Perşembe, Kasım 30, 2023
Ana SayfaPOLİTİKASOL Parti 2. Olağan Kongresi tamamlandı: Tek adam diktasını yıkacağız

SOL Parti 2. Olağan Kongresi tamamlandı: Tek adam diktasını yıkacağız

SOL Parti 2. Olağan Kongresi tamamlandı: Tek adam diktasını yıkacağız

SOL Parti’nin 2. Olağan Kongresi Ankara’da gerçekleştirildi. Kongrenin açılış konuşmasını yapan SOL Parti PM Üyesi Pelin Bektaş, tek adam diktasını yıkmak ve ülkeyi eşitlik özgürlük temelinde yeniden inşa edebilmek için burada olduklarını vurguladı. SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, “Seçimin her noktasında biz olacağız. Bu ülkeyi, bağımsızlık, laiklik, eşitlik, bir arada yaşam temelinde yeniden kuracağız” dedi. SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer ise, “Yarından tezi yok, mahallelerde adım adım devrimci siyasetimizi öreceğiz” ifadelerini kullandı.

SOL Parti 2. Olağan Kongresi, 8 Ocak Pazar günü Altınpark Anfa Kongre Merkezinde, binden fazla üye ve delegesinin katılımıyla başladı.

Dün gerçekleşen konferansın ardından bugün ANFA Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapılan kongrede Türkiye’nin dört bir yanından gelen SOL Partililer salonu doldurdu. Coşkulu başlayan Kongreye TKP, TKH, CHP, HDP, TİP, EMEP, Halkevleri başta olmak üzere parti temsilcileri, KESK, TMMOB başta olmak üzere sendika ve örgüt temsilcileri, Veli-Der, Alevi Bektaşi Derneği temsilcileri ve Avrupa Sol Partisi bileşenleri de katıldı.

BirGün’ün haberine göre Kongrede “AKP mezara, halk iktidara”, “Eşitlik, adalet, memlekete SOL gerek”, “Faşizme ölüm, tek yol devrim” sloganları atıldı.

Kongrenin açılış konuşmasında SOL Parti PM Üyesi Pelin Bektaş, “Bugün bu salonda memleketi kötülüğe teslim etmeyenler var. Korkmayanlar, susmayanlar, itaat etmeyenler burada” dedi. Bugüne kadar hiçbir yanılsamaya kapılmadan AKP’ye karşı yürütülen mücadeleyi büyüttüklerinin altını çizen Bektaş, tek adam diktasını yıkmak ve ülkeyi eşitlik özgürlük temelinde yeniden inşa edebilmek için burada olduklarını vurguladı.

Bektaş’ın konuşmasının ardından Ozan Çoban ve ekip arkadaşları, kongreyi selamlayarak bir konser verdi.

Konser ve sinevizyon gösterimi ardından, kongre divanı katılımcıları ve davetlileri selamladı.

sol-parti-2-olagan-kongresi-basladi-tek-adam-diktasini-yikacagiz-1111157-1.İŞLEYEN: BAŞLICA GÖREVİMİZ BU İKTİDARA SON VERMEK

Kongrede konuşan SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, şu ifadeleri kullandı:

“Her zamanki gibi hep başladığımız gibi, gökte sıkılmış bir yumruk gibi duran arkadaşlarımıza, Deniz’e Yusuf’a Mahir’e, Ulaş’a, Hıdır’a, Fikri Sönmez’e selam gönderelim. Butto’ya, Nasuh Abiye, Sevgi Ablaya, Sinan’a Bahadır’a selam gönderelim. Selam olsun onlara.

Bugün bir irade ortaya koyuyoruz. Sokak sokak, meydan meydan birleştirdiğimiz bir iradeyi. Sonu zaferle bitecek, tek adam faşizmini bu memleketin bağrından söküp attığımız bir yürüyüş olacak. 20 yıldır bu iktidarın her kötülüğüne karşı mücadele ettik. Kadınları, işçileri, gençleri, tüm ezilenleriyle mücadele ettik. Bu memleketi tarihin en zorba iktidarına teslim etmeyen, aydınlıkçı, sosyalist birikimi yeni ve güzel bir yürüyüşü gerçekleştirecek.

Bir seçim konferansı gerçekleştirdik. Seçime sayılı günler kala yeni bir yürüyüş hattını ortaya koyduk. Siyasal islamcı rejimin baskısı altında adeta referanduma dönüşmüş bir seçim sürecine hazırlanıyoruz. Bunu dahba önce de ifade ettik, bu seçim rejimin oylanacağı bir referandum olacaktır. Sınırsız, sınıfsız bir dünya için mücadele eden SOL Parti, bu rejime son verilmesini önüne öncelikli bir görev olarak koyar. Bu ülkede tek adam rejimine siyasal islamcı rejime son vermek, en çok ŞOK markette günde 16 saat çalışmaktan nefesi tükenip kendi hayatına son veren işçi için, seslerine ses olmaya çalıştığımız madenlerin altında kalan emekçileri için, bu ülkenin işsiz bırakılmış gençleri için Alevileri Kürtleri için bizim görevimizdir. Tek bir anımız olmadı bu iktidarın karşısında durmadığımız. Tek bir anımız olmadı bu iktidarın üzerine yürümediğimiz. Bu rejime son verme mücadelesinde SOL Parti, en geniş muhalefet cephesinin aktif bir parçası olacaktır.

TARİKAT ANAYASASINI TERK EDİN

Kim aday olacak tartışmaları devam ediyor. Elbet kimin aday olacağı önemölidir ama b iz böyle bir pazarlığın parçası olmayacağız. Tüm muhalefet bilmelidir ki başarılı olmak için herkes sorumlu olmak zorundadır. Kişisel çıkarların önünde ülkenin çıkarları vardır. Ssadece birilerinin masalarda ülkenin kaderini belirleyeceği bir noktada değiliz, sorumluluk bu ülkenin tüm emekçilerine ait bir sorumluluktur. Bütün bu 21 yılın da gösterdiği, gençlik hareketi, kadın hareketi, bugün bu ülkenin siyaset alanına yansımayan geniş devrimci güçleri dikkate alınmaksızın, onların aktif politikaları gerçekleşmeden kazanmak mümkün değildir. Kimse kendi çıkarları için, dar grupsal çıkarları için bu ülkenin böylesi bir anında bu ülkeye bir kötülük yapmayı aklından geçirmesin. Biz siyasi sorumluluğumuzla mücadeleye devam edeceğiz.

Bir sağcılık çıkmazıyla, anayasa çıkmazıyla karşı karşıyayız. Bu konuda bir çağrı yapmak zorundayız. Bu Taliban anayasasına, tarikatların cemaatlerin anayasasına muhalefet ortak olmasın. O anayasa meclise geldiğinde orayı terk edin, AKP’yi kendi oyunlarıyla baş başa bırakın. AKP’nin bütün izlerini sileceğimiz bir anayasayı gelin bu iktidarı yıkıp birlikte yapalım.

CESARETLERİNİ KIRACAĞIZ

Bizim bütün mücadelemiz bu rejime son verme irademizin örneğidir. Fakat görevimiz sadece bu değil. 20 yıl içerisinde bu ülke tüm devlet yapısıyla özelleştirildi. Üniversiteleri eğitim sistemi gericiliğe teslim edildi. Parlementer sisteme geri dönüşle bu ülkenin sorunlarını çözebilmek asla mümkün değildir. Parlamenter sistem de 12 Eylül faşizmine içkin özelliklere sahiptir. Bu çoklu krizden çıkış parlamenter sistemden çıkışla sağlanamaz. Bu ülkenin emekçilerinin krizinden çıkış için, sosyalist bir alternatifi, sosyalist bir siyaset ekseninde hep birlikte inşa etmek durumundayız. Birileri tarikatları cemaatleri cesaretlendiriyorsa o cesareti kırmak için biz varız. Bu ülkeyi mafyaya çeteye bir avuç haramiye bırakmamak için de sosyalistler bütün gücüyle mücadele edecek, SOL Parti bütün gücüyle bu mücadeleyi sürdürecek. Şunu da ifade edelim, bugünden itibaren SOL Parti bu iktidarı yenmek ve ülkenin her yanında solun yıldızını yükseltmek için seçim çalışmalarına start verecek.

Seçim güvenliği için hep birlikte mücadele edeceğiz, sokaklarımıza iş yerlerimize kampüslerimize döndüğümüzde bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Seçimin her noktasında biz olacağız. Bu ülkeyi, bağımsızlık, laiklik, eşitlik, bir arada yaşam temelinde yeniden kuracağız.”

SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyenSOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen

BAŞER: KAÇAMAYACAKLAR, HESAP VERECEKLER

Önder İşleyen’in ardından SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer bir konuşma gerçekleştirdi.

Başer’in açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

“Birleştirdiğimiz ellerimizle faşizme karşı mahallelerden semtlerden aynı 80 öncesi direniş komitelerinde nasıl mücadele ettiysek bugün de bu cüretle bu kötülük iktidarını göndereceğiz. AKP seçimde önüne muhalefet masasını yıkma görevini koydu. HDP’ye kapatma davası ile, İstanbul Belediyesine siyasi yasak ile saldırarak halkın gerçek sorunlarının da üzerini örtmek için uğraşıyor.

Oysa bugün AKP’nin talancı, siyasal islamcı politikalarına karşı mücadele etmek varken bu oyuna gelmemeyi davet ediyoruz muhalefete. Ancak ve ancak gerçek sorunlar üzerinden politikalar üreterek bu iktidarı gönderebiliriz. Bugün sorulması gereken soru şu: Bu ülkede siyaseti kim yapıyor? Oy deposu olarak görülen milyonlar araçlaştırılıyor siyaset alanında. oysa bugün emeği ile geçinmeye çalışan milyonlar, siyasetin tam göbeğinde olmak zorunda. Siyaset, Salı günleri süren söz dövüşünden çıkarılabilmeli, bunu halk yapacak.

Trabzon’da yaptığımız miting, nasıl bir ülke kurmak istiyoruz sorusuna verdiğimiz yanıtın başıdır. İstanbul’da İzmir’de yaptığımız parti mitingleri, Uşak ve Fatsa’daki üretici mitinglerimiz, 81 ildeki fatura eylemlerimiz, halkın kendi siyasetini ürettiği bir demokrasi inşası idi. Bu yürüyüşümüz bitmedi. Sandığa giden yolu mücadele ile döşemek için birbirimize söz verelim. Halkın somut talepleri kamuculuk, tam bağımsızlık, eşitlik, özgürlük ve laiklikle yürüyeceğiz. Brezilya’da nasıl görev süresi dolmadan kaçtı Bolsonaro, onlar da kaçmaya kalkacaklar. Ama kapıları tutacağız. Hesap verecekler.

21 yılda yaşattıkları yıkımın, yağmanın, talanın hesabını soracağız. Yarından tezi yok, mahallelerde adım adım devrimci siyasetimizi öreceğiz. Bu ülkeyi eşitlik, bağımsızlık, laiklik temelinde yeniden kuracağız.”

SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur BaşerSOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer

AKP’Yİ GENÇLER GÖNDERECEK

SOL Genç adına Milena Sarpkaya, kongrede şunları söyledi:

“Geleceksizliğin, yoksulluğun güvencesizliğin en çok hisseden kesimler kadınlar ve gençler. Ancak bu ülkeyi sizin karanlığınıza bırakmayacağız diyenler de bizleriz. Gençler AKP’siz bir gün yaşamadı. Tahammülümüz kalmadı. AKP’nin tek seçenek gibi gösterilmeye çalışılmasını reddediyoruz. SOL var, sizi göndereceğiz.

Kapasitesi yetmeyen KYK yurtları ile tarikat yurtları arasında kalmauyı hak etmiyoruz. Üniversitelerde türlü baskılar ile okullarımızı arka bahçesi halibe getirebileceğini sana AKP yanılıyor. Çaresiz seçeneksiz değiliz. Aç kalmak, işsiz kalmak istemiyoruz, bu karanlığa esir olmak istemiyoruz, bu seçim bu yüzden gençler için ekmek kadar su kadar önemli olacak. AKP’yi gençler gönderecek.”

sol-parti-2-olagan-kongresi-basladi-tek-adam-diktasini-yikacagiz-1111158-1.

Ardından kürsüye çıkan bir başka SOL Genç Üyesi Bilal Aktaş da şunlar kaydetti:

“Bu kötülük iktidarına artık yeter diyoruz. Toplumun her kesiminden isyan sesleri yükseliyor. Özellikle de bu ülkenin gençleri, bu karanlık iktidarını gönderecek. Bizi boğan bu düzeni reddediyoruz. Galeano’nun dediği gibi, Dün ve Bugün ancak yarın birbirlerini tanır demişti. Dün ve yarın bugün bir arada. Mahir ve Ulaş’ın kucaklaşmasındaki cüretle bugün yeni bir ülke kurma gayretini birleştireceğiz.”

 

TAYLAN ÖZGÜR’LERİN MÜCADELESİ TAŞOVA’DA

Çambükü köyünden Taşova direnişçisi Kadir Yüksel bir konuşma gerçekleştirdi. Yüksel, şunları ifade etti:

“Taşova’nın bin dönümü OSB yapılmaya çalışılıyor. Bu alanın yarısı mera gerisi köylünün arazisi. Acele kamulaştırma ile köylülerin toprağı elinden alınmaya çalışılıyor. Köy muhtarı görevden alındı, köylü bıkmadı muhtarın eşini yeniden muhtar seçti. Onlar bizim mücadelemizin nereden geldiğini bilmiyor.

Komer’in arabası yakıldığı zaman Taylan Özgür’leri bağrına basan Taşköylülerin mücadelesi, bugün sabah tarlada çalışırken ters kelepçeyle gözaltına alınan arkadaşlarımızın mücadelesinde sürüyor. Ben size onların selamını getirdim, sizden de oraya mücadele umudunu götürüyorum.

Ardından kürsüye tekstil işçisi Zafer Coşkun çıkarak bir konuşma gerçekleştirdi.

Uşaklı çiftçi Muhammer Arıkan; “Evde traktör var onunla tarlaya gidemiyoruz, gübre alamıyoruz. Cumhurbaşkanı ekilmedik yer bırakmayın diyor, bir çiftçinin günde kaç paralık mazot yaktığını bilmiyorlar. Gübre alamıyoruz. Mazotu alıp tarlayı ekecek çiftçinin çok zengin olması lazım. Ya da toprağımız için mücadele etmemiz lazım.”

sol-parti-2-olagan-kongresi-basladi-tek-adam-diktasini-yikacagiz-1111160-1.

Divan üyesi Dilara Kurtuluş, seçim bildirgesini okudu. Ardından seçilen Parti Meclisi ve Merkez Disiplin Kurulu üyeleri sunuldu.

Seçime sunulan SOL Parti PM üyeleri şu isimler oldu: Göksu Cengiz, Gizem Gül Kürekçi, Gizem Özden, Fatoş Erol, Aysun Gezen, İlda Alçay Sepetoğlu, İlknur Başer, Leyla Koç Üzüm, Esen Karaküçük, Çiçek Çatalkaya, Dilara Kurtuluş, Nuriye Alsancak, Alper Taş, Bülent Forta, Yaşar Aydın, İbrahim Aydın, Deniz Demirdöğen, Güven Gürkan Öztan, Barış İnce, Hayri Kozanoğlu, Kemal Koç, Mehmet Soğancı, İsmail Hakkı Tombul, Ozan Sürer, Sercan Dede, Önder İşleyen, Levent Hekim, Erim Alkan, Deniz Bulunmaz, Nadir Güven, Dersim Gül.

KONGREYE KATILANLAR

Kongreye, CHP Parti Meclisi üyesi Semra Dinçer ve Prof. Dr. Ali Rıza Erbay, HDP’den Emirali Türkmen, HDP PM Üyesi Filiz Yabasun, HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, TKP MK üyesi Ozan Yılmaz ve TKP PM Üyesi Arif Basa, Türkiye Komünist Hareketi Genel Başkanı Aysel Tekerek, Türkiye Komünist Hareketi Ankara İl sekreteri Özgür Dedeoğlu, Türkiye Komünist Hareketi Parti Konseyi üyesi Cengiz Kırçer, Devrim Hareketi’nden Ercan Bölükbaşı ve Elif Çamaz, Emek Partisi’nden Sinancem Alikoç, Halkevleri’nden Malik Bakır, SYKP PM Üyesi Kenan Temir, SYKP Ankara İl Eşbaşkanı Ahmet Eniş, TÖP MK Üyesi Hatice Göz, TİP Ankara İl Yöneticisi Nüket Gelegen, TİP PM Üyesi Erkan Yıldız, KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, KESK Kadın Sekreteri Döne Gevher, BES Genel Başkanı Bahadır Berdicioğlu, YAPI-YOL-SEN Genel Başkanı Gültekin Narinli, TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut, TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz, MMO Başkanı Yunus Yener, Pir Sultan Abdal Derneği Genel Sekreteri İsmail Ateş, Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan Metin Hakverdi, Veli-Der Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Eğit – Der Genel Başkanı Tahsin Doğan, Tüm Emekli Sen Genel Başkanı Zeynel Abidin Ergen, Serpil Güvenç, Kaya Güvenç, Ankara Belediye Çalışanları Derneği Başkanı Muzaffer Alptekin, Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Hidayet Muslu, Mehmet Çalık, Çiftçi Sen YK Üyesi Akın Türe, Avrupa Sol Bileşenleri -İngiltere, Sol Birlik (Left Unity), EMEP GYK Üyesi Sinancem Alikoç katıldı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı