Perşembe, Nisan 25, 2024
Ana SayfaGÜNCELTARİHTE BUGÜN: 3 EKİM

TARİHTE BUGÜN: 3 EKİM

Kartal’ın Sesi Tarihte Bugün 3 Ekim 1984 – Devrimci Yol davası sonucu idam cezasına çarptırılan Hıdır Aslan ve İlyas Has’ın cezaları TBMM’de onaylandı. TBMM’de ilk kez bir ölüm cezası hükmü oylamaya sunularak onaylandı: Bekleyen 35 idam dosyası arasından Adalet Komisyonu’nca seçilen Devrimci Yol üyesi Hıdır Aslan’ın cezasının infazı Genel Kurul’da ANAP, MDP ve Bağımsız milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

 

TARİHTE BUGÜN OLAYLAR:

1912 – Sırbistan, Karadağ, Yunanistan ve Bulgaristan, Osmanlı Devleti’nden 3 gün içinde Arnavutluk ve Makedonya’ya özerklik verilmesini istediler. Osmanlı, bu notayı reddedince 8 Ekimde I. Balkan Savaşı başladı.

1922 – Mudanya Konferansı, başladı.Mütareke,11 Ekim 1922’de imzalandı.

1926 – Atatürk’ün ilk heykeli İstanbul Sarayburnu’na dikildi.

1931 – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faaliyete geçti.

1932 – Birleşik Krallık mandası Irak bağımsızlığını ilan etti.

1952 – İngiltere ilk atom bombası denemesini Monte Bello adasında gerçekleştirerek dünyanın 3. nükleer gücü oldu.

1965 – Küba lideri Fidel Castro, Che Guevara’nın emperyalizme karşı savaşmak için Küba’dan ayrıldığını açıkladı. Castro Havana/Devrim Meydanı’nda Che’nin Küba’dan ayrıldığını resmen açıkladı ve Nisan 1965 tarihli ”Veda Mektubu”nu okudu.
Che Nisan ayını takiben sırra kadem basmış, Küba hükümeti de akıbetine ilişkin hiç bir resmi açıklama yapmamıştı.

1971 – Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri arasında kısa adı SALT olan Stratejik Silahları Sınırlama Antlaşması imzalandı.

1973- 75 yıldan beri petrol aranan Trakya bölgesinde ilk petrol Lüleburgaz yakınlarında TPAO tarafından bulundu.

1981 – İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) tutuklularının baskıların son bulması, tek tip elbise dayatmasından vazgeçilmesi ve IRA mahkûmlarına siyasi statü tanınması talebiyle yaptığı açlık grevi bitti. Açlık grevi 7 ay sürmüş 10 IRA üyesi ölmüştü.

1984 – Devrimci Yol davası sonucu idam cezasına çarptırılan Hıdır Aslan ve İlyas Has’ın cezaları TBMM’de onaylandı. TBMM’de ilk kez bir ölüm cezası hükmü oylamaya sunularak onaylandı: Bekleyen 35 idam dosyası arasından Adalet Komisyonu’nca seçilen Devrimci Yol üyesi Hıdır Aslan’ın cezasının infazı Genel Kurul’da ANAP, MDP ve Bağımsız milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

1990 – Doğu ve Batı Almanya birleşti.

1994 – II. Nükleer Karşıtı Kongre İstanbul’da toplandı.

2005 – Avrupa Birliği ile Türkiye arasında üyelik müzakereleri başladı.

2007 – Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’na hitap eden ilk Türk Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül konuşmasından sonra parlamenterlerin sorularını da yanıtladı. “Laiklik vizyonunuz nedir?” sorusuna, anayasa çalışmalarının yapıldığını belirten Gül, yeni anayasada Türkiye’nin, “demokratik, laik ve hukuk devleti özelliğinin korunacağını” söyledi. “Din ve devlet işleri ayrı ve ayrı olmaya devam edecektir” dedi. Türkiye’nin gittiği istikametin belli olduğunu belirterek “Hiç kimsenin kaygısı olmaması gerekir” şeklinde konuştu.

2009 – Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye devlet başkanlarının imzaladığı Nahçıvan Anlaşması ile Türk Konseyi kuruldu.

2010 – Almanya, Versay Barış Antlaşması’nda kabul ettiği I. Dünya Savaşı’ndan kalma savaş tazminatlarının son taksidini ödedi.

2012 – Suriye’den gelen top mermileri sonucu Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde 5 sivilin hayatını kaybetmesi üzerine Türkiye, Suriye’yi vurdu.

 

TARİHTE BUGÜN DOĞANLAR:

1897 – Louis Aragon, Fransız yazar (ö. 1982)

 

TARİHTE BUGÜN ÖLENLER:

1896 – William Morris, İngiliz yazar ve şair (d. 1834)

2017 – Celal Talabani, Iraklı Kürt siyasetçi ve Irak’ın 6. Cumhurbaşkanı (d. 1933)

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı