Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana SayfaEMEKTersanede 7 İşçi Daha Geriye Dönük Alacak Davalarını Kazandı

Tersanede 7 İşçi Daha Geriye Dönük Alacak Davalarını Kazandı

Yüksel FIRAT

Türk Harb-İş Sendikası İstanbul Şubesi, İstanbul Tersane Komutanlığı Pendik işyerinde gürültü ölçümlerinin yüksek olması ve işçilerin iş sağlığını etkilemesi nedeniyle açtığı davada karar işçiler lehine çıktı.

 
Pendik Teranesinde çalışan 434 işçi yüksel gürültülü bir ortamda çalışıyor olmalarından dolayı çalışma saatlerinin 7,5 saatle sınırlandırılması gerekirken işçiler normal mesailerinde çalıştırıldığından Türk Harb-İş Sendikası İstanbul Şubesi Ankara 23. İş Mahkemesine dava açtı.
Türk Harb-İş Sendikası İstanbul Şubesi birimlerde yapılan gürültü ölçümleri yüksek olmasına rağmen, 7,5 saat kapsamına alınmayan ve bu sebepten dolayı hak mahrumiyeti yaşayan 434 işçi için, hak sahibi oldukları dönemde yaşadıkları mağduriyetin giderilmesine yönelik açılan davadan 7 işçi daha davayı kazandı. Böylece 434 davanın 19’u kazanılmış oldu.
Türk Harb-İş Sendikası İstanbul Şubesi yaptığı açıklamada;
Göreve geldiğimiz 26 Mayıs 2018 tarihinden sonra, alınamaz denilen ancak şube yönetimimiz tarafından alınan, 2014-2018 dönemine ait gürültü ölçüm raporlarının incelenmesi sonrası, İstanbul şube yönetimimiz ve tersane işçi temsilcilerimiz tarafından birçok meslek kolunda hak mahrumiyeti yaşandığı tespit edildi.
Meslek kollarında yaşanan bu mahrumiyetlerin tespiti sonrası, tershanemizde yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde 434 üyemizin söz konusu nedenlerden dolayı mağduriyet yaşadığı belirlendi.
Tarafımızca yapılan bahsi geçen tüm tespitler sonrası ise, her bir üyemiz için tanzim ettiğimiz evraklara istinaden, Ankara iş mahkemelerinde üyelerimiz adına davalar açıldı.
7 Üyeyemiz daha davasını kazandı.
Yaklaşık 24 aydır devam eden davalar dan, Ankara 23. İş Mahkemesinde 7 üyemiz adına yürütülen davalarda mutlu sona ulaşıldı, üyelerimiz haklı davalarını kazandı.
Davalarını kazanan üyelerimize hayırlı olmasını dileriz. Dava süreci devam eden diğer üyelerimizin de en kısa sürede davalarının neticelenmesini temenni ederiz.
Davalarımıza sahip çıkan ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz” dedi..

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar