Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaEMEKÖğretmenler Kartal'da "Geçinemiyoruz" Dedi

Öğretmenler Kartal’da “Geçinemiyoruz” Dedi

Öğretmenler Kartal’da “Geçinemiyoruz” Dedi

Eğitim Sen İstanbul 5 Nolu Şube’de örgütlü eğitim emekçileri sendika binası önünden Kartal Meydana yürüyerek burada yaptığı basın açıklamasında  “Geçinemiyoruz” dedi.

Yeter artık- insanca yaşanacak bir ücret istiyoruz- geçinemiyoruz pankartı açan ve çeşitli dövizlerle taleplerini görsel olarak yansıtan öğrettmenler taleplerini sloganlarla da dile getirdiler.

Eğitim Sen İstanbul 5 Nolu Şube yöneticisi Özge Çiçek’in açılış konuşmasının ardınan Şube Başkanı Özer Tuncer basın açıklamasını okudu.

“BİRLİKTE MÜCADELE ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Eğitim Sen İstanbul 5 Nolu Şube Başkanı Özer Tuncer basın açıklamasında:

“Mayıs ayı resmi enflasyon verileri açıklandı. Siyasi iktidarın aparatı haline gelen TÜİK vasıtası ile açıklanan verilere göre, resmi enflasyon, Ali Cengiz oyunlarıyla, takla attırılan rakamlara rağmen bile, son yirmi beş yılın en yüksek seviyesine çıkmış bulunuyor.

 Biz öğretmenler, eğitim emekçileri, daha fazla çalışıp daha az kazanıyoruz. Her yıl gelirimizi dengelemek giderlerimizi karşılayabilmek için; kurslar, egzersizler, ek çalışmalar ve hafta sonu sınav görevlerinde çalışıyoruz ama geçinemiyoruz. İnsanca yaşanacak ücret talep ediyoruz.

Enerji faturaları, gıda enflasyonu, ulaşım zamları, kira ve konut fiyatlarındaki olağanüstü artışlar ve diğer temel ihtiyaçlara getirilen zamlar, milyonlarca dar gelirli yurttaşın kâbusu olmuştur.

Temmuz ayına gelirken TÜİK verilerinin gerçekliği yansıtmadığını hepimiz biliyoruz. 

Yaşanan gerçek enflasyonun en az %130 olduğu mevcut koşullarda, tüm işçiler, asgari ücretliler, emekliler, tüm kamu emekçileri gibi biz öğretmenler de açlık sınırının altında gelir ile yaşamaya çalışıyoruz. 

Ulaştırma enflasyonundaki artış yıllık %107,62 olurken özelikle kamu emekçileri olarak aralarında bizlerinde bulunduğu dar gelirli tüm kesimler için en önemli kalem olan gıda enflasyonu ise yıllık %91,63’e tırmanmıştır. 

Öte yandan bu ay açıklanan TÜİK rakamlarındaki 6 milyon kamu emekçisine ve emeklisine temmuz ayında ödenecek olan altı aylık “enflasyon farkını” düşük tutmak için başvurulan hilelere bir yenisi daha eklendi.

Enflasyon rakamları hangi mal ve hizmette ne kadar artış olduğunu gösteren sepet açıklanmadan kamuoyu ile paylaşılmıştır. Böylece zaten en başından beri şaibeli olan resmi enflasyon verileri inandırıcılığını tamamen kaybetmiştir.

MEB ise sorunlarımızın çözümü yerine ‘’öğretmen düşmanlığı’’ anlamına da gelen meslek kanununu ile siyasi iktidarın politikaları sonucu ortaya çıkan ekonomik sıkışmışlığımızı kullanarak öğretmenleri birbiriyle rekabete sokuyor, ayrıştırma yöntemiyle sorunlarımızı görünmez kılmaya, yan yana gelişimizi engellemeyi hedefliyor.

Akp-mhp iktidarı yaşanan ekonomik krizi unutturmak, işçilerin ve emekçilerin taleplerini bastırmak için tekrar güvenlik ve savaş politikalarına sarılmaktadır. 

Bizler hakkımız olanı istiyoruz ve tüm emekçileri insanca yaşamaya yetecek bir maaş için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

BARINMA SORUNU

Kartal, Maltepe, Pendik ve Tuzla’da artan kiralara ve barınma sorununa da dikkat çeken; “Tuncer bölgemizde Kira ortalaması    4.500 ile 10,000 TL arasındadır.

Ev sahipleri birçok arkadaşımızdan, kiraların güncellemelerini ya da evleri boşaltmalarını istemektedir. 

Bu şartlar altında emekçiler tüm gelirinin dahi karşılayamadığı kiralara karşılık gelirinin çok büyük kısmını vermeyi planlayarak okullarından uzak bölgelerde ev arayışına girmiş durumda. Ancak ulaşımdaki %107’lik enflasyonla bu da bir çözüm olmaktan çok uzakta duruyor.

Yeni atanacak arkadaşlarımızınsa neyle karşı karşıya kalacaklarını tahmin etmek hiç zor değil. Bizde durum buyken geçtiğimiz eylül ekim aylarında çokça gündem olan üniversite öğrencilerinin barınma sorunları bu kira artışlarıyla birlikte değerlendirildiğinde barınma sorununun önümüzdeki yılın en büyük sorunlarından biri olacağı ortadadır 

Yetkilileri buradan uyarıyoruz!!!  

Öğrencilerin barınma sorununa çözüm üretilmediği taktirde eğitim haklarının ellerinden alınması anlamı da taşıyacak.

“MEMUR- SEN’İ BİR DAHA UYARIYORUZ”

Memur-Sen’i bir daha uyarıyoruz… Resmi enflasyon oranında zam talebi ‘0’ zam dahi değil, reel anlamda alım gücünü eksiltmeyi onaylamaktır.

Temmuz ayı maaş artışlarının gerçek enflasyon oranında olması için;

Herhangi bir sendikaya üye olsun ya da olmasın, tüm eğitim emekçilerini, kamu emekçilerini, insanca yaşamaya yetecek, bir maaş talebi hakkımıza sahip çıkmaya, emeğin haklarını korumak için birlikte mücadele etmeye çağırıyor”

Basın açıklaması “Birleşe Birleşe Kazanacağız” sloganıyla sonlandırıldı. 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı