Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGÜNCELOkullarda 1 öğün ücretsiz yemeğin kaldırıldığı iddiası

Okullarda 1 öğün ücretsiz yemeğin kaldırıldığı iddiası

MEB tarafından okullarından açılmasına 3 gün kala okullara yeni bir genelge gönderilerek yeni eğitim öğretim yılında 1 öğün ücretsiz yemeğin yalnızca 11 il için devam edeceği bildirildiği iddia edildi.

Okul öncesi eğitimde geçtiğimiz yıl başlatılan 1 öğün ücretsiz yemeğin kaldırılması iddiasını Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Meclis gündemine taşıdı.

Evrensel’in haberine göre, geçtiğimiz yıl Ekmek ve Gül Dergisi tarafından başlatılan “Okullarda 1 öğün ücretsiz, sağlıklı yemek” kampanyasının ülke genelinde sahiplenilmesinin ardından MEB tarafından yayınlanan “Ücretsiz Beslenme/Yemek Programı” konulu genelge ile 2022-23 yılı eğitim öğretim yılının ikinci yarıyılı itibarıyla okul öncesi öğrencileri için ücretsiz öğle yemeği uygulaması başlatmıştı. Ancak MEB tarafından okullarından açılmasına 3 gün kala okullara yeni bir genelge gönderilerek yeni eğitim öğretim yılında bu uygulamanın yalnızca 11 il için devam edeceği bildirildi. Ülkenin geri kalanı illerindeki okullarda uygulamanın ne olacağı konusu muğlak kalması sonrası kadınlardan tepkiler yükseldi.
Kampanyanın ilk çağrıcıları arasında yer alan EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yayınlaması istemiyle soru önergesi verdi.

“BAKANLIĞININ ÇOCUKLAR İÇİN SAĞLIKLI BESLENME PLANININ HANGİ AMACINA DENK DÜŞÜYOR”

Karaca, okul öncesi eğitime ilişkin olarak 2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında “Erken çocukluk eğitiminin 5 yaş için zorunlu olması ve niteliğin artırılmasına yönelik ortak kalite standartlarının geliştirilmesi” hedefi, 11. Kalkınma Planında “Erken çocukluk döneminden başlamak üzere çocukların eğitim hayatlarındaki yoksunlukları dikkate alınarak servis, eğitim materyali, beslenme vb. bireysel ihtiyaçlarını gidermeyi sağlayacak farklı ve esnek uygulamalar geliştirilecektir.” Hedeflerine atıf yaptı. Yine MEB’in 2019-2023 Stratejik Planında “Erken çocukluk eğitimde şartları elverişsiz gruplarda eğitimin niteliği artırılacaktır.” ve yine MEB tarafından geçtiğimiz ay yayınlanan yeni eğitim yılı tedbirleriyle ilgili genelgesinde sağlıklı beslenme için çalışmalar yürütüleceği yer aldığını hatırlattı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2023-2028 eylem planında “okul öncesi eğitim programlarında ücretsiz olarak sunulan beslenme hizmetlerinin yaygınlaştırılması” hedefine de vurgu yaptı. Karaca, bu hedeflere karşılık alınan yeni kararla ücretsiz yemek uygulamasının tamamen ortadan kaldırılmasının, Milli Eğitim Bakanlığının çocuklar için sağlıklı beslenme planının hangi amacına denk düştüğünü sordu.

“OKULLARDA ÜCRETSİZ BİR ÖĞÜN YEMEK UYGULAMASININ KALDIRILMASININ NEDENİ VE GEREKÇESİ NEDİR”

Geçen yıla ilişkin TÜİK verilerine göre her iki çocuktan birinin yoksul olduğunu, bu yıl ise artan enflasyon, zamlar ve artan vergilerle yoksulluğun iyice derinleştiğini belirten Karaca, uygulamanın başladığı tarihten bu yana geçen 7 ayda yoksulluğun arttığı bu tablo karşısında okullarda ücretsiz bir öğün yemek uygulamasının kaldırılmasının nedeni ve gerekçesinin yanıtlanmasını istedi.
Emine Erdoğan imzasıyla ilan edilen “Okulumda Sağlıklı Besleniyorum Programı”na göre sadece bir çocuk için aylık maliyeti asgari ücretin neredeyse yarısına denk düşecek şekilde en az 5 bin lira olan bu önerinin hayata geçirilmesi olanaklı olup olmadığını soran Karaca, yetersiz beslenmenin yol açtığı geri dönülmez bu sonuçları Bakanlığın göze alıp almadığını sordu.
Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri ve Beklentiler Raporu’nda bu yılın Ocak-Haziran dönemini kapsayan ilk altı ayında tek başına “Din Hizmetleri ve Yaygın Din Eğitimi” için yapılan harcamanın 19 milyar TL’yi aştığına dikkat çeken Karaca, yeni eğitim öğretim yılında başlayan ÇEDES uygulaması ile bu bütçenin artacağına dikkat çekti. Karaca, çoğunluğu açlık sınırının altında yaşayan halka ekonomi planlarıyla “fedakarlık” çağrıları yapılırken; din eğitimine harcanan kalemlerden değil, temel ihtiyaç olan beslenmeden kesinti yapılmasının açıklaması Bakanlığın açıklamasını istedi.

KARACA’NIN CEVAPLANDIRILMASINI İSTEDİĞİ SORULAR

• Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) geçen yıl ilk defa açıkladığı çocuk, yoksulluk ve yaşam verilerine göre her iki çocuktan biri yoksulluk çekmektedir. Özellikle Mayıs ayında gerçekleşen genel seçimlerin ardından temel tüketim mallarına yapılan zamlar ve artan vergilerle birlikte yoksulluk iyice derinleşmiş ve yoksulluk sınırı 40 bin TL’ye dayanmıştır. Uygulamanın başladığı tarihten bu yana geçen 7 ayda yoksulluğun azalmadığı, bilakis arttığı bu tablo karşısında okullarda ücretsiz bir öğün yemek uygulamasının kaldırılmasının nedeni ve gerekçesi nedir?
• Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere, Bakanlıkların strateji ve bütçe planları içerisinde okul öncesi eğitimde beslenmenin önemi ve yaygınlaştırma hedefine karşılık alınan yeni kararla ücretsiz yemek uygulamasının tamamen ortadan kaldırılması, Bakanlığınızın çocuklar için sağlıklı beslenme planının hangi amacına denk düşmektedir?
• Emine Erdoğan imzasıyla ilan edilen “Okulumda Sağlıklı Besleniyorum Programı”nın uygulanması tavsiye edilmiş ve üç öğün sağlıklı beslenme programı önerilmiştir. Sadece bir çocuk için aylık maliyeti asgari ücretin neredeyse yarısına denk düşecek şekilde en az 5 bin lira olan bu önerinin hayata geçirilmesi olanaklı mıdır?
• Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün web sayfasında yayımlanan okul çağı çocuklarının sağlıklı ve dengeli beslenmesine ilişkin raporunda yetersiz beslenme durumunda çocukların hastalıklara karşı dirençsiz olacağı, gelişme bozukluklarının yaşanabileceği, algılama, dikkat yeteneklerinde gerileme olabileceği ve okul başarılarının düşebileceğine dikkat çekilmektedir. Bakanlığınız çocuklar için geri dönülmez bu sonuçları göze almakta mıdır?
• Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri ve Beklentiler Raporu’nda bu yılın Ocak-Haziran dönemini kapsayan ilk altı ayında tek başına “Din Hizmetleri ve Yaygın Din Eğitimi” için yapılan harcamanın 19 milyar TL’yi aştığı görülmüştür. Yeni eğitim öğretim yılında başlayan ÇEDES uygulaması ile bu bütçenin artacağı anlaşılmaktadır. Çoğunluğu açlık sınırının altında yaşayan halka ekonomi planlarıyla “fedakarlık” çağrıları yapılırken; din eğitimine harcanan kalemlerden değil, temel ihtiyaç olan beslenmeden kesinti yapılmasının açıklaması nedir?

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş