Cumartesi, Mayıs 25, 2024

ODTÜ

Turgut ÜNLÜ

ODTÜ

Biz 68’liler ODTÜ denildiğinde..SİNAN CEMGİL..HÜSEYİN İNAN..YUSUF ASLAN ve nice devrimciyi..DEVRİM stadını, . SINAN’IN DİLİNDE DÜŞÜRMEDİĞİ HOCAM sözünü.. zeki, çalışkan, yurtsever, devrimci öğrenci ve hocaları..direnişi, mücadeleyi, özgürlüğü, barışı, sistem karşıtlığını, geleneğin belirleyiciliğini hemen anımsarız. Şimdilerde mezuniyet törenlerindeki ironik paylaşımlarıyla, mezunlarıyla.. Son olarak ağaç katliamlarına karşı direnişleriyle anımsıyoruz.

Engels ve Kıvılcımlı toplumları hareket ettiren üretici güçleri: İNSAN, TARİH, COĞRAFYA, TEKNİK olarak belirtirler. ODTÜ denildiğinde GELENEK, GÖRENEK, KOLEKTİF AKSİYON olarak adlandırılan TARİH ÜRETİCİ Gürcü’nün günümüzdeki etki ve belirleyiciliği akıllara geliveriyor. Ülkemizin aydınlanmacı, devrimci geleneği ODTÜ ile özdeşleşmiş.Bu gelenek ODTÜ’lüye hep ODTÜ’lü kılmış ve toplumsal duyarlılığı gelenekselleştirmiştir.

SAVAŞ, TESLİMİYET, ÇAĞDIŞILIK. KARANLIK, SİSTEMKOLİKLİK, SUSKUNLUK, ODTÜ gelenekleri ile bağdaşmaz, bağdaşamaz. Bu her zaman böyle olmuş, böyle olacaktır.
BİLİM BÖYLE BUYURUYOR.

 

Turgut Ünlü
Turgut Ünlü
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı