Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaGÜNCELPendik Ertuğrulgazi Mahallesi halkı önergelerini, Pendik Belediye Meclisi'ne kabul ettirdi

Pendik Ertuğrulgazi Mahallesi halkı önergelerini, Pendik Belediye Meclisi’ne kabul ettirdi

Pendik Ertuğrulgazi Mahallesi halkı verdiği mücadelenin sonunda, ‘İmar uygulamasının yenilenmesi suretiyle, mevzuata uygun düzenlenmesi, kesinti miktarlarının azaltılması’ talebini öngören önergeyi Pendik Belediye Meclisi’nin gündemine taşıyarak kabulünü sağladı.

Yüksel Fırat/Pendik

Mahallelerinde kentsel dönüşüm planlaması yapılan Pendik’te bulunan Ertuğrulgazi Mahallesi‘nde yurttaşlar Pendik Ertuğrulgazi Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin çağrısıyla imar önergelerini Kartal Belediye Meclisi’ne sunmak üzere yüzlerce vatandaşın katılımı ile Pendik Belediyesi önünde toplandı.

Burada toplanan imzalar oluşturulan bir heyetle Pendik Belediye Meclisi’nde grubu bulunan partilere sunuldu.

Pendik Ertuğrulgazi Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adına Pendik Belediye’si önünde toplanan vatandaşlara önerge okundu ve her maddesi açık oylamaya sunularak kabul edildi.

Önergenin oylandığı anda Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’de kitleyi selamladı ve hafta içi mahallede yapacağı geniş katılımlı toplantı ile süreci anlatacağını ve görüşeceğini söyledi.

Pendik Belediye Meclisi Grup Başkan Vekilleri ile görüşen heyete hem Ak Parti hem de CHP grubu önergenin Kartal Belediye Meclisi’ne sunacaklarını belirttiler.

Ak Parti Grubunun, CHP Grubuna önergeyi birlikte verelim teklifi CHP Grubu tarafından; ‘siz iktidarsınız ve sürecin sorumlususunuz bu şekilde önerge veremezsiniz’ denilerek geri çevrildi.

Pendik Belediyesi Meclisi’nin ana gündem maddesini Ertuğrulgazi Mahallesi sorunu oluşturdu. CHP Meclis Grubu adına Ertuğrulgazi Mahallesi adına verilen önergeye uygunluk içinde verilen önerge oy çokluğu ile kabul edildi.

Fotoğraf: Yüksel Fırat

Ertuğrulgazi Mahallesi halkının talepleri:

1.İmar uygulamasının yenilenmesi suretiyle, mevzuata uygun düzenlenmesi, kesinti miktarlarının azaltılması

2.Kesinti miktarı güncellendikten sonra, bizlere satılmak üzere devralınmış olan Milli Emlak arazilerinde, halen kamu elinde kalan kısımların, parsel ortaklarına, “emlak vergisine esas sokak rayiç değeri” dikkate alınarak hak sahiplerine/ hissedarlara satılması

3.Şimdiye kadar, arsasını alamayan komşularımıza yeniden imkân sağlanmak suretiyle, “emlak vergisine esas sokak rayiç değeri” dikkate alınarak, arazilerinin satışı konusunda karar alınması

4.Minimum 500 m2 parsel büyüklüğü şartı dikkate alınarak, mahalleli dışında, kamu kurumları dahil, başka bir ortak parsellerde hissedar yapılmadan parsel yapılarının belirlenmesi, hususu dikkate alınarak parsel büyüklüklerinin/yapılarının yenilenmesi

5.İmar uygulaması işlemi esnasında yapılan kişiye özel uygulamaların düzeltilerek komşular arasında eşitlik hukukunun korunması

6.Mahkeme süreci nedeniyle satışı yapıl(a)mamış Eski 16 ve 21 parselde mahkeme süreçlerinin hızlandırılması için çalışılmak suretiyle, bu parsellerdeki komşularımıza da satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi.

 

 

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı