Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaPOLİTİKASol Parti, “Devrimci Demokratik Cumhuriyet” Mitingi

Sol Parti, “Devrimci Demokratik Cumhuriyet” Mitingi

SOL Parti, Kartal’da “Devrimci Demokratik Cumhuriyet” mitingi gerçekleştirdi. SOL Parti İstanbul İl Başkanı Leyla Üzüm Koç, “Memlekete SOL gerek, şimdi örgütlenme zamanı” çağrısı yaptı.

Kartal Meydanı’nda saat 13.00’te başlaması planlanan miting, Marmaray’daki arıza nedeniyle saat 14.00’e ertelendi. Marmaray ile mitinge gelenler “bu duruma tepki göstererek 3-3,5 saattir yoldayız ve daha ulaşamayan arkadaşlarımız var” diyerek tepki gösterdiler.
EMEK Partisi, Türkiye Komünist Hareketi ve Kartalın ilerici çevreleri mitinge katılarak destek verdiler.
SOL Genç miting alanına yürüyüşle girerken büyük bir ilgi gördü. Miting alanında da kitle geleceği kuracak olanlar olarak tarif ettikleri gençlik örgütünün sahne önüne yürümesi için yürüyüş koridoru oluşturdular. SOL Genç “İnadına SOL İnadına Devrim ve Sosyalizm” sloganıyla yürüyüşlerine devam ettiler.

Miting alanında toplanan binlerce kişiye ilk olarak SOL Parti İstanbul İl Başkanı Leyla Üzüm Koç seslendi.

ŞİMDİ ÖRGÜTLENME ZAMANI!

Koç, “Bu ülkeyi canları pahasına seven devrimciler, sosyalistler, solcular, bu ülkenin geleceğine dair söz hakkı en çok onların hakkı. Bu ülkede düzeni değiştirecek güce de sahipler, söze de sahipler. Asli görevlerimizden biri ülkenin her yerine umudu taşımaktır” dedi.
Koç, sözlerini; “Üniversitelerine sahip çıkan, kayyumları reddeden Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenler var. İşçiler, emekçiler var. Validebağ Korusu için mücadele eden Validebağ Gönüllüleri var. Tozkoparan halkı var. İstanbul’un her fabrikasında, atölyesinde, hastanesinde, işyerinde mücadeleyi, umudu örgütleyenler var. Selam olsun! Mücadeleniz mücadelemizdir!” Memlekete SOL gerek. Şimdi örgütlenme zamanı! diyerek tamamladı konuşmasını.
Koç’un ardından sahneye SOL Genç’ten Yağmur Gündoğan çıktı.

GENÇ ARKADAŞLARIMIZA SELAM OLSUN

Gündoğan, “Bugün Kartal Meydanı’nda yürekleri burada atan ülkenin dört bir yanındaki genç arkadaşlarımıza selam olsun. Üniversitelerde gerici eğitime teslim olmayan özerk demokratik üniversite mücadelesinde ve direnişinde olan arkadaşlarımıza selam olsun. Toprağına suyuna ağacına sahip çıkan arkadaşlarımıza selam olsun. Organize sanayi bölgesinde atölyelerde çocuk yaşta emeği ve yaşamı gasp edilen genç işçi arkadaşlarımıza selam olsun. Geleceğimizi karartan ve çalan istismarcı Ensarlara, TÜRGEV ve TÜGVA’lara teslim olmayanlara selam olsun. İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkan vazgeçmiyoruz diyenlere yaşamlarını savunanlara selam olsun” dedi.

OZAN ÇOBAN’DAN KONSER

Gündoğan’ın açıklamalarının ardından sahneye müzisyenler Ozan Çoban, Güneş Demir ve İlke Kızmaz çıktı. Müzisyenler, sevilen şarkıları söyledi.

ÖNDER İŞLEYEN: MEMLEKETİ GERİ ALACAĞIZ

Konserin ardından SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen kürsüye çıktı.
İşleyen, “Bu meydandan, umudun ve cesaretin meydanından merhaba! Selam olsun Deniz’lere, Mahir’lere, Fikri Sönmez’lere, selam olsun önderlerimize!” diyerek konuşmasına başladı.
İşleyen, “Bu ülkenin 20 yıllık zorbalığa teslim olmamış yürekli insanları bunu başaracak. Bu iktidar bu ülkeye yapmadık kötülüğü bırakmadı. Kendi karanlık rejimlerini kabul ettirmek için her türlü zorbalığı yaptılar. Bugüne kadar teslim olduk mu? Boyun eğdik mi? O zaman şimdi bir başka şeyi yapacağız. Bu zaferi hep birlikte kazanacağız. Biz bu mücadelede bugüne kadar üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirdik. Bu memlekete, geleceğimize karşı sorumluluğumuzu bilerek mücadele ettik. 2010 referandumuna HAYIR diyerek başlattığımız mücadelede, bu ülkenin gericiliğe teslim olmasına karşı mücadele ettik. Şimdi buradan bir kez daha söz veriyoruz. Bu ülkeyi bu kötülükten kurtarmak için SOL Parti üzerine düşüreni yapmaya devam edecek. Biz ne istiyoruz çünkü biliyor musunuz? Biz memleketi istiyoruz. Biz memleketi geri istiyoruz. Biz memleketimizi geri alacağız.”
Önder İşleyen konuşmasını; “Son sözümüz şu. Söz veriyoruz. Bugün yeni bir başlangıç. Bu miting bizim umutlu yürüyüşümüzde yeni bir başlangıç. Şimdi sokak sokak mahalle mahalle mücadeleye var mıyız? O zaman yolumuz açık olsun. Tek yol sol! Tek yol devrim!” diyerek bitirdi.

MOĞOLLAR KONSERİ

İşleyen’in konuşmasının ardından Anadolu rock müziğin mihenk taşlarından Moğollar sahneye çıktı. Moğollar, sevilen şarkılarını sahnede seslendirdi.
 
 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı