Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaGENELTARİHTE BUGÜN: 30 MART

TARİHTE BUGÜN: 30 MART

TARİHTE BUGÜN: 30 MART

1842 – İlk kez bir ameliyatta anestezi uygulandı.

1951 – ABD’de, Ethel ve Julius Rosenberg çifti, Sovyetler Birliği hesabına çalıştıkları ve ABD’nin nükleer sırlarını bu ülkeye sattıkları iddiasıyla idama mahkum edildi. İdamlar, 1953 Haziranında infaz edildi.

1972 – Türkiye Halk Kurtuluş Partisi – Cephesi (THKP-C) lideri Mahir Çayan ile Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (HKO) liderleri, Cihan Alptekin ve Ömer Ayna, THKP-C üyeleri Nihat Yılmaz, Sinan Kazım Özüdoğru, Saffet Alp, Hüdai Arıkan, Ahmet Atasoy, Ertan Saruhan ve Sabahattin Kurt Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Kızıldere köyünde öldürüldüler. Operasyonda Çayan ve arkadaşlarınca üç gün önce kaçırılmış olan Ünye’deki radar üssünde görevli iki İngiliz ve bir Kanadalı teknisyen de öldü. Ertuğrul Kürkçü çatışmadan sağ olarak kurtuldu.

2010 – Sendikalaşma mücadelesi veren ATV-Sabah işçileri, grevlerinin 180. gününde 180 dakikalık oturma eylemi yaptı

BUGÜN SOĞANLAR:

1432 – Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı Padişahı

1853 – Vincent van Gogh, Hollandalı ressam (ö. 1890)

BUGÜN ÖLENLER:

1957 – Arif Dino, Türk ressam ve şair (d. 1893)

1972 – Türkiye Halk Kurtuluş Partisi – Cephesi (THKP-C) lideri Mahir Çayan ile Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (HKO) liderleri, Cihan Alptekin ve Ömer Ayna, THKP-C üyeleri Nihat Yılmaz, Sinan Kazım Özüdoğru, Saffet Alp, Hüdai Arıkan, Ahmet Atasoy, Ertan Saruhan ve Sabahattin Kurt Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Kızıldere köyünde öldürüldüler

 

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı