Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR SANATTarihsel kültür mirasının "sanat doktorları"nın ellerinde yeniden doğuşu

Tarihsel kültür mirasının “sanat doktorları”nın ellerinde yeniden doğuşu

Gavrilakis, “Bu ölçülemeyecek kadar değerli eserlerin bugün bizimle yaşamaya başlaması, beni ve eşimi son derece mutlu ediyor; onları yeniden hayata döndürmek kişisel bir yaşam amacı” dedi.

VENIS STUDIOS Başkanı, sanat konservatörü ve restoratör Venizelos G. Gavrilakis ve eşi VENIS STUDIOS Baş Direktörü Vaia A. Karagianni, doğa koşulları, ihmal ve yılların yorgunluğuyla ağır hazar gören kültür mirası tarihinin tanıklarına, İstanbul’da ve tüm dünyada yeniden hayat veriyor.

hibya’nın haberine göre; İstanbul’un tarihi semtlerinden Sütlüce’deki VENIS STUDIOS’ta, eşi Vaia A. Karagianni ve ekibiyle birlikte birçok önemli tarihi eseri yüzlerce yıl önceki ilk günlerine döndüren ve konservasyonunu yapan sanat doktoru Gavrilakis, “Bu ölçülemeyecek kadar değerli eserlerin bugün bizimle yaşamaya başlaması, beni ve eşimi son derece mutlu ediyor; onları yeniden hayata döndürmek kişisel bir yaşam amacı” dedi.

Seçkin bir Kıdemli Uzman Sanat Konservatörü ve Tarihi Sanat Eserleri ve Eski Eser Restoratörü, VENIS STUDIOS’un Başkanı ve KMKD (Kültürel Mirası Koruma Derneği / Kültürel Mirası Koruma Derneği – APCH,), AIC, IIC, ICA üyesi Venizelos G. Gavrilakis, sanat konservasyonu ve restorasyonu ve sanat tarihi konularındaki çalışmaları aynı zamanda “The World Art News”, “Local Approach” gibi platformlarda da yayınlanıyor. Yunanistan’ın Selanik kentinde 1976’da doğan Gavrilakis yaşamını, insanlığın tarihi kültürel mirasını titizlikle korumaya, muhafaza etmeye ve restore etmeye adadığını vurguluyor.

Gavrilakis’in tanınmış bir uzman olma yolundaki yolculuğu, paha biçilmez eserlerin korunması ve restorasyonu konusunda uzmanlaşmış çalışmalarıyla başladı. Bunlar arasında, Bizans ve Bizans sonrası ikonalar, tarihi yağlı boya tablolar, Osmanlı dönemi başyapıtları ve Yunanistan’ın Athos Dağı’nın kutsal sanatına özel olarak odaklanan Eski Eserler yer alıyor. Sağlam bir eğitim temelinde yetiştiğini vurgulayan Gavrilakis, “Sanat Eserleri ve Eski Eserlerin Korunması” diplomasına sahip olduğunu söyledi.

Ayrıca, Yunanistan Eğitim, Araştırma ve Din İşleri Bakanlığı’ndan resmi mesleki lisans sahibi olan Gavrilakis, 1994 yılından bu yana kıdemli bir uzman konservatör ve restoratör olarak hizmet verdi ve kendisini Yunanistan, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın diğer köşelerine götüren etkileyici bir kariyer hazırladı.

Gavrilakis’in alanındaki uzmanlığı, tarihi yağlı boya tablolardan Bizans ve Osmanlı dönemi sanat eserlerine, ikonalara, panellere, fresklere, kakmacılık, tekstil ve mermer, taş, metal, kağıt vb. gibi çeşitli ortamlara kadar geniş bir kültürel miras yelpazesini kapsıyor. Saygın Rus ressam Ivan Aivazovsky’ninkiler de dahil olmak üzere, önemli eserlerin yanı sıra, M.Ö. 2.-3. yüzyıla tarihlenen Antik Mısır Fayoum mumya portresi, Bizans kandilleri, haçlar ve cam eşyalar gibi dünya çapında müzelerde, kiliselerde ve özel koleksiyonlarda bulunan paha biçilmez antikaların restorasyonunu içeren portföyü, ustalığının bir kanıtı olarak gösteriliyor.

Çalışmalarının sadece sanat eserlerini korumaya odaklanmadığını vurgulayan Gavrilakis, temel ilkelerinin bu eserlerin taşıdığı tarihi, sanatsal, sosyal, insani ve manevi mesajların zenginliğini gelecek nesillere aktarmak olduğunu söylüyor. Gavrilakis, bu konudaki bilimsel çalışmalarıyla ortak insanlık kültürünü korumayı ve antik çağın vizyoner sanatçılarına, ressamlarına, ikonograflarına, heykeltıraşlarına ve yaratıcılarına saygılarını sunmayı amaçladıklarının altını çiziyor.

Konservasyon ve restorasyon alanındaki titiz çalışmalarıyla geçmiş, bugün ve gelecek arasında daha güçlü bağlar kurmayı, uluslar, kültürler ve insanlığın kendisi arasında birlik ve kardeşliği teşvik etmeyi amaçladıklarına işaret eden Gavrilakis, çalışmalarında her zaman profesyonelliğin, müze düzeyinde sanat konservasyonu ve restorasyonunun ve etiğin önemini vurguluyor. Gavrilakis, bu bağlamda, sanat konservatörleri ve restoratörleri, sanat eserleri ve tarihi kültürel miras için “Sanat Doktoru” rolünü üstlendiklerini belirtiyor.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş