Perşembe, Kasım 30, 2023
Ana SayfaEMEKSiemens Simko Vakfı emeklileri "mağduruz" dediler

Siemens Simko Vakfı emeklileri “mağduruz” dediler

Siemens Simko Vakfı emeklileri “mağduruz” dediler

Kartal/ Yüksel Fırat

Kendilerini Siemens San.ve Tic.A.Ş.Emekli ve Yardım Vakfı Mağdurları olarak tanımlayan emekliler Kartal Siemens önünde yaptıkları basın açıklamasında Siemens merkezine seslendiler.

Emekliler, 1972 yılında Siemens AG’nin katkılarıyla kurulan Simko Ticaret ve Sanayi A.Ş’nin kuruluş amacının üyelerine; “Maluliyet ve Ölüm tazminatları ödemek, Aylık emekli maaşı bağlamak ve Mesken sahibi olmaları için kredi desteği vermek ve Grup Sağlık sigortası yaptırmak” olduğunu belirtiler.

Emekliler yaptıkları basın açıklamasında, “Vakfımız 50 yıldır üyelerinin maaşlarından kesilen aidatlarla görevini 2000’li yıllara kadar düzgün bir şekilde yerine getirdi. Yönetimlerde meydana gelen değişiklerle son 10 yıla ise çok kötü yönetilmiş, alınan kararlar ve uygulamalar vakfı amacından uzaklaştırmıştır.” dediler.

Basın açıklamasını okuyan Tülay Kızılkan devamında, SIEMENS AG ‘ye seslenerek; “Siemens Türkiye Organizasyonu, SIEMENS AG ‘ye yüzde yüz bağlıdır. Bu nedenle SIEMENS AG nihai karar merciidir.

Aşağıda sıraladığımız taleplerimizin çözümü için konuyu bir kez daha dikkatinize ve değerlendirmenize sunuyoruz .

1-2015 yılında üyelere payları oranında toplu ödeme yapılarak 2000’e yakın üyenin vakıftan ayrılması sağlanmıştır. Benzer bir uygulamanın kalan 1.300 üyeye de yapılarak vakıftan ayrılmasını sağlamak.

2-2023 yılı için yıllık maaş artış oranını Türkiye’deki enflasyon baz alınarak yeniden düzenleyip geçmiş 10 yıldaki kayıplarda giderilerek mağduriyetimizin telafisi.

3-Emekli maaşlarından çok yüksek oranda Özel Sağlık Sigortası kesintisi yapılmaktadır. Üyelerimizin bu yüksek gideri için vakıf desteği sağlanması.

Vakfımızdaki bu kötü gidişe ve olumsuzluklara karşı üyelerimiz büyük tepki göstermektedir. Üyelerimiz tarafından yapılan yüzlerce yazışma ve görüşmelerden bir sonuç alamayan bizler ,çareyi firmamız önünde toplanarak ve bir basın bildirisi ile kamuoyuna duyurmakta bulduk.

Herbirimiz 30-35 yıl SIEMENS çatısı altında büyük bir özveri ve gururla hizmet ettiğimiz ve SIEMENS ‘li olmaktan gurur duyduğumuz bu firmayı tekrar sağduyulu ve üyelerinin mağduriyetini giderecek şekilde kararlar almaya davet ediyoruz.” dediler.

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı