Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARIÖNGÖRÜ VE BEKLENTİ

ÖNGÖRÜ VE BEKLENTİ

Degerli dostlarım;
Mutlu olmak istiyorsanız, Kimseden bir şey beklemeyin. Beklenti insanoğluna çok zarar veren ve çoğu zaman öngörü kavramıyla karıştırılan, yıpratıcı bir histir.
Öngörü sahibi olmak başka şey beklenti içinde olmak başka şeydir.
Öngörüde bilinç vardır, beklenti de ise bilinçsizlik.
Öngörüde bilgi ve muhakeme vardır, beklenti de ise mantıksızlık.
Öngörü olasılıktır. Beklenti ise ısrarıdır. Bu yüzden beklenti içinde olmak insanı hareketsiz bıraktığı gibi mantıksızlaştırır. Israrla bir sonuca saplı bırakır bizleri .ihtimallere kapatır. Gelişimini engeller.
Örneğin birinin seni anlaması beklentisine düştüğünde sadece zaman kaybetmiş olursun. Beklentin gerçekleşmediği sürece mantıklı hiç bir açıklaması olmadığı halde karşındaki kişiye öfkelenirsin. Öfkelendikçe güç kaybedersin.Kkaybettiğin güç hayatının her alanına yansır. Agresif yeniliklere kapalı heyecansız hareketsiz bir yapıya bürünürsün. Sadece bir kişin seni anlamasını bekleyerek bile hayatının geniş bir alanında kısır döngü yarattığının farkında bile olamazsın.
Değerli dostlarım, o yüzden derler ki, kendinden çok şey başkasından az şey bekle!
İnşallah bu konudaki hakikati bir an evvel anlarız, yaşadıklarımızdan ve başkalarının yaşadıklarından ders çıkarırız. Eskilerin bir sözü geldi aklıma, ‘Başkalarından ibret al ki, başkalarına ibret olmayasın.’
Değerli dostlarım kendinize iyi davranmanız ümidiyle kalın sağlıcakla.

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar