Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaSAĞLIKPelin YILMAZ AYAN; "Duygusal Yemeyi Tetikleyen Duygu Durumları"

Pelin YILMAZ AYAN; “Duygusal Yemeyi Tetikleyen Duygu Durumları”

Kartal Anadolu Lisesi öğrencilerinin İngilizce öğretmeni Pelin YILMAZ AYAN rehberliğinde yürüttükleri çalışmada duygusal açlık- fiziksel açlık farkı, beslenme ile konsantrasyon arasındaki ilişki ele alındı.

 
Yapılan çalışmada, Diyetisyen Neris GÜVEN tarafından duygusal yemeyi tetikleyen duygu durumları, nasıl beslenmeleri gerektiği ile ilgili olarak   öğrencilere uzaktan seminer çalışması ile detaylı bilgi verildi.

İlçemiz bünyesinde eğitim veren Proje Okulu Kartal Anadolu Lisesi öğrencilerinin İngilizce öğretmeni Pelin YILMAZ AYAN rehberliğinde yürüttükleri Cook by the Book projesi;

Samsun Emine Ahmet Yeni Kız İmam Hatip Lisesi, Fransa College Louisa Paulin ve İspanya CIPFP Costa de Azahar okullarıyla ortaklaşa geliştirilmiştir. Türkiye, Fransa ve İspanya’nın geçmişten bugüne geleneksel yemekleri, pişirme teknikleri ve kullanılan gereçlerle ilgili sunumlara yer verilen projede aynı zamanda ortak menüler oluşturularak bir kültür sentezi yaratılması hedeflenmiştir.
Uluslarası proje kapsamında Pandemi Döneminde Yeme İçme Alışkanlıkları adlı 23 soruluk bir anket çalışması yapılmıştır. Aslı İnglizce olan anket, her ülkenin kendi diline tercüme edilerek okullardaki tüm öğrencilerle paylaşılmıştır. Çalışma, Türkiye’den 341  katılımcıyla  gerçekleştirilmiş ve sonuçlar Samsun EAYKİHL danışman Öğretmeni Nilgün BAŞ tarafından raporlandırılmıştır.
Rapora göre katılımcıların; 218’inde bu süreçte kilo artışının olduğu, 250’sinin aç olmadığı halde kendini buzdolabının önünde bulduğu, 241’inin marketten aldığı ürünleri yıkayarak hijyen sağladığı ve yarısından fazlasının bu süreçte daha daha sık yemek yediği belirtilmiştir.

Rapor sonuçlarının değerlendirilerek öğrencilere sağlıklı yeme içme alışkanlıklarının kazandırılması amacıyla KAL mezunlarından Diyetisyen Neris GÜVEN’in konuşmacı olarak katıldığı bir uzaktan seminer çalışması organize edilmiştir. Seminerde  EAYKİHL ve KAL öğrencilerine duygusal açlık- fiziksel açlık farkı, beslenme ile konsantrasyon arasındaki ilişki, duygusal yemeyi tetikleyen duygu durumları, nasıl beslenmeleri gerektiği ile ilgili detaylı bilgi verilmiştir. Seminer sırasında Neris GÜVEN öğrencilerin sorularını cevaplandırmıştır, Öğrencilerin birçoğu seminerin kendilerinde  sağlıklı beslenme farkındalığı oluşturduğunu ve merak ettikleri sorulara tatmin edici yanıtlar aldıklarını belirtmişlerdir.
  

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı