca ve etkin bir şekilde kullanacağız. İhalelerde yolsuzluğa ve kayırmacılığa asla izin vermeyeceğiz. Yaptığımız her iş, halkımızın gözleri önünde açık ve şeffaf olacak. İmar uygulamalarında haksız rant elde etme yoluna asla izin vermeyeceğiz.” dedi.

Murat Çeker konuşmasının ardından ana başlıklarla projelerini anlattı:

Murat Çeker, Kartal’ı bir spor şehri yapmayı ve her mahalleye spor tesisleri açmayı planladığını açıkladı. Özellikle gençler ve çocuklar için yeşil alan ve park sayısını artırmayı ve mahalle spor turnuvaları düzenlemeyi hedefleyen Çeker, bu sayede toplumsal kaynaşmayı da teşvik etmeyi amaçlıyor.

Çocuklar ve Gençler Her Şeyden Önemli

Çeker, Kartal’ı en çok gençlerde yaşatmak için yönetimsel olarak çocuklar ve gençler üzerine çok ciddi çalışmalar yapacağını söyledi. Evde aç karnına yatan ve okulda beslenemeyen çocukların dertleriyle dertleneceklerini ve 0-18 yaş arası yetim çocuklara abilik ve amcalık yapacaklarını ifade etti. Bir baba sevgisi veremeyeceklerini, ancak bir babanın çocuklarına yapması gereken her şeyi üstleneceklerini vurgulayan Çeker, yetim çocukların asla boynu bükük kalmayacağına söz verdi.

Kadın Girişimcilere Destek

Kartal’ın ekonomik kalkınması ve istihdam olanaklarını da artırmak için kadın girişimcilere özel programlar sunacaklarını belirten Çeker, insan odaklı bir yönetim anlayışı sergileyeceklerini söyledi. Ekonomik olarak zor bir süreçten geçildiğini ve insanların evlerine ekmek götüremezken uçuk projeler sunmanın bir anlamı olmadığını da sözlerine ekledi.

Kaliteli ve Kalıcı Hizmetler – Yap Boz Anlayışına Son

Yaptığı her işin en iyisini, en doğrusunu ve en sağlamını yapacağını taahhüt eden Çeker, asfalt ve kaldırımların sürekli dökülüp yeniden yapılmayacağına, bilime ve ilme uygun şekilde uzun süre kullanılabilecek şekilde yapılacağına söz verdi. Kaldırımların da yerel üretimi destekleyerek yeşil bina uygulamaları ile daha yaşanabilir, sağlıklı ve verimli hale getirileceğini belirtti.

“Şehirleri yap boz anlayışından kurtararak altyapı meselesini kökten çözeceğiz. Biz bir işi yaptığımız zaman, Allah’ın izniyle en iyisini, en doğrusunu, en sağlamını yapacağız. Bizim dönemimizde hiçbir şekilde sürekli asfalt dökülmeyecek, sürekli kaldırımlar sökülüp yeniden yapılmayacak. O asfalt bir kere yapılacak, ama bilime uygun, ilme uygun yapılacak, uzun süre kullanılacak. Aynı şekilde, kaldırımlar için de bu tür çalışmaları asla ihale yoluyla yapmayacağız. Kendi imkanlarımızla yapacağız, kaldırımları da yerel üretimi destekleyerek yeşil bina uygulamaları ile daha yaşanabilir, sağlıklı ve verimli hale getireceğiz.”

Deniz Dolgu Alanı ve Modern Kartal Projesi

Belki biraz uçuk gelebilecek dediği bir projesinden de bahseden Çeker, deniz dolgu alanı ile ilgili biraz daha doldurup Maltepe Park gibi, ona benzer ama daha modern bir şekilde bir alışveriş merkezi, marina gibi ailece eğlenebilecek, piknik yapabilecek çok modern bir dalga kıran şeklinde, yukarıdan bakınca Kartal’ı andıran değişik bir projesi olduğunu açıkladı. Bu projenin uzun vadeli bir proje olduğunu ve belki 8-10 yıl içinde tamamlanabileceğini belirtti.

Balık Çarşısı ve Prestij Caddeleri

Çeker, balık çarşısının modern bir görünüme kavuşturulacağını ve mahallelerde ticari hayatı geliştirecek prestij caddeleri projesinin Soğanlık gibi bölgelere de yayılacağını söyledi.

Saadet Partisi Kartal’da Yardım Eli Uzatıyor: Saadet Kart Uygulaması
Cansuyu Derneği’nin İstanbul İl Başkan Yardımcısı olan Çeker, Kartal’da gelir durumu çok düşük ailelerin yaşadığı zorluklara dikkat çekti. Engelli çocuklara bakan aileler, yaşlı ve yalnız yaşayanlar gibi birçok insanın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığını ve yardıma ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Saadet Kart ile İhtiyaç Sahiplerine Yardım

Saadet Partisi’nin Kartal’da iktidara gelmesi halinde, ihtiyaç sahibi ailelere Saadet Kart uygulamasıyla destek olacağını açıkladı. Belediye bünyesinde kurulacak fonla bu kartlara yüklenecek bakiye ile ihtiyaç sahiplerinin temel ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor.

Aç Karnına Yatan Vatandaş Kalmayacak

Kartal’da 485 bin nüfusun olduğunu ve Saadet Partisi’nin yönetime gelmesi halinde aç karnına yatan tek bir vatandaş bile kalmayacağını vurguladı. Bu durumun, yönetim anlayışlarının bir gereği olduğunu söyledi.

Çalışabilecek Durumda Olanlara İş İmkanı

İhtiyaç sahibi olmayıp da su istimal edenlere de dikkat çeken Murat Çeker, bu kişilerin ayrımını yapacaklarını ve çalışabilecek durumda olup çalışmayanlara iş imkanları sağlayacaklarını belirtti ve çocukların mağduriyetinin önüne geçeceklerini ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Orhantepe ve Cevizli’de uyguladığı 0.30 emsal artışı uygulamasının 20 mahalleye eşit şekilde yayılması için girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

Kentsel Dönüşüm Ofisleri

E5’in üstü ve altı olmak üzere ikişer tane kentsel dönüşüm ofisi kurarak vatandaşların ihtiyaçlara daha hızlı yanıt almasını sağlayacaklarını açıkladı: “E5’in üstü ve E5’in altı olmak üzere ikişer tane kentsel dönüşüm ofisi kuracağız.”

Çeker, kentsel dönüşüm sürecinde rant odaklı yaklaşımların önlenmesi ve halkın çıkarlarının korunması için ne gerekiyorsa yapılacağını belirtti.

Eğitime Yatırım:

Mevcut kreş ve anaokullarının yeterli olmadığını ve bu konuya büyük önem verdiğini vurguladı. Özellikle kırsal bölgedeki mahallelerde kreş sayılarını artırarak ailelere destek olacaklarını söyledi.

Çeker; “Anaokulları, kreşler sağ olsun mevcut belediye başkanımız da yaptı. Ondan önceki Altınok başkanımız da yaptı. Büyükşehir Belediyemizin şu anda kreşleri var. Ama arkadaşlar, bunlar yeterli değil.

Kreşi ben çok önemsiyorum, onun da nedenini şöyle açıklayayım. Bundan yaklaşık 8-10 sene önce bir eve bir maaş girdiği zaman iyi kötü insanlar geçinebiliyordu, yani eş çalışmayıp çocuklarına bakabiliyordu. Bugün bir eve bir maaş değil, iki maaş değil, üç maaş bile yeterli değil. Karı-koca çalışmak istediğinde çocuğu nereye bırkacak?” dedi.

Çocukların Mesleki Eğitimi:

Çocukların mesleki becerilerini geliştirmek için özel beceri oyun atölyeleri açacaklarını ve eğitimlerine erken yaşta başlayacaklarını belirtti.

Okulların Fiziki ve Görsel İhtiyaçları:

Devlet okullarındaki tuvaletlerin ve diğer hijyen ihtiyaçlarının karşılanacağını ve okulların revize edileceğini söyledi.

Etüt Merkezleri, Kütüphaneler:

Mevcut etüt merkezlerine teşekkür ederek, bu merkezlerin sayılarını artıracaklarını ve her mahalleye etüt merkezi açmayı hedeflediklerini açıkladı. İstanbul’da ses getirecek nitelikte büyük bir kütüphane kurmak istediklerini söyledi.

Mesleki Kurslar:

Ara eleman ihtiyacını karşılamak ve gençleri nitelikli meslek sahibi yapmak için sertifikalı mesleki kursları yaygınlaştıracaklarını belirtti. Meslek liselerine olan ilginin artması için çalışmalar yapacaklarını ve ara eleman sorununa çözüm bulmaya çalışacaklarını söyledi.

Evde Sağlık Hizmetleri ve Hastane Yakını Misafirhane:

İhtiyaç sahibi hastalar, yaşlılar için mevcut evde sağlık hizmetlerinin sayısını ve kalitesini artıracaklarını, hastaların yakın takibe alınacağını söyledi.

Hastane Yakını Misafirhane:

Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’ne şehir dışından gelen hastalar için hastanenin yakınında bir misafirhane yapılacağını ve hastaların insanca kalacak bir yer bulabileceklerini belirtti.

Sokak Hayvanları:

Sokak hayvanları ile ilgili güzel projeler yaparak, hem hayvanların hem de insanların güvenliğini sağlayacaklarını söyledi.

Evleneceklere Müjde:

Çeyiz Bizden Projesi, Aydos’ta Kır Düğün Salonu
Gençlerin evlilik yapmalarını kolaylaştırmak için “Çeyiz Bizden” projesini başlatacaklarını açıkladı. Kartal ilçe sınırlarında alışveriş yapan gençlere çeyiz desteği verilecek ve düğün salonu ihtiyacı da karşılanacak. Gelir durumu iyi olmayan aileler için Aydos’ta yaz aylarında kullanılabilecek kır düğün salonu yapılması planlanıyor.

Çeker konuşmasını, “Yine tekrar etmek istiyorum: Daha İyi Bir Yaşam Hepimizin Hakkı. Bu bizim mottomuz. Allah’ın izniyle de bir sabah 1 Nisan sabahında da İstanbul’un bütün ilçelerinde milli görüş belediyeciliği anlayışıyla da çalışmalara “Bismillah” diyeceğiz” diyerek tamamladı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı