Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaGÜNCELPir Sultan Abdal Cemevi, Gecekondu Olmaktan Çıkabilecek Mi?

Pir Sultan Abdal Cemevi, Gecekondu Olmaktan Çıkabilecek Mi?

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi, Gecekondu Olmaktan Çıkabilecek mi?

Kartal/ Yüksel Fırat

Kartal nüfusunun önemli bir kesimini oluşturan Kartallı Aleviler Hürriyet Mahallesinde prefabrik gecekonduda ibadetlerini yapmaktadırlar.

Kartal Hürriyet Mahallesi Aktepe Sokak No: 1’de bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi’ni gece kondu konumundan çıkarıp sosyal donatı alanında ibadet için sağlıklı bir yapıya dönüşmesi için Kartal Belediyesi İmar Komisyonunu Raporu Kartal Belediyesi Meclisi’nde Ak Parti Grubunun karşı oylarına karşın Cumhuriyet Halk Partisi Grubunun oylarıyla Kartal Belediyesi Meclisi’nde kabul edildi.

Aralık 2021 tarihinden beri Kartal Belediyesi İmar Komisyonunun gündeminde olan değişikliğin Cumhuriyet Halk Partisi ve Ak Parti’nin ortak kararıyla Kartal Belediyesi Meclisi’ne gelmesi için harcanan çabaya rağmen Ak Parti hazırlanan çalışmanın geri gönderilmesini isteyerek ortaklaşmadı. Bunun üzerine 6 ay gecikmeyle meclis gündemine gelen rapor CHP Grubu ve İyi Parti Meclis Üyesinin oylarıyla oy çokluğu ile Kartal Belediyesi Meclisi’nden geçti.

İmar Komisyonu Başkanı Eray Nirgiz, “Plan tadilatında amaçlan şey;  Park olarak belirtilen yerin, sosyal ve kültürel tesis alanına alınması ve sosyal ve kültürel tesis alanı olarak belirtilen yerin ise  park alanına alınması” olduğunu belirtti.

Eray Nirgiz, devamında ise açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Bu gündem maddesi meclis gündemimize Aralık ayında girmiştir. 6 aydır gündemimizde ve İmar Komisyonu’nda görüşüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak 6 ay önce de tavrımız netti ve olumlu bakıyorduk. Bugün de olumlu bakıyoruz. Kabul yönünde oy kollanacağız. Burada amaçlanan Hürriyet Mahallesinde ikamet eden komşularımızın hem park hem de sosyal ve kültürel tesisten ihtiyaçları doğrultusunda yararlanmasıdır. Özellikle alevi vatandaşlarımızın ibadetlerini daha sağlıklı daha uygun koşullarda yapmaları ve kültürel etkinliklerini yine aynı şekilde gerçekleştirmelerini amaçladık.”

Ancak raporun Kartal Belediyesi Meclisi’nden geçmiş olması yeterli değildir. Hazırlanan plan değişikliğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden de geçmesi gerekiyor. Ak Parti Grubunun Kartal’da verdiği karşı oy dikkate alındığında planının İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden geçmesi zor görünüyor. Zira İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde çoğunlukta olan Ak Parti’nin Kartal’daki tutumuyla aynı tutumu göstereceği öngörülmektedir.

İmar Komisyonunu Raporu meclis üyeleri arasında hararetli tartışmalarda neden oldu. Cumhuriyet Halk Partisi Grubu Meclis Üyeleri Ak Parti Grubunun karşı çıkışının esas olarak bu alanın içinde Pir Sultan Abdal Cemevi olması olduğunu iddia ederken, Ak Parti Grubu Meclis Üyeleri teknik nedenlerle karşı çıktıklarını iddia etti.

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar