Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaTARİHTE BUGÜNTARİHTE BUGÜN: 18 MAYIS

TARİHTE BUGÜN: 18 MAYIS

TARİHTE BUGÜN: 18 MAYIS

Yüksel FIRAT

1973 – Türkiye Komünist Partisi- Marksist Leninist kurucusu İbrahim Kaypakkaya sıkıyönetimde gözaltında bulunduğu sırada gördüğü işkenceler sonucunda öldü. 

1071 – Paris Komünü eşit işe eşit ücret verilmesini kabul etti.

1943 – Adolf Hitler müttefiki İtalya’nın teslim olmaya yönelmesi üzerine Alaric Operasyonu’nu başlatarak İtalya’nın Alman ordularınca istilası emrini verdi.

1968 – Fransa’da Mayıs ayaklanması sürüyor. Başkan de Gaulle Romanya’daki ziyaretini beklenenden 12 saat önce bitirerek ülkesine döndü. Sinemacılar Cannes Film Festivali’ni işgal etti. Önde gelen Fransız film yönetmenleri eserlerini yarışmadan geri çekti jüri istifa ederek festivali sona erdirdi.

1971 – İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Efraim Elrom’un kaçırılmasının ardından Türkiye genelinde valiliklerin ilan ettiği listelerle, 19 ilde sıkıyönetim komutanlıklarınca haklarında arama kararı çıkarılan yazarlar ve akademisyenler dahil toplam 427 kişi gözaltına alındı

1986 – Nisan’da Çernobil Nükleer Santralındaki patlamanın ardından Atom Enerjisi Komisyon Başkanı Profesör Ahmet Yüksel Özemre, “radyasyonda endişe edilecek bir şey yok” dedi.

1995 – Gazi mahallesi olaylarını protesto gösterisi sırasında gözaltına alınan ve kendisinden bir daha hiç haber alınamayan Hasan Ocak’ın Altınşehir Mezarlığı Kimsesizler Bölümü’ne gömüldüğü ortaya çıktı.

1996 – Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e İzmir’de silahlı saldırı. Demirel yara almazken koruma müdürü ve bir gazeteci yaralandı.

2005 – SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının 18 ay taksitle yatırılması ve zam ve faizlerde de indirim yapılmasına ilişkin önerge, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

2006 – Eski başbakanlardan Bülent Ecevit, yüksek tansiyona bağlı olarak geçirdiği beyin kanaması teşhisiyle hastaneye kaldırıldı.

BUGÜN DOĞANLAR:

1048 – İranlı yazar ve şair Ömer Hayyam.

1872 – İngiliz filozof ve matematikçi, Nobel edebiyat ödülü sahibi, barış hareketi lideri Bertrand Russel.

BUGÜN ÖLENLER:

1564 – Jean Calvin, Fransız din reformcusu,Kalvenizmin kurucusu.

1973 – İbrahim Kaypakkaya, TKP/ML’nin kurucusu.

2009 – Prof. Dr. Türkan Saylan

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş