Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaGÜNCELTGS: "Savaşlarda önce gerçekler ölür"

TGS: “Savaşlarda önce gerçekler ölür”

TGS: Biz gazeteciler savaşın değil barışın tarafındayız

 
Türkiye Gazeteciler Sendikası,  Twitter’in Sputnik çalışanlarını fişlemesine tepki göstererek gazetecilerin savaşın taraftarı olmadığını belirtti. 
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline ilişkin yaptığı açıklamada gazetecilerin güvenliğinin sağlanmasını istedi.
Barış ortamının bir an önce sağlanması gerektiğini belirten TGS, Twitter’in Sputnik çalışanlarını fişlenmesine de tepki gösterdi. “Biz gazeteciler savaşın değil barışın tarafındayız” dedi.
“Savaşlarda önce gerçekler ölür”
TGS’nin açıklaması şöyle:
“NATO’nun siyasi planlarını gerekçe göstererek Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgaliyle başlayan çatışma ortamında yaşanan sivil ölümlerini bütün dünya kaygıyla izlemektedir.
“Bu çatışmalar aynı zamanda basın ve ifade özgürlüğünün yok edildiği bir ortamı da beraberinde getirmekte, gazetecilerin can güvenliğini tehlikeye atmaktadır.
“Savaşlarda önce gerçekler ölür. Savaş dönemlerinde basın kuruluşlarının propaganda araçlarına dönüşmesi de faaliyet yürüttükleri alanlarda sansüre uğraması da halkın haber alma hakkına yönelik bir müdahaledir.
“Bazı sosyal medya platformlarının Sputnik’te çalışan meslektaşlarımızı ‘Rusya yanlısı’ olarak etiketlemesi gazetecileri hedef göstermektir. Gazetecilerin can güvenliğini tehlikeye atacak ve basın özgürlüğünün ihlali olarak değerlendirilecek bu uygulamadan vazgeçilmelidir.
“Gazeteciler savaş ortamlarında gerçekleri tüm dünyaya ulaştırmakla yükümlüyken devletler de onları korumakla yükümlüdür. Ukrayna’da çalışan meslektaşlarımız başta olmak üzere gazetecilerin can güvenliğini sağlamak halkın haber alma hakkını korumaktır.
“Türkiye Gazeteciler Sendikası dünyanın neresinde olursa olsun gazetecilerin fişlenmesi, hedef gösterilmesi, sansüre uğraması gibi basın özgürlüğüne zarar verecek uygulamaların karşısındadır.
“Biz gazeteciler savaşın değil barışın tarafındayız. Ölümlerin son bulması, halkın haber alma hakkı ve gazetecilerin can güvenliği için bir an önce barış ortamı sağlanmalıdır.”

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş