Salı, Şubat 20, 2024
Ana SayfaEMEKSiemens Emekli ve Yardım Vakfı üyesi emekliler, bir kez daha Siemens'in önünde

Siemens Emekli ve Yardım Vakfı üyesi emekliler, bir kez daha Siemens’in önünde

İstanbul/ Kartal’da Siemens Emekli ve Yardım Vakfı üyesi emekliler, bir kez daha Siemens’in önünde. Emekliler, Siemens’te çalışırken üye oldukları vakıfa ilişkin; “1972 yılında kurulan Vakfımız, tamamen Siemens A.Ş yöneticileri tarafından yönetilmektedir. 2000’li yıllardan itibaren Siemens Türkiye ve Siemens Almanya tarafından alınan kararlarla ve Tüzük değişiklikleri ile finansal açıdan çökertilmiş ve 1300 üye mağdur edilmiştir.” dediler.

Kartal/Yüksel Fırat

Siemens’te çalışıp emekli olduktan sonra farklı şehirlere yerleşen emekliler yetkililerle görüşmek için bir kez daha işletme önünde buluştular.

Siemens servis araçları parkında sabah saat 11.00’de toplanan emekliler sloganlarla şirketin önüne geçtiler.

Almanca ve Türkçe dövizler taşıyan emekliler ıslıkların yanı sıra deprem düdükleri ile seslerini duyurmaya çalıştılar.

Emekliler saatlerce beklemelerine rağmen şirket yetkilileri ile görüşemediler.

Siemens San. ve Tic. A.Ş.Emekli ve Yardım Vakfı üyeleri seslerini kamuoyuna duyurmak için basın  açıklaması yaptılar. Emekliler adına basın açıklamasını Ümmühan Dinçkal okudu.

Dinçkal; “Biz emekli üyeler 2013 yılında Asgari ücretin 3 katı maaş alırken bugün Asgari ücretin yarısını bile alamamaktayız. Tam 4 yıl boyunca emekli üyelerine SIFIR zam yaparak bizleri Mağdur durumuna düşürmüştür. Üyelerine vaat edilen sağlık sigortası, başlangıçta Siemens Vakfı tarafından karşılanırken, bugün emekli maaşlarının 2 katına kadar yükseltilmiştir. Bu noktada 65 yaş üstü Siemens Vakfı emeklileri, yaş sınırından dolayı ferdi sigortaya da kabul edilmediklerinden, sağlık sigortası yaptıramaz duruma gelmiştir. 2013 yılından itibaren yeni üye alımı kaldırılmıştır. Bu durum çalışan üyelerden gelen geliri durdurarak, emekli üyelerin çalışan üyeler tarafından kompanse edilme sistemini tamamen ortadan kaldırmış ve aynı zamanda Siemens Vakfı’nın da bitirilmesi hedeflenmiştir.” dedi.

Fotoğraf: Yüksel Fırat/Kartal’ın Sesi

SIEMENS Almanya nihai karar merciidir

Vakıf üyeler olarak Siemens genel merkezine defalarca başvurmalarına rağmen olumlu sonuç alamadıklarını dile getiren Ümmühan Dinçkal; Siemens Vakfı”nın “BES’e (Bireysel Emeklilik Sistemi) aktarmak ve Kendi Emeklilik Sistemini de erimeye terk ederek bizlere bir Suistimal daha yaşatmak istemektedir.”

“Siemens Türkiye Organizasyonu, SIEMENS Almanya’ya yüzde yüz bağlıdır. Bu nedenle nihai karar merciidir. Siemens Türkiye ve Siemens Almanya ile Siemens vakfı arasında hukuksal organik bağ olması dolayısı ile Siemens Almanya diğer bazı ülkelerde kapatma kararı aldığı emeklilerine sahip çıkarken, Siemens Türkiye Vakfı emeklilerine haklarını yanaşmamaktadır.

“Yukarıda açıklanan sorunlarımız, defalarca vakfımızın yönetim kuruluna dolayısı ile Siemens Türkiye’ye ve Siemens Almanya yöneticilerine yazılı ve sözlü olarak defalarca aktarılmasına rağmen ne yazık ki hiçbir sonuç alınamamıştır.

“Bu nedenle biz üyeler, firmamız önünde toplanarak hakkımızı arama ve mağduriyetimizi Kamuoyuna duyurma kararı aldık.” dedi.

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı