Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARITCDD’NİN SEBEP OLDUĞU VE ETRAFI KALASLARLA ÇEVRİLEREK YAPILAN ÇÖP MEZARLAR

TCDD’NİN SEBEP OLDUĞU VE ETRAFI KALASLARLA ÇEVRİLEREK YAPILAN ÇÖP MEZARLAR

TCDD’NİN SEBEP OLDUĞU VE ETRAFI KALASLARLA ÇEVRİLEREK YAPILAN ÇÖP MEZARLAR

Neyzen Tevfik Meydanı ve Hürriyet Caddesi üzerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kartal Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarda sona yaklaşıldı. Ancak vatandaşlar tren yolu altına etrafı kalaslarla çevrilen alanları anlamlandıramıyor. Ve bu duruma TCDD’nin sebep olduğunu bilmiyor.

Konunun anlaşılması için Eylül 2021 tarihinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’un Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na çağrısını bir kez daha hatırlayalım:

“Neyzen Tevfik Meydanı için çok güzel bir düzenleme yapacağız, hatta projenin son durumu hakkında bilgi aldım. Ne yazık ki Devlet Demiryolları, tren yolunun alt kısmında bulunan metruk alanlarla ilgili düzenleme yapma talebimize aylardır cevap vermiyor. Bu beni üzdü. TCDD’nin Kartal’a verilecek bir hizmete dönük hiçbir cevap vermemesini şaşkınlıkla izliyorum. Ben bugün meydanla ilgili arkadaşlarıma imalata başlamalarını söyledim. Biz bize ait kısımları bitireceğiz. Ondan sonra, takdiri vatandaşa bırakacağız. Ama bu arada Türkiye Cumhuriyeti’nin kadim kurumu, Devlet Demiryolları, o kadim kurumun kavramına yakışır bir biçimde hizmetin engellenmemesi yönünde bize dönüş yaparsa da mutlu oluruz. Hemen hızlıca bu sürecin en güzel şekilde sonuçlanmasını sağlarız. Burada Kartal basının, sizlerin bu çağrımızı oralara iletmenizi istiyoruz”

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Kartal’a verilecek bu hizmete dönük hiçbir cevap vermedi. TCDD’nin Kartal’a bu sağır oluşu ilk değildir.

TCDD Kartal’ın içinde bir hançer gibi geçen tren rayının yer altında götürülmesine de sağır kaldı.

TCDD tren yolunun etrafındaki toprak alnı kaldırmaya da sağır kaldı.

TCDD tren yolu etrafına ses panelleri yapılmasına da sağır kaldı.

TCDD en son tren yolu altındaki alanlara ilişkin hiçbir adım atmayarak buraların etrafı kalaslarla çevrilerek yapılan çöp mezarlıklara dönüşmesine yol açtı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kartal Belediyesi tarafından 9 bin metrekare büyüklüğünde bir alanda yürütülen Neyzen Tevfik Meydanı’ndaki yenileme çalışmaları bitmek üzere.

Yeşil alan olarak 2 bin metrekare ayrılan proje toplam 9 bin metrekare büyüklüğünde bir alanda gerçekleştiriliyor. Hürriyet Caddesi’nin yanı sıra Egemenlik Bulvarı ve Spor Caddesi üzerinde de çalışmalar yürütülüyor.

Ünlü şair ve ney ustası Neyzen Tevfik’in (Tevfik Kolaylı) adını taşıyan meydandaki çalışmalarla zemin kaplama ve yenileme çalışmalarının yanı sıra asfalt serimi yapıldı. 40 metre çapında dairesel küçük amfi tiyatro tamamlandı.

HÜRRİYET CADDESİ TAMAMEN YENİLENDİ

Tarihi hamam önünden başlayıp Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi önüne kadar uzanan Hürriyet Caddesi, tamamlanan çalışmaların ardından yaya ve araç trafiğine açıldı.

Proje kapsamında yürütülen çalışmada öncelikle bölgenin yağmur suyu altyapısı tamamlandı. Caddenin aydınlatmaları çift kollu armatürler ve led ışıklarla baştan aşağı yenilendi.

Dükkân önlerinden geçen bölümlerde İBB wifi hizmeti ve Telekom altyapısı için borular döşendi.

Yaya yollarına granit taş kaplama yapılarak aralara dekor amaçlı bazalt bant konuldu.

Belediyenin peyzaj ekipleri tarafından yeşillendirme çalışması yapılırken, yaya geçitleri ve trafik yönlendirme levhaları yenilendi.

600 metre uzunluğunda ve 13 cm kalınlığında asfalt dökülerek Hürriyet Caddesi yeni ve modern görünümüne kavuştu.

NEYZEN TEVFİK MEYDANI VE HÜRRİYET CADDESİ GÜZELLİĞİNE HIZLA YİTİRECEK

Ancak tüm çalışmalar etrafı kalaslarla çevrilerek yapılan çöp mezarlıklar nedeniyle tüm güzelliğini hızla yitirecektir.

Çünkü bu çevrili alanlarda oluşacak çöp yığını ve buralar, evsizlerin, sokak içicilerin yerleşecekleri mekanlar olacağından dolayı yapılanlar tüm özelliğini hızla kaybedecektir.

Bir parantez olarak; Sorun evsizlerin ve sokakta içenlerin buraları kullanması değildir. Ancak kontrolsüz bir yığılma ile buralar hızla diğer vatandaşların ürkekliğine ve bölgeyi terkine yol açacaktır.

TCDD’YE AİT OLAN YERLER KARTAL’IN KÜLTÜREL SANATSAL ÇALIŞMALARINA AÇILMALIDIR

TCDD Kartal’a sağır olmaktan vaz geçmelidir. Neyzen Tevfik Meydanı ve Hürriyet Caddesindeki çevrili alanlar tamamen Kartal halkının hizmetine açılarak ortaya çıkan güzellik korunmalıdır.

Kartal kültürel ve sanatsal üretim açısından gelişkin bir kenttir. Bu gelişkinliğine rağmen mekânsal sorunlar yaşamaktadır. Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nin tadilata girecek olması bu sorunu daha da büyütecektir. TCDD’ye ait olan bu alanlar Kartal halkının kültürel ve sanatsal faaliyetlerine açıldığı takdirde kente önemli katkılar sunacaktır. Bu alanlar bu haliyle bile birçok etkinlik için kullanılabilir.

Kartal Belediyesi ve İBB bu alanların zeminini ve giriş- çıkışını uygun hale getirdiğinde Kartal halkı buraları etkinlikler için kullanacaktır.

Akla ilk gelenler olarak bu alanlarda;

Sahaflar kitap stantları açabilir,

İkinci el ürünler sergilenip satılabilir,

Sanat toplulukları çalışma alanı olarak kullanabilir,

Sanatsal sokak gösterileri yapılabilir,

Sokak sanatçıları şarkılarını buralarda söyleyebilir,

Kuşkusuz Kartallılar bu alanları en güzel ve en etkin biçimde kullanmak için birçok fikir geliştirerek önemli değerler yaratacaktır. Yeter ki, TCDD Kartal’a sağır olmaktan vazgeçsin, Kartal Belediyesi ve İBB bu alanları kullanmaya hazır hale getirsin.

 

 

 

 

 

 

 

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş