Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaDÜNYATARİHTE BUGÜN: 10 ŞUBAT

TARİHTE BUGÜN: 10 ŞUBAT

TARİHTE BUGÜN: 10 ŞUBAT

Yüksel FIRAT

1969 – İstanbul ve Ankara’da gençler Amerikan 6. Filosunun gelişini protesto etti; 50 kişi yaralandı.

1950 – 2 yıl önce DTCF’den ihraç edilen öğretim ve komünistlik suçlamasıyla yargılanan üniversite öğretim üyelerinin davası sona erdi. Behice Boran ve Niyazi Berkes 3’er ay hapis cezası Pertev Naili Boratav beraat etti.

1980 – 8 Şubat günü Çiğli İplik Fabrikası’nda 1500 işçi kapıları kapatarak barikat kurmuştu. 10 Şubat’ta polis işçilere müdahale etti; 15 kişi yaralandı, 500 kişi gözaltına alındı.

1981 – Genelkurmay Sikiıyönetim Askeri Hizmetler Koordinasyon Başkanlığı Cem Karaca, Melike Demirağ, Şanar Yurdatapan, Sema Poyraz ve Selda Bağcan’a “Teslim ol” çağrısı yaptı.

1987 – Yazar Aziz Nesin Cumhurbaşkanı Kenan Evren aleyhine açtığı tazminat davası cumhurbaşkanlarının “vatan hainliği” dışındaki suçlardan yargılanamayacağı gerekçesiyle mahkemece reddedildi.

1993 – “Yorgun Savaşçı” filmi Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nda (TRT) yayına girdi Film devlet televizyonu tarafından çekilmiş, ancak siyasi ve askeri otorite tarafından imhasına karar verilmiş ve 1983 yılında yakılmıştı Kültür Bakanı Fikri Sağlar filmin yakılmaktan kurtulan tek nüshasını buldurttu ve yayına soktu.

1999 – Magazin Gazetecileri Derneği’nin ödül töreninde konuşan Ahmet Kaya yeni albümünde bir Kürtçe şarkı söyleyip klip çekeceğini söyledi. Bir kısım davetlinin tepkisi üzerine halkların kardeşliği vurgulu bir açıklama daha yapan Kaya tepkiler büyüyünce salondan çıkarıldı.

BUGÜN DOĞANLAR:

1898 – Bertolt Brecht, şair, oyun yazarı ve yönetmen

BUGÜN ÖLENLER:

1837 – Aleksandr Puşkin, şairi ve yazar Rus halkının “ulusal şair”i ve modern edebiyatın kurucusu kabul edilir. (d. 1799)

1948 – Sergei Eisenstein, sinema yönetmeni

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı