TARİHTE BUGÜN: 18 NİSAN

Yüksel FIRAT

TARİHTE BUGÜN: 18 NİSAN

1936 – İzmit Kağıt Fabrikası’nda ilk kâğıt imal edildi.

1951 – Paris Antlaşması imzalanarak günümüzün Avrupa Birliği temellerini oluşturacak olan ilk adım Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu kurulmuştur.

1955 – Albert Einstein, Görelilik (relativity) kuramını geliştirerek modern fizikte devrim yaratan, Nobel Fizik Ödülü sahibi Alman fizikçinin ölüm tarihi. (d. 1879)

1978 – Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu’nun öldürülmesini protesto eden Milliyetçi Hareket Partili ve Milli Selamet Partili grupların çıkardığı olaylarda Malatya’da solcu ve alevilere ait birçok işyeri ve ev tahrip edildi. Birçok kişi yaralandı.

1988 – İstanbul Valiliği sendikaların 1 Mayıs İşçi bayramı kutlama başvurusunu olağanüstü hal uygulaması gerekçesiyle reddetti.

1989 – İstanbul Haliç ve Camialtı tersaneleri, Ankara Makina Kimya Endüstrisi, TEKEL, Kara Kuvvetleri Uçak Ana Depo, Jandarma Ağır Bakım Fabrikası, İzmir TEKEL, Askeri Ağır Bakım Atölyesi, Alaybey Tersanesi, Muğla Yatağan Termik Santral işçileri çeşitli eylemler yaptı.

1989 – Türkiye’de ilk tüp bebek, İzmir’de Ege Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi’nde dünyaya geldi.

1989 – Çin Halk Cumhuriyeti’nde binlerce öğrenci, daha geniş demokrasi talebiyle sokaklara döküldü.

1996 – İsrail birlikleri Lübnan’daki bir BM yerleşim birimini bombaladı: 106 sivil öldü.

1999 – Türkiye’de erken genel seçimler yapıldı: DSP birinci parti oldu. Genel ve yerel seçimler yapıldı. Demokratik Sol Parti 136, Milliyetçi Hareket Partisi 129, Fazilet Partisi 111,Anavatan Partisi 86, Dağru Yol Partisi 85 milletvekili kazandılar. 3 de bağımsız milletvekili seçildi. Cumhuriyet Halk Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Halkın Demokrasi Partisi ve Emeğin Partisi yüzde onluk barajı aşamadı.

2003 – Başkent Üniversitesi Rektörünün tutuklanmasını protesto etmek için düzenlenen Anıtkabir ziyaretine, tam 111 bin kişi katıldı.

2007 – Malatya Katliamı, Malatya’da üç kişi Hristiyan oldukları gerekçesiyle boğazları kesilerek katledildi.

2018 – Türkiye’nin genelinde olağanüstü hal uygulaması aralıksız devam ediyor. 637 gündür süren ohal, 7.kez uzatıldı. Olağanüstü halin 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

2018 – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, erken seçim çıkışı yapan MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüştükten sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin 24 Haziran’da erken seçime gideceğini açıkladı.

 

BUGÜN DOĞANLAR:

1973 – Haile Gebrselassie, Etiyopyalı rekortmen atlet

BUGÜN ÖLENLER:

1943 – Hafız Burhan, Ses sanatçısı (d. 1897)

1955 – Albert Einstein, Nobel Fizik Ödülü sahibi Alman fizikçi (d. 1879)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir